Wyciszenie starego stropu belkowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wyciszenie starego stropu belkowego

W ramach remontu domu, chciałbym wyciszyć stropy. Pomiędzy parterem i piętrem jest to strop na belkach stalowych. Na belkach spoczywają legary i deski, które niestety skrzypią. Natomiast strych ma strop belkowy drewniany. Te pomieszczenia są od czasu do czasu wykorzystywane, gdy musimy kogoś przenocować. Na tej kondygnacji nie chcielibyśmy zwiększać grubości stropu.

aktualizacja: 2024-01-25 11:09:59

Odpowiedź eksperta: Najlepiej będzie zdecydować się na taki sposób prowadzenia prac, żeby nie zwiększyć obciążenia stropu. Nośność starych stropów może być trudna do oceny nawet dla doświadczonego konstruktora. Zwykle brak dokumentacji projektowej, a nawet gdy się taka zachowała, to niejednokrotnie zdarzały się w czasie wykonania odstępstwa.

Nie piszą Państwo nic o tym, czy na drewnianym stropie belkowym ułożono legary. Ze względu na pierwotnie nieużytkowy charakter strychu - zakładam, że ich nie ma. Na belkach można ułożyć płyty drewnopochodne (OSB, mfp, sklejka) lub też pozostawić deski, jeśli są w dobrym stanie. Zerwanie ich będzie jednak wskazane, bo wówczas przestrzeń między belkami będzie można wypełnić wełną mineralną.

Taki zabieg zmniejszy ucieczkę ciepła z użytkowanego stale piętra do wykorzystywanego tylko okazjonalnie poddasza. Na płytach należy ułożyć warstwę twardej wełny mineralnej, do izolacji akustycznej podłóg, ew. miękkich płyt pilśniowych. Na izolacji akustycznej układamy dwuwarstwowo płyty drewnopochodne lub cementowo-włóknowe (np. 2 × 12 mm). Tej warstwy nie przybijamy do belek, uzyskując w ten sposób tzw. podłogę pływającą o dobrej izolacyjności akustycznej.

W przypadku stropu na belkach stalowych, najlepiej będzie po rozebraniu podłogi umieścić elastyczne podkładki (z gumy lub filcu) pomiędzy legarami i belkami. Deski podłogi należy zaś zastąpić płytami drewnopochodnymi albo włóknowo-cementowymi, mocowanymi do legarów. Płyty są sztywniejsze niż deski i mają większą powierzchnię. Dzięki temu nie będą się uginać i skrzypieć przy chodzeniu.

Warto podkreślić, że przedstawione wyżej rozwiązania nie wymagają tzw. prac mokrych i praktycznie nie wyłączają pomieszczeń z użytkowania podczas ich realizacji.

Schemat: Izolacja akustyczna stropu na belkach drewnianych w formie tzw. podłogi pływającej
Izolacja akustyczna stropu na belkach drewnianych w formie tzw. podłogi pływającej
Schemat: Izolacja akustyczna stropu na belkach stalowych bez zwiększenia jego grubości i masy
Izolacja akustyczna stropu na belkach stalowych bez zwiększenia jego grubości i masy

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Mikewaw

27 Aug 2021, 21:27

Nie chodzi o sztywność jednej płyty vs dwóch o połowę cieńszych tylko o sztywność podłogi. Chodzi o łączenie na zakładkę płyt - eliminację niestabilności na łączeniach. Dlatego lepiej dwie niż jedna.

Ułóż jedna płytę na podporach, poskacz. Potem ułóż 2 płyty na podporach i znowu poskacz. Zauważysz różnicę

Sztywność i większa masa, która poprawia pochłanianie dźwięków.  

Gość RZ

25 Sep 2019, 17:57

Witam, Zastanawiam się jaki jest powód montażu dwóch warstw płyt OSB na izolację akustyczną. Chodzi tu o sztywność? Nie wystarczy jedna, na to podkład i panele? Pozdrawiam

Jeżeli chodzi o wyciszenie stropów belkowych to mamy swoje rozwiązanie. W zależności od struktury konstrukcji system pozwala na zwiększenie stopnia tłumienia odgłosu kroków aż o 34 dB. Zapraszamy do lekturyhttp://www.fermacell.pl/pl/content/fermace...-drewianych.php

11 May 2014, 12:43

Cytat Tym samym można by uniknąć błędnego rozumowania komentującego Roberta Z. On nic błędnie nie rozumuje.On, fakt że bardzo nieśmiało, próbuje zareklamować ocieplenie/izolację ekofibrem.

Gość filek

11 May 2014, 11:37

Bardzo dobre rady. Co prawda brak tu jeszcze kilku wyjaśnień na potwierdzenie prawidłowości rozwiązań. Tym samym można by uniknąć błędnego rozumowania komentującego Roberta Z.

Gość Robert Zaorski

08 May 2014, 12:01

Do wytłumienia przestrzeni międzybelkowych polecam celulozę. Przy mniejszej gęstości (w takim zastosowaniu ok. 30 kg/m3) uzyskujemy o wiele lepszą izolacyjność akustyczną. I nie dociążamy stropu.Celuloza jest wdmuchiwana i zachowuje swoją sprężystość. Dobranie sztywnych płyt ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!