Czym są mostki akustyczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym są mostki akustyczne?

Odpowiedź eksperta: W fazie projektu i wykonawstwa istotne jest, aby pamiętać o detalach połączeń ścian ze stropami - po jej dolnej i górnej stronie. Brak zwrócenia uwagi na niuanse wykonawcze powoduje, że mimo zbudowania w sposób systemowy ściany działowej czy stropu, tracimy na izolacyjności akustycznej nawet do 12 dB poprzez przenoszenie boczne dźwięku. Należy dążyć do wyeliminowania tzw. "mostków akustycznych", czyli miejsc, przez które przenosi się energia akustyczna.

aktualizacja: 2018-03-15 12:06:26

W przypadku ścian działowych mostki akustyczne i przenoszenie boczne dźwięków można wyeliminować montując ścianę bezpośrednio na płycie stropowej, a nie na gotowej już podłodze. Metalowe profile, tworzące konstrukcję ścianki muszą być koniecznie podklejone taśmą akustyczną - metal nie może stykać się bezpośrednio z płytą stropową czy otaczającymi ścianami i sufitem, a więc musi być oddylatowany.

Przed wylaniem podłogi pływającej (jastrych, podkład samopoziomujący) należy oddzielić dylatacją konstrukcję ściany działowej od warstwy dociskowej podłogi, jaką jest jastrych bądź podkład samopoziomujący. Taką dylatację można wykonać wycinając cienki pasek z płyt wełny o łącznej wysokości równej grubości wełny izolującej + grubości warstwy dociskowej (jastrych). Dylatację łączy się obwodowo ze ścianą (dylatacja położona jest na stropie, a izolacja pozioma z wełny akustycznej dochodzi do dylatacji - nie do konstrukcji ściany). Taką dylatację wykonuje się przy wszystkich elementach pionowych przechodzących przez strop (słupy, rury).

W przypadku połączenia z sufitem podwieszanym, ściana działowa musi być najpierw doprowadzona ponad sufit podwieszany i zakotwiona w płycie żelbetowej stropu z uwzględnieniem odpowiedniej taśmy akustycznej na górnym profilu konstrukcyjnym. Następnie wykonuje się 2 niezależne sufity podwieszane - po jednym z każdej strony ściany działowej. W wolnej przestrzeni sufitu podwieszanego warto położyć warstwę wełny prostopadle do ściany działowej, która nie pozwoli na przejście fali dźwiękowej przez płytę żelbetową piętro wyżej.

Naczelna zasada, którą należy się kierować przy projektowaniu i wykonywaniu ścian i stropów jest taka, aby ściana działowa montowana była jako pierwsza (a w dalszej kolejności wykańczane były niezależne podłogi i sufi ty podwieszane po obu stronach ściany). Nigdy materiały twarde nie mogą łączyć się bezpośrednio ze sobą (np. metalowy profil konstrukcyjny nie powinien się łączyć bezpośrednio ze sztywnym stropem żelbetowym), konieczne jest stosowanie taśm i podkładek akustycznych. Stosując te zasady unika się mostków akustycznych powodujących przenoszenie boczne dźwięków w budynkach.

Paweł Polak
Kierownik Produktu
ISOVER
fot. ISOVER

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość chrupek

25 Kwi 2018, 14:19

Strasznie skomplikowana jest ta procedura. Myśle, że w praktyce mało kto robi coś takiego. U mnie jest to rozwiązane inaczej. Ściany działowe z ceramiki poryzowanej 11,5 cm są dobudowane do wysokości 8 cm poniżej stropu. Reszta jest wypełniona wełną mineralną i zatynkowana. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny