Co jest istotne przy wyborze stropu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Co jest istotne przy wyborze stropu?

Większość inwestorów na pierwszym miejscu wymieni koszty. To zrozumiałe podejście, choć wielu z nich we wstępnym kosztorysie odnotowuje tylko koszty samego stropu, zupełnie zapominając, że najważniejszy z ich punktu wiedzenia jest całkowity koszt wykonania stropu (a zatem koszt prefabrykatu, stali, betonu, szalunków, zapraw, transportu oraz robocizny). Finalnie często okazuje się, że rozwiązanie tanie na "papierze" jest w rzeczywistości najdroższe.

aktualizacja: 2017-06-28 08:56:29

Kolejnym elementem, który należy brać pod uwagę, jest gotowość do eksploatacji stropu oraz czas montażu. Jak wiadomo, czas to pieniądz, więc najlepsze będą rozwiązania, które pozwolą na błyskawiczne ułożenie stropu i równie szybkie "wyjście" na kolejną kondygnację.

Bardzo istotne aspekty to również dźwięko- i termoizolacyjność. Pierwszy parametr wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu, a drugi może dać realne oszczędności w eksploatacji budynku.

Były już pieniądze, czas i komfort. Pozostaje zatem najważniejsze - zdrowie. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że materiały budowlane zawierają związki promieniotwórcze. Naszym celem powinien być zatem strop, który zawiera ich jak najmniej.

Nowoczesne projekty domów często zakładają duże pomieszczenia. Dodatkowe podpory psują ten przestrzenny efekt. Rozwiązaniem będzie zatem wybór stropu o dużej rozpiętości i nośności. Nie bez znaczenia przy tym parametrze będzie również wysokość konstrukcyjna stropu - zwłaszcza gdy planujemy poddasze ze spadami każdy centymetr będzie na wagę złota.

dr inż. Artur Kisiołek
ekspert portalu stropy.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny