Dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne?

Dom, mieszkanie czy biuro powinny być oazą spokoju oraz ciszy, dlatego tak ważnym elementem jest akustyka budynków, na którą istotny wpływ ma między innymi odpowiednia izolacyjność akustyczna przegród otaczających wnętrza. Dotyczy to szczególnie ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne, czy pomieszczenia głośne, jak szyby wind, wentylatornie i obszary techniczne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyciszania obiektu podpowiada Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell.

aktualizacja: 2020-07-22 06:57:41

Transmisja dźwięku w budynku

Komfort użytkowania pomieszczeń zależy w dużej mierze od odpowiedniej izolacyjności akustycznej otaczających je przegród.

Hałas, który powstaje w jednym pomieszczeniu jest bowiem przenoszony przez większość ścian na skutek drgań przegrody jako całości (transmisja bezpośrednia) lub elementu konstrukcyjnego budynku (transmisja boczna). Podczas przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego, drgania przegród generują nowe fale dźwięku powietrznego o obniżonej intensywności. Straty w intensywności dźwięku określają jak skuteczna jest izolacja akustyczna elementów i przegród w pomieszczeniu.

Wymagania odnośnie izolacyjności akustycznej przegród dla różnych typów budynków są szczegółowo opisane w polskich normach (PN-B-02151-3 ) i wyznaczają odpowiednie standardy nie tylko dla budownictwa użyteczności publicznej, ale również i domów mieszkalnych. Wymagany aktualnie wskaźnik izolacyjności akustycznej zmierzony na budowie R’a dla przegród wynosi od 45-50 dB, co w praktyce oznacza, że badany w laboratorium wskaźnik Ra powinien wahać się w graniach od 48-53 dB.

Przyjazna akustyka przegród - czyli jaka?

Ministerstwo Infrastruktury opracowało ogólne wytyczne dotyczące ochrony przed hałasem w pomieszczeniach, w tym mówiące m.in. o minimalnej izolacyjności akustycznej ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne i pomieszczenia głośne. Wartości te różnią się w zależności od funkcji danego pomieszczenia.

Na izolacyjność akustyczną przegrody będą mieć wpływ cechy materiału pobudzające przegrody do drgań, takie jak: gęstość, sprężystość, tłumienie wewnętrzne, porowatość oraz sztywność dynamiczna. Na obniżenie izolacyjności przegrody mają z kolei wpływ dodatkowe zjawiska, takie jak rezonans własny przegrody oraz koincydencja - wyjaśnia Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell.

Aby uniknąć powrotu do starych technologii, poprawić izolacyjność akustyczną przegród dostępnych na rynku, warto jest wykorzystać odpowiednie izolacje i bariery akustyczne, jak np. te z oferty firmy Armacell.

Izolacje akustyczne sposobem ochrony przed hałasem

W inwestycjach wykorzystuje się różne typy przegród. W zależności od ich konstrukcji wyróżnia się przegrody jednorodne, niejednorodne, warstwowe oraz wielokrotnie złożone z przegród pojedynczych oddzielonych szczelinami powietrza.

W jednowarstwowych przegrodach (np. lite ściany betonowe) transmisja przenikania dźwięku, zgodnie z prawem masy, jest uzależniona od masywności struktury. Im jest bardziej masywna ściana, tym mniej dźwięku przenika przez przegrodę - podkreśla Maria Witkowska z firmy Armacell.

Jednak z ekonomicznego punktu widzenia nie da się wykorzystywać jedynie zwiększania masy przegrody celem poprawienia jej parametrów akustycznych. W praktyce w nowoczesnych obiektach stosuje się rozwiązania wielowarstwowe, które powinny mieć jak najmniejszą grubość pozwalającą na uzyskanie optymalnej powierzchni użytkowej obiektu. W przegrodach (np. ściany gipsowo-kartonowe) stosowanych w lekkich konstrukcjach, transmisja dźwięku odbywa się zgodnie z prawem masa-sprężyna. Pomiędzy warstwami zapewniającymi masę przegrody wstawiana jest konstrukcja ramy wypełniona materiałem absorbującym dźwięk.

W celu uzyskania odpowiednich parametrów akustycznych warstwy zapewniającej masę można zastosować cienkie bariery akustyczne ArmaComfort Barrier od firmy Armacell. Taka bariera akustyczna oprócz tego, że wygląda estetycznie, jest samoprzylepna i doskonale nadaje się do wyciszenia istniejących już ścianek działowych – podkreśla ekspert firmy Armacell.

Jedną z metod pozwalającą na zniwelowanie negatywnego wpływu koincydencji przegrody jest również zastosowanie przegród warstwowych oddzielonych przestrzenią wypełnioną chłonnym materiałem, na przykład izolacją ArmaComfort PUR.

System izolacji ArmaComfort od Armacell - wizualizacja
System izolacji ArmaComfort od Armacell

Armacell dysponuje programem kalkulacyjnym Insul do szybkiej oceny izolacyjności akustycznej różnych konstrukcji, z wykorzystaniem dostępnej w programie bazy danych oraz przy użyciu własnych, wprowadzonych ręcznie materiałów. Dzięki temu można w przybliżeniu określić izolacyjność akustyczną ścian warstwowych i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Wykorzystanie barier akustycznych w budynkach pomaga osiągnąć wymagane wartości izolacji akustycznej zarówno w nowych, jak i modernizowanych inwestycjach. Dzięki temu, że izolacje są wykonane z cienkiego materiału, a przy tym są niezwykle elastyczne, sprawdzą się zarówno w izolacji ścian, kanałów wentylacyjnych, czy sufitach podwieszanych. Wykazują wysoką odporność na ogień, gnicie oraz większość chemikaliów, a przy tym nie zawierają niebezpiecznych dla użytkowników związków chemicznych.

Warto pamiętać, że błędy lub pominięcie izolacji akustycznej może być bardzo kosztowne i trudne do usunięcia dla inwestorów. W związku z tym rozpoczynając lub modernizując inwestycję, należy dokładnie przeanalizować, w jaki sposób powinna być ona zaprojektowana i zbudowana, aby poziom hałasu nie przekraczał polskich norm i zapewniał spokój i wyciszenie domownikom - podsumowuje Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
*ceny na podstawie ofert z dnia 21.03.2021
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje