Jak budować ścianę jednowarstwową, żeby spełniała Warunki Techniczne 2021?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak budować ścianę jednowarstwową, żeby spełniała Warunki Techniczne 2021?

Spełnienie nowo wprowadzonych zmian w Rozporządzeniu Warunki Techniczne, w zakresie wymaganego dla ścian współczynnika przenikania ciepła UC(max) = 0,20 W/(m2·K), dla ścian zewnętrznych jest proste do zrealizowania w systemie budowania ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego.

aktualizacja: 2021-02-02 12:33:36

Ściany bez ocieplenia to bardzo dobre, mające zalety i racjonalne rozwiązanie, wciąż stosowane i co ciekawe, bardzo popularne na Zachodzie Europy. Ściany jednowarstwowe mają zalety, jakich nie mają ściany z ociepleniem. Powinny być wykonywane systemowo i precyzyjnie. Raz a dobrze, solidne i trwałe. Jedna, ciepła warstwa konstrukcyjna muru, bez delikatnej warstwy ocieplenia. To ich zalety, chociaż niektórzy uważają je za wady, bo są to rozwiązania, w których nie ma miejsca na fuszerkę, w których nie ma ocieplenia, którym się tę fuszerkę zakryje.

Dobrym przepisem na ściany jednowarstwowe jest zastosowanie systemu budowania z betonu komórkowego. W tym celu należy zastosować system oparty o elementy murowe z najlżejszych odmian betonu komórkowego, czyli bloczki o klasie gęstości 350 kg/m3. Wówczas uzyskuje się współczynnik U dla ścian jednowarstwowych 0,20 W/(m2·K). Takie ciepłe i jednowarstwowe przegrody buduje się z bloczków o szerokości 42 cm profilowanych na pióra i wpusty.

Bloczki to nie wszystko, niezbędna jest również zaprawa do cienkich spoin, która zapewnia jednorodność termiczną ścian, prefabrykowane zbrojone nadproża z betonu komórkowego, kształtki U - jako elementy traconego szalunku oraz płytki do obudowy wieńca i elementów żelbetowych ulokowanych w murze.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
fot. Solbet

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje