Wyciszenie starego stropu belkowego

Wyciszenie starego stropu belkowego

W ramach remontu domu, chciałbym wyciszyć stropy. Pomiędzy parterem i piętrem jest to strop na belkach stalowych. Na belkach spoczywają legary i deski, które niestety skrzypią. Natomiast strych ma strop belkowy drewniany. Te pomieszczenia są od czasu do czasu wykorzystywane, gdy musimy kogoś przenocować. Na tej kondygnacji nie chcielibyśmy zwiększać grubości stropu.

Odpowiedź eksperta: Najlepiej będzie zdecydować się na taki sposób prowadzenia prac, żeby nie zwiększyć obciążenia stropu. Nośność starych stropów może być trudna do oceny nawet dla doświadczonego konstruktora. Zwykle brak dokumentacji projektowej, a nawet gdy się taka zachowała, to niejednokrotnie zdarzały się w czasie wykonania odstępstwa.

Nie piszą Państwo nic o tym, czy na drewnianym stropie belkowym ułożono legary. Ze względu na pierwotnie nieużytkowy charakter strychu - zakładam, że ich nie ma. Na belkach można ułożyć płyty drewnopochodne (OSB, mfp, sklejka) lub też pozostawić deski, jeśli są w dobrym stanie. Zerwanie ich będzie jednak wskazane, bo wówczas przestrzeń między belkami będzie można wypełnić wełną mineralną.

Taki zabieg zmniejszy ucieczkę ciepła z użytkowanego stale piętra do wykorzystywanego tylko okazjonalnie poddasza. Na płytach należy ułożyć warstwę twardej wełny mineralnej, do izolacji akustycznej podłóg, ew. miękkich płyt pilśniowych. Na izolacji akustycznej układamy dwuwarstwowo płyty drewnopochodne lub cementowo-włóknowe (np. 2 × 12 mm). Tej warstwy nie przybijamy do belek, uzyskując w ten sposób tzw. podłogę pływającą o dobrej izolacyjności akustycznej.

W przypadku stropu na belkach stalowych, najlepiej będzie po rozebraniu podłogi umieścić elastyczne podkładki (z gumy lub filcu) pomiędzy legarami i belkami. Deski podłogi należy zaś zastąpić płytami drewnopochodnymi albo włóknowo-cementowymi, mocowanymi do legarów. Płyty są sztywniejsze niż deski i mają większą powierzchnię. Dzięki temu nie będą się uginać i skrzypieć przy chodzeniu.

Warto podkreślić, że przedstawione wyżej rozwiązania nie wymagają tzw. prac mokrych i praktycznie nie wyłączają pomieszczeń z użytkowania podczas ich realizacji.

Schemat: Izolacja akustyczna stropu na belkach drewnianych w formie tzw. podłogi pływającej
Izolacja akustyczna stropu na belkach drewnianych w formie tzw. podłogi pływającej
Schemat: Izolacja akustyczna stropu na belkach stalowych bez zwiększenia jego grubości i masy
Izolacja akustyczna stropu na belkach stalowych bez zwiększenia jego grubości i masy

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Mikewaw
27-08-2021 21:27
Nie chodzi o sztywność jednej płyty vs dwóch o połowę cieńszych tylko o sztywność podłogi. Chodzi o łączenie na zakładkę płyt - eliminację niestabilności na łączeniach. Dlatego lepiej dwie niż jedna.
Ułóż jedna płytę na podporach, poskacz. Potem ułóż 2 płyty na podporach i znowu poskacz. Zauważysz różnicę
Sztywność i większa masa, która poprawia pochłanianie dźwięków.  
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz