Dlaczego w ścianie szczytowej zostawia się otwory wentylacyjne?

Dlaczego w ścianie szczytowej zostawia się otwory wentylacyjne?

Nieogrzewane poddasze musi być wentylowane, by wilgoć powstająca w wyniku zmian temperatury była skutecznie odprowadzana na zewnątrz. W ciągu dnia, oprócz połaci dachowej, nagrzewa się również zamknięte na poddaszu powietrze pochłaniając jednocześnie wilgoć zawartą w ścianach i konstrukcji dachowej.

Po nocnym obniżeniu temperatury para wodna zawarta w powietrzu wykrapla się - zwłaszcza na zimniejszych elementach, na przykład pokrycia dachowego - co może doprowadzić do miejscowego zamoknięcia konstrukcji dachowej. Źródłem wilgoci mogą też być ewentualne przecieki z dachu, jak również para wodna przenikająca przez ocieplenie z ogrzewanej części poddasza lub z parteru. W ścianach szczytowych takiego poddasza umieszcza się otwory wentylacyjne o wymiarach dostosowanych do typowych kratek - 14x14 cm lub 14x27 cm.

Otwory te powinny znajdować się w obu ścianach szczytowych na wysokości 30-50 cm poniżej kalenicy. Jeśli powierzchnia poddasza przekracza 100 m2, w każdej ścianie powinny być przynajmniej po dwa otwory wentylacyjne. Zasłania się je kratkami z siatką, co chroni poddasze przed zagnieżdżaniem się tam ptaków i owadów.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Otwór wentylacyjny w ścianie szczytowej i pozostałe elementy konstrukcji tej części dachu
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz