Jakie są sposoby eliminacji hałasów ze ścian i stropów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są sposoby eliminacji hałasów ze ścian i stropów?

Opisujemy, jakie są najlepsze metody wyeliminowania dźwięków powietrznych w budynku? Dowiesz się także, dlaczego ciężkie przegrody są akustyczne.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Czy masywne przegrody pomagają w eliminacji dźwięków?
  • Jak wyeliminować dźwięki materiałowe?
  • Czy podłoga pływająca pomaga w eliminacji dźwięków?
  • Kiedy do eliminacji dźwięków można zastosować posadzkę pływającą?
  • Jakie są sposoby na hałasy przenoszone przez ściany?

Nawet w dobrze zaplanowanym domu samo odsuwanie pomieszczeń głośnych i cichych wszystkiego nie załatwi. Trzeba stosować rozmaite sposoby wyciszenia hałasów. Rozmaite, bo muszą być dopasowane do rodzaju dźwięków - powietrznych lub materiałowych. Ponadto nie każdą metodę można bez trudu zastosować w danej sytuacji.

Czynniki ograniczające są różne - nośność stropów, dopuszczalna grubość ścian, czy wreszcie zakres prac. Bo sposoby wyciszenia stosuje się zarówno w domach dopiero wznoszonych, jak i już użytkowanych - nieraz okazuje się, że akustykę domu musimy koniecznie poprawić.

ELIMINACJA HAŁASÓW ZA POMOCĄ MASYWNYCH PRZEGRÓD 

Dźwięki powietrzne w budynku najłatwiej wyeliminować, stosując na przegrody - ściany i stropy - ciężkie materiały, takie jak beton zwykły, cegły silikatowe lub ceramiczne itp.

Masywne, ciężkie ściany skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się dźwięków powietrznych, bo z racji dużej masy trudno wprawić je w drgania. 

Metoda jest prosta, przynajmniej w dopiero powstających budynkach, bo nie wymaga praktycznie żadnych zmian samej technologii budowy. W znakomitej większości domów jednorodzinnych strop może być dowolnego rodzaju, a ściany wewnętrzne da się z powodzeniem stawiać zarówno z betonu komórkowego o gęstości 400 kg/m3, jak i z pełnej cegły, ważącej 1600 kg/m3, czyli czterokrotnie więcej. Oczywiście, takie zmiany wymagają konsultacji z konstruktorem, ale technologia budowy pozostaje taka sama.

Dlaczego ciężkie przegrody są skuteczne? Jak już powiedzieliśmy, dźwięk to drgania , a dużą masę trudno w nie wprawić. Fale dźwiękowe zostają pochłonięte oraz częściowo odbite przez taką masywną barierę, a ona sama przysłowiowo ani drgnie.

PRZEGRODY A DŹWIĘKI MATERIAŁOWE

Słabością ciężkich, masywnych przegród są dźwięki materiałowe, bo te przenoszą się w nich bez trudu. Bardzo dobry przykład to żelbetowy strop bez żadnych dodatkowych warstw. Powstający w pomieszczeniu na dole i przenoszony przez powietrze (muzyka, rozmowa) hałas taki strop nam wyeliminuje. To skutek jego dużej masy, dlatego ta właściwość dotyczy wszystkich popularnych stropów (gęstożebrowych, z płyt kanałowych), za wyjątkiem drewnianych, które są nawet kilkakrotnie lżejsze.

Dźwięki powietrzne rozprzestrzeniają się dzięki drganiom powietrza - schemat Dźwięki materiałowe to wibracje samych przegród powstające w wyniku uderzenia w nie - schemat
Dźwięki powietrzne rozprzestrzeniają się dzięki drganiom powietrza. Materiałowe zaś to wibracje samych przegród powstające w wyniku uderzenia w nie.

Z dźwiękami materiałowymi w takim surowym stropie jest o wiele gorzej. Dźwięk kroków lub upadających przedmiotów z pewnością usłyszymy w pomieszczeniu na dole. Dlatego właśnie stropy buduje się jako struktury wielowarstwowe, najczęściej tworząc tzw. podłogę pływającą. Na jej przykładzie widać, że da się pogodzić konieczność zastosowania ciężkich materiałów do tłumienia dźwięków powietrznych, nie wpadając w pułapkę łatwego przenoszenia przez nie dźwięków materiałowych.

Schemat budowy podłogi pływającej tłumiącej dźwięki uderzeniowe.
Podłoga pływająca to struktura wielowarstwowa - na konstrukcji stropu jest jeszcze elastyczny materiał tłumiący oraz sztywna i ciężka wylewka podłogowa.

Najczęściej układ warstw jest taki:

  • ciężka konstrukcyjna nośna, skuteczna przeciw dźwiękom powietrznym;
  • wełna mineralna lub specjalny styropian, dzięki swej elastyczności eliminuje dźwięki materiałowe;
  • wierzchnia warstwa jastrychu, przede wszystkim umożliwiająca normalne użytkowanie stropu.

Płytę jastrychu trzeba też oddzielić od ścian, słupów itp. Służy do tego piankowa taśma, ew. paski styropianu. Inaczej powstałyby przenoszące dźwięki (drgania) sztywne połączenia, nazywane mostkami akustycznymi.

ZASTOSOWANIE POSADZKI PŁYWAJĄCEJ W ELIMINACJI DŹWIĘKÓW

Nie wszędzie jednak da się wykonać taką podłogę pływającą. Jest ona ciężka, bo gruba na 5 cm wylewka to około 100 kg/ m2. Takie obciążenie może być niedopuszczalne. W szczególności dotyczy to stropów drewnianych. Drugi problem to wysokość podłogi - warstwa wełny mineralnej lub styropianu to ok. 3 cm, następnie 5 cm wylewki oraz 2 cm posadzki. Czyli łącznie mamy dodatkowe 10 cm. Nawet zastosowanie nieco cieńszych warstw (np. dzięki specjalnej wylewce) wiele nie zmieni, bo z 10 cm zrobi się 8 cm. W istniejącym domu takie podniesienie podłogi po prostu nie wchodzi w grę.

Z tego względu do wyciszenia stropów stosuje się też tzw. posadzki pływające - cieńsze i lżejsze. W tej wersji wierzchnią warstwę podłogi - panele, parkiet, mozaikę drewnianą lub płytki ceramiczne - oddziela od warstwy konstrukcyjnej stropu cienka warstwa izolacji akustycznej ze specjalnej pianki, miękkich płyt pilśniowych itp. W przypadku płytek ceramicznych, na izolacji akustycznej spoczywa warstwa płyt gipsowo-włóknowych, gipsowo-kartonowych lub drewnopochodnych - do niej przykleja się płytki.

Jeżeli i posadzka pływającą nie wchodzi w grę, pozostaje pokryć podłogę elastyczną okładziną. Może to być gruby dywan, wykładzina tekstylna lub korek. Wszystkie te materiały dobrze tłumią dźwięk kroków.

Sposób na hałasy przenoszone przez ściany

Jaki jest sposób na hałasy przenoszone przez ściany? Otóż, w miarę możliwości, pomiędzy różnymi przegrodami należy stosować elastyczne, tłumiące drgania połączenia. Sztywne zespolenie oznacza zaś, że dźwięki będą się przenosić bez trudu. Dotyczy to połączeń ścian konstrukcyjnych i działowych oraz stropów i ścian.

Zresztą taki sposób łączenia - przykładowo stawianie ścianek działowych przynajmniej na 2 warstwach papy, zamiast bezpośrednio na stropie i wypełnienie szczeliny pomiędzy nimi i sufitem wełną mineralną lub pianką rozprężną stosuje się ze względów konstrukcyjnych - inaczej ruchy stropów przenosiłyby się na ścianki, powodując ich pękanie. Trzeba jednak od razu przestrzec przed pozostawianiem takich szczelin bez wypełnienia, bo powstają wówczas drogi dla łatwego przenoszenia dźwięków, tzw. mostki akustyczne.

Takimi mostkami są również nieuszczelnione przejścia przez stropy i ściany, niezbędne dla poprowadzenia rur. W takich przepustach sztywne połączenia są niedopuszczalne, bo rurociągi "pracują" choćby pod wpływem zmian temperatury i trzeba im pozostawić pewien luz, jednak wykonawcy lubią zapominać, że te miejsca należy uszczelnić trwale elastycznym materiałem, najlepiej wełną mineralną, która dobrze tłumi dźwięki.

Schemat przepustu przez ścianę lub strop - z pozostawieniem luzu i możliwości ruchu, ale równocześnie starannym uszczelnieniem elastyczną wełną mineralną.
Przepust przez ścianę lub strop - z pozostawieniem luzu i możliwości ruchu, ale równocześnie starannym uszczelnieniem elastyczną wełną mineralną.

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny