Czy wytrzymałość ścian zewnętrznych jest istotna?

Czy wytrzymałość ścian zewnętrznych jest istotna?

Domy jednorodzinne to stosunkowo małe obiekty, a więc i występujące obciążenia są wielokrotnie mniejsze, niż w budynku wysokim na kilkanaście pięter.

Ściany konstrukcyjne można wznosić np. z betonu komórkowego, którego wytrzymałość na ściskanie wynosi zaledwie około 5 MPa (5 N/mm2). Dla porównania, wytrzymałość betonu zwykłego wynosi zwykle ok. 20 MPa.

W ścianach zewnętrznych są jednak miejsca szczególnie mocno obciążone – wąskie filary międzyokienne, nadproża i wieńce. Tam potrzeba dużej wytrzymałości i dlatego wykonuje się je powszechnie z betonu zbrojonego. Jest jeszcze inny aspekt wytrzymałości materiałów ściennych, o którym zwykle nie myślimy na etapie budowy.

Nie na każdej ścianie zewnętrznej bez trudu powiesimy ciężką szafkę lub karnisz. Jeśli będzie wzniesiona z silikatów, pełnej cegły lub betonu (materiały pełne o dużej wytrzymałości) wystarczą standardowe kołki rozporowe. Zaś do betonu komórkowego oraz ceramiki poryzowanej potrzebne są specjalne kołki albo kotwy chemiczne.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Xella (Silka)

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Adam69
11-10-2016 10:36
Wytrzymałość ścian zawsze jest ważna, ale z niczym nie można przesadzić - trzeba mieć na uwadze względy praktyczne. Czasami jest konieczne wywiercenie otworów, by coś zamontować i w takich sytuacjach wyścig w konkurencji na najtwardszą ścianę może się obrócić przeciwko inwestorowi. ...
Gość miczel.sanchez
30-09-2014 22:51
Co do wiercenia w ceramice poryzowanej to jest to jakiś ponury mit, który trzyba w końcu obalić. Do Porothermu też oczywiście stosuje się kołki, ale po prostu są one inne, niż te do pełnych materiałów. Ot cała filozofia. Nie są ani droższe ani bardziej skomplikowane. Ważne ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz