Jak przygotować strop drewniany, aby nie mieć problemów z wykończeniem poddasza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak przygotować strop drewniany, aby nie mieć problemów z wykończeniem poddasza?

Planuję wykończenie domu w dwóch etapach - najpierw parter, a za jakiś czas dopiero poddasze. W projekcie domu mam zaplanowany strop żelbetowy, ale zastanawiam się, czy nie warto zrobić drewnianego, choćby ze względu na koszty i łatwość wykonania. Obawiam się tylko, czy po zagospodarowaniu poddasza nie będzie kłopotów z ułożeniem tam podłogi i czy strop będzie wystarczająco tłumił hałas. W jaki sposób przygotować strop drewniany, aby później nie mieć problemów z wykończeniem poddasza?

Odpowiedź eksperta: Zmiana stropu żelbetowego na drewniany wymagać będzie zaprojektowania jego konstrukcji z uwzględnieniem przewidywanych obciążeń użytkowych i doboru belek stropowych o odpowiednim przekroju i rozstawieniu. Konieczne też będzie ułożenie dobrej izolacji cieplnej, gdyż do czasu wykończenia poddasza strop będzie praktycznie pełnił funkcje przegrody zewnętrznej, co z kolei pociąga za sobą konieczność ułożenia izolacji paroszczelnej od strony ogrzewanych pomieszczeń.

Do izolacji cieplnej należy użyć wełny mineralnej ułożonej ściśle między belkami stropowymi i od góry przykryć folią paroprzepuszczalną, która chroni przed pyleniem wełny i umożliwia odprowadzenie ewentualnej wilgoci z warstwy ocieplenia. Na tak przygotowanym stropie warto ułożyć przynajmniej prowizoryczną podłogę, co umożliwi czasowe wykorzystanie poddasza na cele gospodarcze.

Będzie też ona podkładem pod docelową posadzkę. Do tego celu najlepiej nadają się płyty OSB o grubości 18-22 mm. Płyty często układa się nie na belkach stropowych, lecz na niskich legarach zamocowanych poprzecznie do belek.

Natomiast skuteczne wyciszenie stropu drewnianego jest dość trudne ze względu na jego niewielka masę. W celu wyciszenia używa się elastycznych podkładek np. z filcu lub gumy w miejscu łączenia poszycia z konstrukcją stropu, takie podkładki warto też ułożyć pomiędzy belkami stropowymi a legarami (legarów nie przybija się do belek). Na poszycie zamiast desek lepiej zastosować zaś płyty OSB, wiórowe lub sklejkę.

Podłogę można też ułożyć jako tzw. pływającą - na poszyciu umieścić izolację akustyczną z twardej wełny mineralnej i przykryć ją płytą, do której będzie przyklejona posadzka.

Przestrzeń pomiędzy belkami wypełnia się twardą wełną mineralną, zwracając uwagę na dokładne wypełnienie. W przypadku montowania sufitu podwieszanego mocujemy go na elastycznych uchwytach, zaś płyty gipsowo-kartonowe powinny być oddylatowane od ścian.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Drewniany strop z dobrą izolacją akustyczną - podłogą pływającą i sufitem podwieszanym

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość racjonalny

09 Cze 2019, 08:51

Przeciez to jakas bzdura nie projekt, tu tylko akustyka jest rozwiazana. Gdzie folia miedzy stropem a wełną, gdzie szczelina wentylacyjna. Welna to generalnie material wymagajacy wentylacji, w ten sposob zrobicie sobie grzyba na podaszu. W ogole nie uwzgledniona tematyka wilgoci co na poddaszach ...

time image

17 Lut 2011, 08:01

Cytat Poważnie? No to super.Czy to ogrzewanie można bezpośrednio układać na płyty OSB? Autorus Ten ciemno szary kolor to 5-cio mm pianka wygłuszająca ( ta kupiona w „platformie”)- na niej układa się ogrzewanie i panele.

time image

17 Lut 2011, 07:53

Cytat 15 minut na 30m2 dotyczyło ogrzewania... to ta "srebrna" folia. Poważnie? No to super.Czy to ogrzewanie można bezpośrednio układać na płyty OSB? Autorus

time image

17 Lut 2011, 07:38

łe tamstrop drewniany jest do bani, trzeszczy, jest akustyczny, mocno pracuje, co w tym dobrego

time image

17 Lut 2011, 07:37

Cytat Zakładanie paneli to faktycznie fajna robota, jednak ja myślałem o zakładaniu mat. 15 minut na 30m2 dotyczyło ogrzewania... to ta "srebrna" folia.

time image

17 Lut 2011, 07:28

Zakładanie paneli to faktycznie fajna robota, jednak ja myślałem o zakładaniu mat.

time image

17 Lut 2011, 07:04

Cytat Ja tez mam w planie strop drewniany. Chce montować ogrzewanie podłogowe a na nie panele. Też jestem ciekawy jak to wyjdzie. Bardzo fajnie! Robiąc to pierwszy raz - 30m2 pokój zajmuje 12-15 minut. ...

time image

17 Lut 2011, 06:25

Ja tez mam w planie strop drewniany. Chce montować ogrzewanie podłogowe a na nie panele. Też jestem ciekawy jak to wyjdzie.

time image

Gość Perszing

17 Lut 2011, 02:34

Jestem w trakcie budowania poddasza tj. ocieplanie itp,Ale następny problem ma się tak. Strop jest drewniany, a pomieszczenie będzie użytkowe - pokoje, łazienka. W związku z tym pytanie jak wygląda sprawa obciążenia takiego stropu przez meble i urządzenia , które tam postawię. Podłogę ...

time image

Gość qwa

17 Wrz 2010, 10:02

hej na świecie wymyślono w latach 30 piankę PUR więc nie tylko wełną i wełną i... się ociepla `zwracając uwagę na dokładne wypełnienie` a co będzie jak ktoś nie zwróci uwagi ?? nie chce uchodzić za wszystkowiedzącego ale poczytaj o piankach natryskowych może to coś ci podpowie..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje