Ściany kolankowe w domach, na których opiera się konstrukcja dachowa, wymagają wzmocnienia, ponieważ są narażone na siły rozpierające generowane przez dach. Wzmocnienie to może być wykonane w formie żelbetowej opaski lub słupów żelbetowych, w zależności od rodzaju dachu i parametrów ściany. Opaska żelbetowa stosowana jest głównie w domach z dachem czterospadowym, a słupy żelbetowe są zalecane w domach z dachem dwuspadowym, jeśli projekt nie przewiduje innych rozwiązań. Słupy te rozmieszcza się co 1,5 metra i łączy z wieńcem stropowym niższej kondygnacji oraz wieńcem w ścianach szczytowych w przypadku dużych obciążeń.
Ściany niższych kondygnacji "spinane" są na poziomie stropów wieńcem żelbetowym, usztywniającym niżej położone ściany. W ścianie kolankowej nie ma takiego przewiązania, więc powinna być ona wzmocniona na wierzchu dodatkową opaską lub pionowymi, zbrojonymi słupami. Sposób wzmocnienia ściany kolankowej powinien być określony w projekcie. Zależy on bowiem od grubości ściany, jej wysokości oraz konstrukcji i nachylenia dachu.
Wzmocnienie w formie opaski na całym obwodzie domu wykonuje się głównie wtedy, gdy dach jest czterospadowy i oparty na jednym poziomie. Opaskę taką tworzy żelbetowy wieniec zbrojony czterema prętami o średnicy 12 mm połączonymi strzemionami, wylewany w deskowaniu umocowanym na wierzchu ściany kolankowej. Podczas jego wykonywania obowiązują takie same zasady, jak podczas robienia wieńca na poziomie stropu.
Sugerowane przez wykonawcę słupy żelbetowe stosuje się w domach z dachem dwuspadowym. Jeśli dom ma taki dach, a w projekcie nie jest opisany sposób wzmocnienia ścian kolankowych, to postawienie takich słupów jest jak najbardziej uzasadnione. Słupy rozmieszcza się w odstępach co 1,5 metra. Przy dużych obciążeniach bocznych słupy łączy się dodatkowo wieńcem żelbetowym zakotwionym przynajmniej dwa metry w ścianach szczytowych. Słupy wzmacniające muszą być zakotwione w wieńcu stropowym niższej kondygnacji, dlatego podczas jego wykonywania nie można zapomnieć o wyprowadzeniu z niego pionowego zbrojenia.
Podczas murowania ściany kolankowej w miejscach, gdzie mają stanąć słupki wzmacniające, pozostawia się puste odcinki ściany o długości ok. 30 cm, które następnie zalewa się betonem w deskowaniu umocowanym po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ściany. Podczas betonowania w słupach wzmacniających oraz opasce należy osadzić kotwy umożliwiające połączenie konstrukcji dachowej z murłatą.
Redakcja BD
fot. Stforek (Łukasz) / forum.budujemydom.pl