Wybór technologii budowy ściany zewnętrznej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Wybór technologii budowy ściany zewnętrznej

Jedno-, dwu- czy trójwarstwowe? Z ceramiki, betonu komórkowego, a może z silikatów? Niezależnie od wybranej technologii budowy i zastosowanych materiałów, ściany zewnętrzne powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Najważniejsze z nich to wytrzymałość i ciepłochronność.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najważniejsze zadania stawiane ścianom zewnętrznym?
  • W jakiej technologi możemy wznosić ściany zewnętrzne?
  • Czym charakteryzują się ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe?
  • Jakie są orientacyjne koszty wznoszenia ścian zewnętrznych?

Ściany to jeden z najistotniejszych elementów każdego domu. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy tak wiele czasu poświęcają wyborowi technologii i materiałów, z jakich zostaną wykonane. Oferta rynkowa w tym segmencie jest bardzo bogata, co z pewnością nie ułatwia decyzji. Na szczęście wielu producentów wciąż unowocześnia swoje wyroby. Dzięki temu, i fachowym poradom, można zminimalizować ryzyko, że wybudowane przegrody nie będą spełniały aktualnie obowiązujących wymagań.

JAKIE POWINNY BYĆ ŚCIANY?

Najważniejszym zadaniem ścian jest ochrona wnętrz przed warunkami atmosferycznymi i przenoszenie różnych obciążeń. A te są niemałe: strop, dach, ale także własny ciężar i parcie wiatru. Dlatego przegrody muszą być odpowiednio wytrzymałe. Warunek ten będzie spełniony z bardzo dużym zapasem, jeśli do ich wzniesienia użyty zostanie beton zwykły, silikaty i ceramika. Materiały te są bardzo rozpowszechnione w budownictwie jednorodzinnym.

Dużą popularnością cieszą się też mniej odporne budulce, takie jak beton komórkowy czy ceramika poryzowana. Można je jednak stosować bez obaw, ponieważ domy jednorodzinne są niezbyt wysokie, dlatego i obciążenia nie są tak duże jak w budynkach wielopiętrowych. Solidniejszego materiału niż w przypadku całej przegrody trzeba natomiast użyć do wzmocnienia miejsc szczególnie obciążonych, takich jak nadproża, wieńce czy filary międzyokienne. Tu zastosowanie ma najczęściej beton zbrojony.

Wznoszenie ścian z pustaków ceramicznych
Jednym z najpopularniejszych materiałów do wznoszenia ścian są pustaki ceramiczne. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi, a ponadto są lekkie i łatwe w obróbce. (fot. ZCB Owczary)

Aby ściany zabezpieczały dom przed wychłodzeniem, muszą być ciepłochronne. Parametr ten ma wpływ zarówno na komfort mieszkańców, jak i rachunki za ogrzewanie budynku.

Ciepłochronność określa wartość współczynnika przenikania ciepła U. Zgodnie z obowiązującymi normami, nie może on przekraczać 0,23 W/(m²·K). Trzeba jednak pamiętać, że już w 2021 r. maksymalny U dla przegród zewnętrznych będzie wynosił 0,20. Planując ściany, warto więc budować nieco na zapas, aby dom spełniał standardy również w - niedalekiej przecież - przyszłości.

Dobierając materiały należy dopilnować, aby przegrody miały zdolność do akumulacji ciepła, czyli jego gromadzenia. Zapewniają to ciężkie budulce, takie jak beton, silikaty i pełna cegła. Spełniające ten warunek ściany to gwarancja, że w domu będzie stabilna temperatura, nawet wtedy, gdy na pewien czas wyłączymy ogrzewanie. Parametr ten ma znaczenie również poza sezonem grzewczym. Latem taki budynek jest mniej podatny na przegrzanie.

Wznoszenie ścian z betonu komórkowego
Dzięki porowatej strukturze, beton komórkowy ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną. (fot. Termalica (Bruk-Bet))

Kolejną ważną cechą ścian jest zdolność do tłumienia hałasu. Ma ona znaczenia zwłaszcza wtedy, gdy dom położony jest w głośnej okolicy - przy arterii komunikacyjnej, torach kolejowych, przy warsztacie samochodowym itp. W takim przypadku ściany najlepiej budować z materiałów o dużej gęstości i masie. Należą do nich beton, tradycyjna ceramika i silikaty. Jeżeli chodzi o technologię wykonania, przed hałasem najskuteczniej chronią przegrody trójwarstwowe z ociepleniem z wełny mineralnej i z pustką powietrzną.

Uwaga! Hałas znacznie gorzej od ścian tłumią okna, dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na ich parametry akustyczne. Najlepiej też zaplanować ich jak najmniej od źródła hałasu, np. ulicy.

Przegrody powinny też charakteryzować się paroprzepuszczalnością swoich poszczególnych warstw. Chodzi o to, by para, która przeniknie do środka przegrody, nie uległa tam skropleniu (i narobiła szkód), ale odparowała. Cecha ta zależy od właściwego zaprojektowania i doboru materiałów. To zadanie dla architekta znającego się na fizyce budowli. Bez konsultacji z nim nie wolno wprowadzać żadnych zmian.

Warto jeszcze wspomnieć o dwóch parametrach ścian, które nie zależą wyłącznie od zastosowanej technologii budowy, ale także od sposobu wykończenia. Mowa o szczelności i estetyce. Ta pierwsza cecha oznacza, że przez przegrodę nie przenika powietrze. Można to osiągnąć poprzez staranne wypełnienie wszystkich spoin zaprawą. W ścianach z pustymi spoinami pionowymi sprawę rozwiąże natomiast zastosowanie tradycyjnego, grubego tynku wewnętrznego i prawidłowe ułożenie izolacji.

Estetyczną ścianę uzyskamy wykorzystując odpowiednie materiały wykończeniowe. W przegrodzie jedno- lub dwuwarstwowej będzie to dobry jakościowo tynk, a w ścianie trójwarstwowej - np. cegła klinkierowa. Decydując się na elewację z drewna musimy się liczyć z koniecznością jego regularnego odnawiania. Pielęgnacja elewacji wymagana jest z resztą niezależnie od zastosowanego wykończenia. Aby zachować atrakcyjny wygląd ściany, musimy ją co jakiś czas czyścić, malować, uzupełniać ewentualne wykruszenia itp.

WZNOSZENIE ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH - JAKA TECHNOLOGIA?

Ściany zewnętrzne można wznosić w różnych technologiach. W naszym kraju zdecydowaną większość stanowią przegrody murowane - jedno-, dwu- i trójwarstwowe, dlatego zasługują na szersze omówienie. Inne popularne warianty to:

  • ściany z kształtek styropianowych - elementy ze styropianu układa się warstwami, podobnie jak klocki. Są lekkie i łatwe w obróbce, dodatkowo montaż ułatwiają specjalne łączenia (zamki). Taki szalunek wypełnia się następnie zbrojeniem i zalewa betonem. Dzięki dwóm warstwom styropianu - od środka i od zewnątrz - budynek jest dobrze chroniony przed stratami ciepła. Dokładne parametry izolacyjne i grubość przegrody zależą od budowy kształtek;

  • ściany prefabrykowane - wznosi się z elementów przygotowanych w wytwórni. Prefabrykaty produkowane są zazwyczaj z keramzytobetonu, który jest ocieplony wełną mineralną lub styropianem. Największą zaletą tej technologii jest szybkie tempo prac. Wadą - konieczność użycia ciężkiego sprzętu do montażu elementów wielkowymiarowych. Nie na wszystkie działki da się wjechać dźwigiem;

  • ściany szkieletowe - konstrukcję stanowi drewniany lub stalowy ruszt, do którego mocuje się deski bądź płyty drewnopochodne (od zewnątrz) oraz płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub drewnopochodne (od wewnątrz). Pomiędzy nimi umieszcza się materiał izolacyjny, zazwyczaj wełnę mineralną. Niezbędnym elementem jest folia zapobiegająca przenikaniu wiatru przez ścianę oraz kondensacji w niej pary wodnej. Po wewnętrznej stronie układa się folię paroszczelną, a po zewnętrznej - paroprzepuszczalną. Ściany szkieletowe wznosi się szybko, ale - podobnie jak w przypadku przegród prefabrykowanych - brakuje fachowców wyspecjalizowanych w tej technologii.
Wznoszenie ścian z kształtek styropianowych
Ściany z kształtek styropianowych buduje się bardzo łatwo, układając elementy podobnie jak klocki. (fot. Izodom 2000 Polska)
Budowa domu w technologii szkieletowej
Największą zaletą technologii szkieletowej jest szybkość wykonania. Doświadczona ekipa może postawić taki dom w kilka tygodni. (fot. Kronopol)

ŚCIANY JEDNOWARSTWOWE - CHARAKTERYSTYKA

Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej - schemat budowy
Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej.

Teoretycznie to najprostszy sposób wznoszenia przegród murowanych. Lekkie i łatwe w obróbce elementy z ceramiki poryzowanej bądź betonu komórkowego łączy się za pomocą zaprawy klejowej lub specjalnej pianki montażowej. Do tego typu przegród przeznaczone są też bloczki z wypełnieniem z wełny mineralnej lub styropianowym - są droższe od tradycyjnych, ale charakteryzują się lepszymi parametrami cieplnymi. Jako wykończenie stosuje się zazwyczaj tynk cementowo-wapienny, a jeśli ściana jest wystarczająco gładka - tynk cienkowarstwowy.

Problemy zaczynają się w miejscach narażonych na powstawanie mostków termicznych - tam, gdzie ze względów konstrukcyjnych materiał ścienny musi być zastąpiony betonem. Ze względu na brak izolacji, przy nadprożach okien i drzwi czy wieńcu stropowym może dochodzić do punktowego wychładzania przegrody. Aby tego uniknąć, należy stosować rozwiązania systemowe oferowane przez niektórych producentów - prefabrykowane belki nadprożowe, docieplone kształtki itp.

Inną kwestią jest to, że wykonanie ściany jednowarstwowej wymaga dużej staranności. Tymczasem dobrych fachowców specjalizujących się w tej technologii jest niewielu.

Budowa ścian jednowarstwowych
Wykonanie ścian jednowarstwowych wymaga dużej staranności. Kluczowe jest prawidłowe zaizolowanie miejsc narażonych na powstawanie mostków termicznych - przy nadprożach okien i drzwi, wieńcu stropowym itp. (fot. Solbet)
Montaż nadproża systemowego w ścianie jednowarstwowej
Montaż nadproża systemowego w ścianie jednowarstwowej. (fot. Wienerberger)

ŚCIANY DWUWARSTWOWE - CHARAKTERYSTYKA

Ściana dwuwarstwowa ocieplona metodą lekką mokrą - schemat budowy
Ściana dwuwarstwowa ocieplona metodą lekką mokrą.
Ściana dwuwarstwowa ocieplona metodą lekką suchą - schemat budowy
Ściana dwuwarstwowa ocieplona metodą lekką suchą.

To najbardziej rozpowszechniony sposób wykonania przegród w naszym kraju. Konstrukcję stanowi mur z wyrobów ceramicznych, bloczków silikatowych lub betonu komórkowego o grubości 18-25 cm, ocieplony 15-25 cm izolacją. Najczęściej jest nią styropian lub wełna mineralna. Oba materiały charakteryzują się podobnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Ich współczynniki przewodności cieplnej λ wynoszą 0,030-0,045 W/(m·K). Różni je niewiele - styropian jest tańszy i lżejszy od wełny mineralnej, ale słabiej tłumi dźwięki. Wełna z kolei źle reaguje na wilgoć - zawilgocona traci swoje właściwości izolacyjne.

Termoizolacja ścian warstwowych
Niezbędnym elementem ścian warstwowych jest termoizolacja. Ocieplenie powinno mieć grubość od 15 do 25 cm. (fot. Foveo Tech (Śnieżka))

Izolację można zamocować do muru na dwa sposoby. W bardziej rozpowszechnionej metodzie lekkiej mokrej styropian lub wełnę mineralną przytwierdza się bezpośrednio do przegrody i wykańcza elewację tynkiem cienkowarstwowym. W metodzie lekkiej suchej ocieplenie układa się na ruszcie drewnianym bądź metalowym, a całość osłania wiatroizolacją i okładziną elewacyjną z drewna, sidingu itp.

W tej technologii nie ma problemu z mostkami termicznymi, ponieważ na całej ścianie – również przy nadprożach i wieńcach - zachowana jest ciągłość izolacji. Zaletą ścian dwuwarstwowych jest też możliwość rozłożenia inwestycji na dwa etapy - najpierw wzniesienie muru, a w kolejnym sezonie ocieplenie budynku. Kolejny atut to znajomość tej technologii przez wykonawców. Wadą przegród dwuwarstwowych jest natomiast utrudnione mocowanie cięższych przedmiotów (np. markiz) do elewacji. Innym mankamentem jest mała odporność na uszkodzenia mechaniczne tynku cienkowarstwowego, którymi najczęściej wykańczane są tego typu ściany.

Nakładanie tynku cienkowarstwowego na ściany dwuwarstwowe
W technologii dwuwarstwowej najpopularniejszym sposobem wykończenia przegród jest zastosowanie tynku cienkowarstwowego. (fot. Atlas)

ŚCIANY TRÓJWARSTWOWE - CHARAKTERYSTYKA

Ściana trójwarstwowa - schemat budowy
Ściana trójwarstwowa.

To bardzo dobra, choć najbardziej pracochłonna metoda wznoszenia ścian. Pierwsza warstwa to mur, druga - ocieplenie, podobnie jak w technologii dwuwarstwowej. Trzecią stanowi dodatkowa murowana ścianka elewacyjna o grubości 8-12 cm, którą mocuje się do muru za pomocą kotew. Ma ona chronić izolację przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Do tych celów najlepiej nadaje się cegła klinkierowa, ewentualnie łupane bloczki silikatowe lub inne materiały odporne na czynniki atmosferyczne. Powinny nie tylko dobrze znosić niską i wysoką temperaturę oraz deszcz, ale także być bardzo estetyczne.

Ściany trójwarstwowe mają bardzo dobre parametry cieplne i akustyczne. Elewacja jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Można na niej wieszać również cięższe przedmioty.

Mankamentem tej technologii jest wyższa - w porównaniu z poprzednimi metodami - cena wykonania. Wynika to z tego, że konieczne jest przygotowanie szerszego fundamentu. Ponadto zazwyczaj więcej zapłacimy za materiał elewacyjny. Taka przegroda wymaga też właściwego nadzoru nad robotami. Jeżeli bowiem podczas wykonywania ocieplenia popełnione zostaną błędy, bardzo trudno będzie je wyeliminować po wzniesieniu ścianki osłonowej.

Ściana trójwarstwowa
W ścianach trójwarstwowych warstwę osłonową często wznosi się z cegły klinkierowej. Materiał ten jest nie tylko odporny na warunki atmosferyczne, ale też stanowi ozdobę elewacji. (fot. Klinkier Przysucha)

WZNOSZENIE ŚCIAN ZEWNĘTRZNYCH - JAKIE WYDATKI?

Budżet potrzebny do wykonania ścian zależy od tego, na jaką technologię się zdecydujemy i jakich materiałów użyjemy. Koszt wzniesienia przegrody jedno- i dwuwarstwowej jest bardzo podobny. Za tę pierwszą zapłacimy 170-200 zł/m² - w wariancie z zastosowaniem tradycyjnych materiałów, takich jak ceramika poryzowana czy beton komórkowy. Użycie pustaków ceramicznych z wkładkami z wełny mineralnej oznacza wydatek większy o ok. 90 zł. Ściana dwuwarstwowa z murem z ceramiki, betonu komórkowego lub silikatów, ocieplonego styropianem o grubości 20 cm, wykończonej tynkiem cienkowarstwowym, to wydatek rzędu 150-200 zł/m².

Wyraźnie droższa w budowie jest przegroda trójwarstwowa, w której dochodzi warstwa elewacyjna - szczególnie jeśli zdecydujemy się na wykończenie z cegły klinkierowej. W tym przypadku trzeba się liczyć z wydatkiem nawet 350 zł/m².

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Wienerberger

Zdaniem naszych Czytelników

time image

27 Lis 2018, 09:22

Szacuje się, że nie 60, a aż 90% domów powstaje w technologii murowanej. Powyżej jest akurat odniesienie to ich opisu, co nie znaczy, że nie piszemy również o innych metodach, np. tu: https://budujemydom.pl/strefa-magazynu/archiwum/24814-alternatywne-technologie-budowlane

time image

Gość bobik

26 Lis 2018, 22:26

Jeśli się czegoś nie da skomercjalizować to są jakieś tego powody. Jasne, każda nisza ma swoich wyznawców, ale akurat w tym przypadku nie rozumiem po co iść w kierunku takich kontrowersyjnych technologii? Moim zdaniem jest to po prostu ryzykowne... Dlatego ciągle 60% domów jednorodzinnych ...

time image

Gość Tomasz kiliańczyk

16 Wrz 2018, 07:51

Są jeszcze inne technologie budowy ścian i całych domów i nas nie popularne bo nie da się ich łatwo skomercjalizować np.murowanie z polan drzewa.czy budowa z worków z materiałem mineralnym (skała,piasek,gruz,czy nawet sól) czy technologia budowy i dla tej technologi właśnie staram ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny