Jakie są zalety wznoszenia ścian jednowarstwowych?

Jakie są zalety wznoszenia ścian jednowarstwowych?

Odpowiedź eksperta: Rozwój technologii nie omija budownictwa. Większość innowacyjnych rozwiązań dąży do maksymalnego uproszczenia - budowy, konstrukcji, montażu i użytkowania. Ale też wymaga jakości i precyzji. Ciepły jednowarstwowy mur można wybudować już od dawna, ale dzisiejsze rozwiązania wyprzedzają już wymagania.

Nie dość, że produkty łączą trwałość ściany jednowarstwowej i izolacyjność termiczną na poziomie ścian docieplanych, to od kilku lat jest dostępna cienkowarstwowa sucha zaprawa, co z kolei ogranicza do minimum wilgoć technologiczną. To połączenie zapewni optymalne parametry dopiero wówczas, gdy podejdziemy holistycznie do całego procesu budowy - od projektu, planowania, doboru materiałów i technologii (w tym też okien, systemów ogrzewania czy wentylacji), na prawidłowym wykonaniu kończąc.

Szlifowane pustaki Porotherm 44 T Dryfix to jeden z najcieplejszych materiałów do budowy ścian jednowarstwowych. Wypełnienie z wełny pozwala zachować paroprzepuszczalność ceramiki. Pustaki zapewniają też komfort akustyczny i niepalność. Suchy pustak ceramiczny (wilgotność < 1%) łączony zaprawą Porotherm Dryfix jest niemal pozbawiony wody technologicznej, która nieodparowana sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Cienka warstwa zaprawy eliminuje ryzyko występowanie mostków termicznych i wpływa na poprawę współczynnika U ściany, który od 2021 r. będzie na poziomie nie wyższym, niż U = 0,20 W/(m2K).

Ceramiczne ściany jednowarstwowe należą do najtrwalszych rozwiązań - bez miękkiej i jednocześnie "nieoddychającej" warstwy dociepleniowej na zewnątrz, i są do tego odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Patryk Rytel
Konsultant techniczny
WIENERBERGER

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz