Jakiego rodzaju stropy można zastosować na ściany z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK)?

Jakiego rodzaju stropy można zastosować na ściany z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK)?

W budownictwie mieszkaniowym jest stosowanych bardzo wiele rodzajów stropów. Dotyczy to zarówno budynków wielorodzinnych jak i jednorodzinnych. Niekiedy inwestorzy mają dylemat, czy dany rodzaj stropu nadaję się do zastosowania w ich budowanym domu. Zazwyczaj pytanie dotyczy zastosowania stropów w kontekście oparcia go na ścianach wykonanych z konkretnego materiału. Dotyczy to również ścian z betonu komórkowego.

Odpowiedź jest prosta: każdy rodzaj stropu można zastosować na ścianach z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK). A rodzajów stropów jest wiele: monolityczne wylewane na budowie, gęstożebrowe, półprefabrykowane (np. typu filigran), prefabrykowane (np. kanałowe), drewniane na belkach drewnianych, stalowe na belkach stalowych, zespolone np. wylewane na blasze fałdowej. Jak widać, tych rodzajów stropu jest wiele.

Istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta danego stropu - jeśli jest to strop prefabrykowany i półprefabrykowany i zaleceń projektanta - jeśli jest to strop żelbetowy. Istotne dla ścian przy stropach jest wykonanie podparcia stropu na ścianach. Dla stropów prefabrykowanych np. z płyt żelbetowych zaleca się, by płyty oprzeć na tzw. podlewce / poduszce żelbetowej. Umożliwi to przekazanie reakcji na strop w sposób ciągły. Montowane na stropie płyty nie będą się opierać punktowo na ścianach, co jest dla ścian niekorzystne.

W przypadku stropów monolitycznych i gęstożebrowych nie trzeba tego wykonywać. Ważne natomiast jest utwierdzenie stropu w ścianach. Zazwyczaj wykonuje się to za pomocą górnego zbrojenia, które ogranicza ugięcie stropu i wpływa na mniejszy obrót stropu na podporze. W przypadku np., stropów na belkach drewnianych, to zaleca się wykonanie wieńca opuszczonego.

Jak widać, w każdym przypadku można zaproponować odpowiednie rozwiązanie oparcia każdego stropu na ścianach z ABK. Wskazówki jak to należy wykonać powinny być podane w projekcie. Można też ich szukać u producentów systemów stropowych. Detale oparcia stropów są też pokazane w Atlasie Detali Konstrukcyjnych na stronie www.solbet.pl. W trakcie realizacji budowy też warto tę kwestię omówić z kierownikiem budowy, który powinien dopilnować wykonanie prawidłowego oparcia stropów na ścianach.

Tomasz Rybarczyk
Ekspert Solbet

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Mgr inż. architekt, mgr inż. budownictwa. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Doktorant na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członek komitetów technicznych PKN. Praktyk w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz