Jakiego rodzaju stropy można zastosować na ściany z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK)?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakiego rodzaju stropy można zastosować na ściany z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK)?

W budownictwie mieszkaniowym jest stosowanych bardzo wiele rodzajów stropów. Dotyczy to zarówno budynków wielorodzinnych jak i jednorodzinnych. Niekiedy inwestorzy mają dylemat, czy dany rodzaj stropu nadaję się do zastosowania w ich budowanym domu. Zazwyczaj pytanie dotyczy zastosowania stropów w kontekście oparcia go na ścianach wykonanych z konkretnego materiału. Dotyczy to również ścian z betonu komórkowego.

aktualizacja: 2021-03-02 14:33:23

Odpowiedź jest prosta: każdy rodzaj stropu można zastosować na ścianach z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK). A rodzajów stropów jest wiele: monolityczne wylewane na budowie, gęstożebrowe, półprefabrykowane (np. typu filigran), prefabrykowane (np. kanałowe), drewniane na belkach drewnianych, stalowe na belkach stalowych, zespolone np. wylewane na blasze fałdowej. Jak widać, tych rodzajów stropu jest wiele.

Istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta danego stropu - jeśli jest to strop prefabrykowany i półprefabrykowany i zaleceń projektanta - jeśli jest to strop żelbetowy. Istotne dla ścian przy stropach jest wykonanie podparcia stropu na ścianach. Dla stropów prefabrykowanych np. z płyt żelbetowych zaleca się, by płyty oprzeć na tzw. podlewce / poduszce żelbetowej. Umożliwi to przekazanie reakcji na strop w sposób ciągły. Montowane na stropie płyty nie będą się opierać punktowo na ścianach, co jest dla ścian niekorzystne.

W przypadku stropów monolitycznych i gęstożebrowych nie trzeba tego wykonywać. Ważne natomiast jest utwierdzenie stropu w ścianach. Zazwyczaj wykonuje się to za pomocą górnego zbrojenia, które ogranicza ugięcie stropu i wpływa na mniejszy obrót stropu na podporze. W przypadku np., stropów na belkach drewnianych, to zaleca się wykonanie wieńca opuszczonego.

Jak widać, w każdym przypadku można zaproponować odpowiednie rozwiązanie oparcia każdego stropu na ścianach z ABK. Wskazówki jak to należy wykonać powinny być podane w projekcie. Można też ich szukać u producentów systemów stropowych. Detale oparcia stropów są też pokazane w Atlasie Detali Konstrukcyjnych na stronie www.solbet.pl. W trakcie realizacji budowy też warto tę kwestię omówić z kierownikiem budowy, który powinien dopilnować wykonanie prawidłowego oparcia stropów na ścianach.

Tomasz Rybarczyk
Ekspert Solbet

Dodaj komentarz

time image
time image
*ceny na podstawie ofert z dnia 21.03.2021
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje