Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?

Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?

W projekcie domu ściany poddasza, na których opiera się konstrukcja dachowa, są zwieńczone betonowym wieńcem - na nim mocowane będą murłaty. Wykonawca sugeruje, aby w te ściany wstawić słupki żelbetowe łączące się z wieńcem, ponieważ dach oddziałuje na ściany rozpierająco. Czy rzeczywiście ich postawienie jest konieczne?

Odpowiedź eksperta: Ściany niższych kondygnacji "spinane" są na poziomie stropów wieńcem żelbetowym, usztywniającym niżej położone ściany. W ścianie kolankowej nie ma takiego przewiązania, więc powinna być ona wzmocniona na wierzchu dodatkową opaską lub pionowymi, zbrojonymi słupami. Sposób wzmocnienia ściany kolankowej powinien być określony w projekcie. Zależy on bowiem od grubości ściany, jej wysokości oraz konstrukcji i nachylenia dachu.

Wzmocnienie w formie opaski na całym obwodzie domu wykonuje się głównie wtedy, gdy dach jest czterospadowy i oparty na jednym poziomie. Opaskę taką tworzy żelbetowy wieniec zbrojony czterema prętami o średnicy 12 mm połączonymi strzemionami, wylewany w deskowaniu umocowanym na wierzchu ściany kolankowej. Podczas jego wykonywania obowiązują takie same zasady, jak podczas robienia wieńca na poziomie stropu.

Sugerowane przez wykonawcę słupy żelbetowe stosuje się w domach z dachem dwuspadowym. Jeśli dom ma taki dach, a w projekcie nie jest opisany sposób wzmocnienia ścian kolankowych, to postawienie takich słupów jest jak najbardziej uzasadnione. Słupy rozmieszcza się w odstępach co 1,5 metra. Przy dużych obciążeniach bocznych słupy łączy się dodatkowo wieńcem żelbetowym zakotwionym przynajmniej dwa metry w ścianach szczytowych. Słupy wzmacniające muszą być zakotwione w wieńcu stropowym niższej kondygnacji, dlatego podczas jego wykonywania nie można zapomnieć o wyprowadzeniu z niego pionowego zbrojenia.

Podczas murowania ściany kolankowej w miejscach, gdzie mają stanąć słupki wzmacniające, pozostawia się puste odcinki ściany o długości ok. 30 cm, które następnie zalewa się betonem w deskowaniu umocowanym po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ściany. Podczas betonowania w słupach wzmacniających oraz opasce należy osadzić kotwy umożliwiające połączenie konstrukcji dachowej z murłatą.

 

Redakcja BD
fot. Stforek (Łukasz) / forum.budujemydom.pl

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

zenek
18-02-2017 23:55
15 godzin temu, Razmes napisał: Kto nie liczył wyboczeń i mimośrodów ręcznie, ten nie czuje tego... szczerze mowiac - nie liczyłem -  - ale wydaje sie , ze dobrze czuję konstrukcję! Oczywiście nic nie zastapi dokładnych obliczeń! I od tego jest konstruktor!
Gość Razmes
18-02-2017 08:31
Kto nie liczył wyboczeń i mimośrodów ręcznie, ten nie czuje tego...
zenek
17-02-2017 22:53
cyt.z artykułu:  "Ściany niższych kondygnacji "spinane" są na poziomie stropów wieńcem żelbetowym, usztywniającym niżej położone ściany." Ściany są spinane i wieńcem i stropami (i sa to zwykle ściany nośne, czyli grubsze). Wieniec te ma wyrównać napór murów ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz