Jakie są sposoby eliminacji hałasów ze ścian i stropów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jakie są sposoby eliminacji hałasów ze ścian i stropów?

Ściany zewnętrzne to kluczowy element tłumiący dźwięki dobiegające z zewnątrz. Mają dużą powierzchnię. Ponadto nawet bardzo przeciętna ściana zapewnia lepsze wyciszenie niż bardzo dobre okno.

Konstrukcja cichego domu - ściany zewnętrzne

W najpopularniejszym w naszym kraju wariancie, czyli ścianach dwuwarstwowych, ważna jest niemal wyłącznie warstwa konstrukcyjna. Im z cięższego materiału, tym lepiej. Zwykły beton, silikaty, pełna cegła są pod tym względem najlepsze.

Za to najpopularniejszy sposób ocieplenia styropianem lub wełną z wykończeniem tynkiem cienkowarstwowym, nie tylko nie poprawia izolacyjności akustycznej murów. Przeciwnie, pogarsza ją o 2-5 dB. Co bardzo ważne, w tej sytuacji wełna mineralna nie jest wcale lepsza od styropianu. W innych zastosowaniach już tak. W ścianach trójwarstwowych czy konstrukcjach szkieletowych wełna mineralna ma zdecydowanie lepsze właściwości dźwiękochłonne niż styropian.

Akustycznie najlepsze są zaś ściany trójwarstwowe z wełną mineralną, pustką powietrzną i ciężką warstwą elewacyjną. Mamy tu wszystko, czego potrzeba dla dobrej izolacyjności akustycznej. Ściany trójwarstwowe ocieplane styropianem im ustępują, bo w nich nie ma zwykle - kluczowej dla właściwości akustycznych - szczeliny powietrznej.

Ściana trójwarstwowa
Ściany trójwarstwowe ze szczeliną powietrzną i ociepleniem z wełny mineralnej pod względem akustyki są zdecydowanie najkorzystniejsze. (fot. Habe)

Praktyka wskazuje, że dobrym wyborem są też ściany dwuwarstwowe ocieplone metodą lekką suchą, czyli z izolacją na ruszcie i z oblicówką z drewna lub inną wentylowaną warstwą fasadową. Ale to wariant mało popularny w domach jednorodzinnych.

Izolacyjność akustyczna ścian zewnętrznych

Budowa ściany Grubość warstwy nośnej [cm] Masa warstwy nośnej [kg/m2] Współczynnik Rw [dB] Współczynnik RA2 [dB]
Cegła ceramiczna pełna 25 450 53 48
Pustak ceramiczny Mega-Max P+W 24 190 45 42
Pustak ceramiczny Mega-Max. + wełna mineralna 10 cm + szczelina powietrzna 3 cm + cegła klinkierowa 12 cm 24 190 71 64
Pustak ceramiczny Mega- Max + styropian 15 cm + tynk cienkowarstwowy 24 190 43 40
Pustak ceramiczny MAX 19 180 46 43
Pustak ceramiczny MAX + wełna mineralna 15 cm + tynk cienkowarstwowy 19 180 44 40
Pustak ceramiczny AKU 25 466 60 53
Beton komórkowy odmiany 700 24 160 46 43
Pustak keramzytobetonowy 24 244 48 45
Bloczek silikatowy 25 467 60 55

Konstrukcja cichego domu - okna

Okna są niejako dopełnieniem ścian zewnętrznych. Pamiętajmy jednak, że gorzej od nich tłumią dźwięki, dlatego od głośnej strony budynku lepiej ich unikać i ograniczyć powierzchnię. Dotyczy to także oszklenia o podwyższonych parametrach akustycznych. Takie okna mają grubsze szyby, większą ich liczbę, szersze ramki dystansowe pomiędzy taflami. Najlepiej żeby nie miały nawiewników w ramach, a jeśli to konieczne niech będą to modele specjalnie wyciszone. Chociaż jeszcze lepiej zastosować osobny nawiewnik ścienny.

Nawiewnik to po prostu mostek akustyczny. Mostkami są też niestarannie wypełnione szczeliny pomiędzy ramą i murem. Przy okazji to również mostki cieplne. Zadbajmy więc nie tylko o dobry zakup ale i bardzo staranny montaż. Inaczej wyrzucimy pieniądze w błoto.

Radykalnym rozwiązaniem problemu nawiewników może być też założenie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (z rekuperatorem). Wówczas nawiewniki nie są w ogóle potrzebne.

Izolacyjność akustyczna szyb zespolonych i okien

Rodzaj oszklenia Współczynnik Rw oszklenia [dB] Współczynnik Rw okna [dB] Współczynnik RA2 okna [dB]
4-16-4 31 35 30
8-16-4 37 39 35
6-12-8 38 40 37
9-16-10 (specjalne) 45 44 40
13-16-9 (specjalne, klejone) 48 46 42

Konstrukcja cichego domu - ściany wewnętrzne

W przypadku podziału wnętrza domu przede wszystkim pamiętajmy o wspomnianej już zasadzie, żeby grupować razem pomieszczenia ciche. Od tych głośniejszych oddzielać je najlepiej ścianami konstrukcyjnymi. Są one grubsze i masywniejsze, zapewniając przez to lepsze tłumienia. Takie rozwiązanie nie zwiększa przy tym kosztów budowy i nie wymaga stosowania nietypowych rozwiązań, których przeciętny wykonawca może po prostu nie znać.

Za minimalną wartość wskaźnika RA1 dla ścian pomiędzy pokojami mieszkalnymi przyjmuje się 30 dB, pomiędzy sypialniami i łazienkami zaś 35 dB. Ale pożądane są wyższe wartości. Szczególne potraktowanie łazienek jest uzasadnione. Spuszczając wodę czy biorąc prysznic bardziej hałasujemy, co w sypialni obok może być uciążliwe.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jeszcze lepiej powinniśmy odgrodzić się od kotłowni, pralni, pomieszczenia gospodarczego, warsztatu majsterkowicza. Pamiętajmy, że szczególnie głośnym, a przez to uciążliwym urządzeniem jest zestaw hydroforowy. Uprzykrzać życie może także pompa ciepła i, oczywiście, pralka.

Ponadto pamiętajmy, żeby umieszczać hałasujące urządzenia przy ścianach zewnętrznych, a nie wewnętrznych. Dźwięk przenikający z domu na zewnątrz nie będzie dla nikogo uciążliwy. Ponadto ściany zewnętrzne są znacznie masywniejsze od wewnętrznych i trudniej je wprawić w drgania, które mogą przenieść się na inne przegrody.

Nie zapominajmy, że dźwięki mogą przewędrować np. od jednej ścianki działowej przez strop do ściany i pomieszczenia położonego gdzieś dalej. Takie drogi przenikania dźwięków trudniej wychwycić. Dlatego właśnie unika się sztywnych, przenoszących drgania połączeń pomiędzy przegrodami. Typowe przykłady to stosowanie taśm akustycznych na krawędziach ścian działowych.

Podobną funkcję pełni też stawianie typowych ścianek działowych przynajmniej na 2 warstwach papy, a nie wprost na stropie. Ponadto konieczne ze względów konstrukcyjnych pozostawienie szczeliny pomiędzy górną krawędzią ścianki i stropem zapobiega przenoszeniu drgań i dźwięków. Pamiętajmy jednak, że ta szczelina nie może pozostać pusta lecz wypełniamy ją trwale elastycznym materiałem (wełną mineralną lub pianką). Inaczej zafundowalibyśmy sobie mostek akustyczny, eliminując dźwięki materiałowe lecz pozostawiając wolną drogę przenikania dla dźwięków powietrznych.

Jeżeli wymagamy naprawdę dobrej izolacyjności od ścian wewnętrznych polecaną opcją jest dwuwarstwowa ścianka murowana z pustką powietrzną w środku (cegła pełna 6,5 cm + szczelina powietrzna 1,5 cm + cegła pełna 6,5 cm). A jest tylko nieznacznie grubsza i cięższa od ścianki z cegły pełnej o grubości 12 cm.

Izolowanie ścianki szkieletowej
Ścianki szkieletowe też mogą skutecznie tłumić dźwięki. Wystarczy tylko uniknąć kilku podstawowych błędów. (fot. Isover)

Wbrew obiegowej opinii, bardzo dobre parametry mogą też mieć ścianki szkieletowe, o ile wykona się je starannie i uniknie podstawowych błędów. Powinny być one:

 • postawione nie wprost na wylewce podłogowej, lecz na konstrukcji stropu;
 • oddzielone elastyczną taśmą brzegową od pozostałych ścian i stropu;
 • starannie wypełnione wełną mineralną. Łącznie z wnętrzem metalowych profili nośnych;
 • najlepiej pokryte podwójną warstwą płyt lub grubszymi i cięższymi płytami.

Tak wykonane, w wersji z dwuwarstwowym poszyciem mają już izolacyjność taką jak ścianki z pustaków ceramicznych.

A można ją jeszcze poprawić decydując się na wersję specjalną z podwójnym rusztem konstrukcyjnym rozdzielonym warstwą wełny. Budowa może być następująca:

 • płyta wiórowa;
 • stelaż nośny z profili metalowych lub łat drewnianych, np. 4 × 5 cm;
 • wypełnienie stelaża wełną mineralną;
 • płyta z wełny mineralnej, np. 4 cm;
 • drugi stelaż z profili lub łat;
 • znów płyta wiórowa.

Izolacyjność akustyczna ścian działowych

Materiał przegrody, grubość bez tynku Grubość bez tynku [cm] Masa (masa z tynkiem) [kg/m²] Współczynnik izolacyjności akustycznej RA1 [dB]
cegła pełna 12 215 (255) 47
cegła dziurawka 6,5 90 (130) 38
pustak ceramiczny 11,5 120 (175) 42
bloczek silikatowy 8 110 (150) 43
bloczek silikatowy 12 170 (210) 45
bloczek silikatowy pełny 18 300 (340) 55
beton komórkowy odmiany 600 12 70 (110) 34
cegła pełna 6,5 cm + szczelina powietrzna + cegła pełna 6,5 cm 14,5 240 (280) 56
ścianka gipsowo-kartonowa poszycie jednowarstwowe 7,5 26 36
ścianka gipsowo-kartonowa poszycie dwuwarstwowe 10 50 43

Konstrukcja cichego domu - stropy

Większość polskich domów ma dość masywne stropy żelbetowe lub gęstożebrowe. Już sama ich konstrukcja, z racji swej masy, stanowi dość skuteczną barierę dla dźwięków powietrznych. Problem dźwięków uderzeniowych, takich jak odgłos kroków, rozwiązuje zaś wykonanie tzw. podłogi pływającej, która w nowych domach murowanych jest praktycznie standardem. Taki strop to struktura warstwowa:

 • konstrukcja nośna;
 • wełna mineralna lub specjalny styropian akustyczny, czyli materiał elastyczny;
 • warstwa jastrychu, którą wykańczamy w dowolny sposób.

Płytę utworzoną przez jastrych trzeba koniecznie oddzielić od ścian, słupów itp. Służy do tego piankowa taśma dylatacyjna, ostatecznie paski styropianu. Gdyby nie te przerwy, mielibyśmy sztywne połączenia przenoszące dźwięk, czyli mostki akustyczne.

Takiej podłogi nie zastosujemy jednak na wielu starych stropach i w budynkach drewnianych. Jest na to zbyt ciężka i gruba. Cieńszy i lżejszy wariant to tzw. posadzka pływająca. W tej wersji wierzchnią warstwę podłogi - panele, parkiet, mozaikę drewnianą lub płytki ceramiczne oddziela od warstwy konstrukcyjnej stropu cienka warstwa izolacji akustycznej ze specjalnej pianki, miękkich płyt pilśniowych itp. W przypadku płytek ceramicznych na izolacji akustycznej spoczywa jeszcze warstwa płyt gipsowo-włóknowych, gipsowo-kartonowych lub drewnopochodnych - do niej przykleja się płytki.

Jeżeli nawet posadzka pływającą nie wchodzi w grę, pozostaje pokryć podłogę sprężystym, tłumiącym kroki materiałem. W tej roli sprawdzi się gruby dywan lub wykładzina dywanowa lub płyty z korka.

Schemat wykonania podłogi na stropie drewnianym
Stropów drewnianych nie można zwykle zbytnio obciążyć. Dlatego na warstwie elastycznej układa się najczęściej płyty drewnopochodne, a na nich posadzkę.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Isover

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje