Bardzo wysokie parametry termiczne ściany zapewni wykonana z ceramiki poryzowanej ściana jednowarstwowa, którą wystarczy otynkować, bez konieczności dodatkowego ocieplenia z zewnątrz. Przykładem jest Poroterm 44 T Dryfix, z którego można wznieść jednowarstwową ścianę zewnętrzną o grubości 44 cm, która po otynkowaniu osiągnie współczynnik przenikania ciepła U = 0,16 W/(m2·K). To bardzo wysoki parametr, co szczególnie ważne w kontekście wchodzących w życie europejskich przepisów zaostrzających normy dot. parametrów cieplnych budynków. Parametr U ściany zewnętrznej od stycznia 2021 r. będzie mógł wynosić nie więcej niż 0,20 W/(m2·K).
Poza właściwościami termoizolacyjnymi, wśród zalet ścian wykonanych z pustaków poryzowanych należy wymienić ich paroprzepuszczalność umożliwiającą swobodny przepływ pary wodnej w murze, dzięki czemu nie dochodzi do zawilgocenia ścian i rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Wysoka temperatura wypału i naturalne komponenty użyte do produkcji pustaków sprawiają, że na wyjściu linii produkcyjnej są one materiałem zupełnie suchym i wolnym od alergenów.
Ceramika poryzowana to również materiał, który pozwala na bardzo szybkie i precyzyjne budowanie. Pustaki Porotherm 44 T Dryfix są duże, stosunkowo lekkie, a ich wyprofilowane powierzchnie boczne w systemie "pióro i wpust" ułatwiają ich zestawienie. Są też specjalnie szlifowane, a do ich łączenia stosuje się nowoczesną, cienkowarstwową zaprawę do murowania na sucho Porotherm Dryfix, dzięki której buduje się dużo szybciej i ekonomiczniej - nanosząc zaprawę za pomocą "pistoletu" nakładamy jej tylko tyle ile trzeba, a zaprawę dostajemy w odpowiedniej ilości już w cenie pustaków.
Marcin Jaczewski
Inżynier Produktu Wienerberger