Mury jednowarstwowe nie są ocieplane, więc należy wykonać je systemowo z betonu komórkowego z dopracowaniem każdego detalu. Do murowania należy zastosować zaprawę murarską do cienkich spoin. Spoiny mają wówczas do 3 mm grubości. Tego typu rozwiązanie gwarantuje, że ściany mają jednorodną izolacyjność cieplną, ponieważ wpływ siatki spoin nie wpływa na izolacyjność cieplną ściany.
Również należy zastosować inne elementy systemowe. Prefabrykowane nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego pozwalają przesklepić otwory okienne i drzwiowe. Nadproża te stosuje się do otworów o szerokości do 180 cm w świetle podpór. Jeśli otwory są szersze, to w murach jednowarstwowych stosuje się do wykonywania ciepłych nadproży kształtki U. To elementy traconego szalunku, w których wykonuje się elementy żelbetowe. W murach jednowarstwowych ocieplenie tych elementów wykonuje się w kształtach U. Z kolei wieńce zabudowuje się płytkami z betonu komórkowego, a pomiędzy wieniec a płytki lokuje się termoizolację z nienasiąkliwego styropianu, XPS, lub wełny mineralnej.
Wykonując mury jednowarstwowe należy je od razu wykonać precyzyjnie. To w przypadku budowy w systemie z betonu komórkowego jest bardzo łatwe. Nie ma jednak miejsca na zakrywanie niedoróbek styropianem. To zaleta ścian jednowarstwowych, ale niestety niektórzy, zwłaszcza wykonawcy, uważają to za wadę.
mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET Sp. z o.o.