Zmiana stropu żelbetowego na drewniany wymagać będzie zaprojektowania jego konstrukcji z uwzględnieniem przewidywanych obciążeń użytkowych i doboru belek stropowych o odpowiednim przekroju i rozstawieniu. Konieczne też będzie ułożenie dobrej izolacji cieplnej, gdyż do czasu wykończenia poddasza strop będzie praktycznie pełnił funkcje przegrody zewnętrznej, co z kolei pociąga za sobą konieczność ułożenia izolacji paroszczelnej od strony ogrzewanych pomieszczeń.
Do izolacji cieplnej należy użyć wełny mineralnej ułożonej ściśle między belkami stropowymi i od góry przykryć folią paroprzepuszczalną, która chroni przed pyleniem wełny i umożliwia odprowadzenie ewentualnej wilgoci z warstwy ocieplenia. Na tak przygotowanym stropie warto ułożyć przynajmniej prowizoryczną podłogę, co umożliwi czasowe wykorzystanie poddasza na cele gospodarcze.
Będzie też ona podkładem pod docelową posadzkę. Do tego celu najlepiej nadają się płyty OSB o grubości 18-22 mm. Płyty często układa się nie na belkach stropowych, lecz na niskich legarach zamocowanych poprzecznie do belek.
Natomiast skuteczne wyciszenie stropu drewnianego jest dość trudne ze względu na jego niewielka masę. W celu wyciszenia używa się elastycznych podkładek np. z filcu lub gumy w miejscu łączenia poszycia z konstrukcją stropu, takie podkładki warto też ułożyć pomiędzy belkami stropowymi a legarami (legarów nie przybija się do belek). Na poszycie zamiast desek lepiej zastosować zaś płyty OSB, wiórowe lub sklejkę.
Podłogę można też ułożyć jako tzw. pływającą - na poszyciu umieścić izolację akustyczną z twardej wełny mineralnej i przykryć ją płytą, do której będzie przyklejona posadzka.
Przestrzeń pomiędzy belkami wypełnia się twardą wełną mineralną, zwracając uwagę na dokładne wypełnienie. W przypadku montowania sufitu podwieszanego mocujemy go na elastycznych uchwytach, zaś płyty gipsowo-kartonowe powinny być oddylatowane od ścian.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Drewniany strop z dobrą izolacją akustyczną - podłogą pływającą i sufitem podwieszanym