Jak uniknąć mostków termicznych w ścianach wznoszonych z betonu komórkowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak uniknąć mostków termicznych w ścianach wznoszonych z betonu komórkowego?

Beton komórkowy jest materiałem, który ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną. To najcieplejszy materiał konstrukcyjny. Można z niego budować nowoczesne, energooszczędne i trwałe budynki. Ściany energooszczędnych budynków z betonu komórkowego można wykonać jako ściany jednowarstwowe, czyli ściany bez ocieplenia, albo jako ściany z ociepleniem.

Mury jednowarstwowe nie są ocieplane, więc należy wykonać je systemowo z betonu komórkowego z dopracowaniem każdego detalu. Do murowania należy zastosować zaprawę murarską do cienkich spoin. Spoiny mają wówczas do 3 mm grubości. Tego typu rozwiązanie gwarantuje, że ściany mają jednorodną izolacyjność cieplną, ponieważ wpływ siatki spoin nie wpływa na izolacyjność cieplną ściany.

Również należy zastosować inne elementy systemowe. Prefabrykowane nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego pozwalają przesklepić otwory okienne i drzwiowe. Nadproża te stosuje się do otworów o szerokości do 180 cm w świetle podpór. Jeśli otwory są szersze, to w murach jednowarstwowych stosuje się do wykonywania ciepłych nadproży kształtki U. To elementy traconego szalunku, w których wykonuje się elementy żelbetowe. W murach jednowarstwowych ocieplenie tych elementów wykonuje się w kształtach U. Z kolei wieńce zabudowuje się płytkami z betonu komórkowego, a pomiędzy wieniec a płytki lokuje się termoizolację z nienasiąkliwego styropianu, XPS, lub wełny mineralnej.

Wykonując mury jednowarstwowe należy je od razu wykonać precyzyjnie. To w przypadku budowy w systemie z betonu komórkowego jest bardzo łatwe. Nie ma jednak miejsca na zakrywanie niedoróbek styropianem. To zaleta ścian jednowarstwowych, ale niestety niektórzy, zwłaszcza wykonawcy, uważają to za wadę.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje