Czym są mostki akustyczne?

Czym są mostki akustyczne?

Odpowiedź eksperta: W fazie projektu i wykonawstwa istotne jest, aby pamiętać o detalach połączeń ścian ze stropami - po jej dolnej i górnej stronie. Brak zwrócenia uwagi na niuanse wykonawcze powoduje, że mimo zbudowania w sposób systemowy ściany działowej czy stropu, tracimy na izolacyjności akustycznej nawet do 12 dB poprzez przenoszenie boczne dźwięku. Należy dążyć do wyeliminowania tzw. "mostków akustycznych", czyli miejsc, przez które przenosi się energia akustyczna.

W przypadku ścian działowych mostki akustyczne i przenoszenie boczne dźwięków można wyeliminować montując ścianę bezpośrednio na płycie stropowej, a nie na gotowej już podłodze. Metalowe profile, tworzące konstrukcję ścianki muszą być koniecznie podklejone taśmą akustyczną - metal nie może stykać się bezpośrednio z płytą stropową czy otaczającymi ścianami i sufitem, a więc musi być oddylatowany.

Przed wylaniem podłogi pływającej (jastrych, podkład samopoziomujący) należy oddzielić dylatacją konstrukcję ściany działowej od warstwy dociskowej podłogi, jaką jest jastrych bądź podkład samopoziomujący. Taką dylatację można wykonać wycinając cienki pasek z płyt wełny o łącznej wysokości równej grubości wełny izolującej + grubości warstwy dociskowej (jastrych).

Dylatację łączy się obwodowo ze ścianą (dylatacja położona jest na stropie, a izolacja pozioma z wełny akustycznej dochodzi do dylatacji - nie do konstrukcji ściany). Taką dylatację wykonuje się przy wszystkich elementach pionowych przechodzących przez strop (słupy, rury).

W przypadku połączenia z sufitem podwieszanym, ściana działowa musi być najpierw doprowadzona ponad sufit podwieszany i zakotwiona w płycie żelbetowej stropu z uwzględnieniem odpowiedniej taśmy akustycznej na górnym profilu konstrukcyjnym. Następnie wykonuje się 2 niezależne sufity podwieszane - po jednym z każdej strony ściany działowej. W wolnej przestrzeni sufitu podwieszanego warto położyć warstwę wełny prostopadle do ściany działowej, która nie pozwoli na przejście fali dźwiękowej przez płytę żelbetową piętro wyżej.

Naczelna zasada, którą należy się kierować przy projektowaniu i wykonywaniu ścian i stropów jest taka, aby ściana działowa montowana była jako pierwsza (a w dalszej kolejności wykańczane były niezależne podłogi i sufity podwieszane po obu stronach ściany).

Nigdy materiały twarde nie mogą łączyć się bezpośrednio ze sobą (np. metalowy profil konstrukcyjny nie powinien się łączyć bezpośrednio ze sztywnym stropem żelbetowym), konieczne jest stosowanie taśm i podkładek akustycznych. Stosując te zasady unika się mostków akustycznych powodujących przenoszenie boczne dźwięków w budynkach.

Paweł Polak
Kierownik Produktu
ISOVER
fot. ISOVER

Komentarze

Gość chrupek
25-04-2018 16:19
Strasznie skomplikowana jest ta procedura. Myśle, że w praktyce mało kto robi coś takiego. U mnie jest to rozwiązane inaczej. Ściany działowe z ceramiki poryzowanej 11,5 cm są dobudowane do wysokości 8 cm poniżej stropu. Reszta jest wypełniona wełną mineralną i zatynkowana. ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz