Kryteria wyboru kąta nachylenia dachu

Kryteria wyboru kąta nachylenia dachu

W zależności od kąta nachylenia dachu różne są wymogi dotyczące wyboru pokrycia dachowego.

Najczęściej w domach jednorodzinnych kąt nachylenia połaci dachu wynosi 30°-45°. To rozsądny wybór w polskich warunkach klimatycznych - woda deszczowa jest szybko odprowadzana i na dachu nie zalega gruba warstwa śniegu, a trzeba pamiętać, że może ona stanowić znaczne obciążenie dla konstrukcji, ponadto taki topniejący powoli śnieg jest bezlitosnym sprawdzianem szczelności dachu.

Generalnie im spadek dachu jest większy, tym nieco łagodniejsze są wymagania względem szczelności pokrycia. Jednak wykonywanie dachów o bardzo dużym, przekraczającym 60°, spadku nie jest uzasadnione, ponieważ:

  • pojawiają się problemy z mocowaniem elementów pokrycia, np. wszystkie dachówki trzeba dodatkowo mocować spinkami, podczas gdy przy mniejszych spadkach mocowanie nie jest potrzebne, ewentualnie wystarcza mocowanie co piątej lub co ósmej;
  • po zawietrznej stronie dachu powstaje znaczne podciśnienie (ssanie) i elementy pokrycia są bardziej narażone na zerwanie;
  • pokrycia z papy znacznie się nagrzewają a warstwa bitumiczna może spływać ku dołowi, ponadto papa nie jest zbyt estetyczna, a na dachu o dużym spadku zostaje wyeksponowana. Typowe kąty nachylenia dachu dla poszczególnych materiałów podano w tabeli.

Oczywiście wiele materiałów pozwala na stosowanie w szerszym zakresie i przede wszystkim trzeba kierować się zaleceniami producenta. Są one podawane dla konkretnych warunków mających wpływ na szczelność dachu - np. wielkości zakładu pomiędzy arkuszami blachy czy stopnia szczelności podłoża.

Pokrycie Typowy kąt nachylenia dachu
papa układana jednowarstwowo 9°÷22°
papa układana dwuwarstwowo 3°÷17°
blacha płaska stalowa
ocynkowana lub powlekana
powyżej 12°
12°
blacha płaska cynkowa powyżej 20°
blacha płaska miedziana powyżej 6°
blachodachówka powyżej 12°
blacha falista powyżej 12°
dachówka karpiówka układana dwuwarstwowo 35°÷45°
dachówka zakładkowa 31°÷45°
faliste płyty bitumiczne 22°÷39°
gonty bitumiczne 11°÷45°
gonty drewniane (dwuwarstwowo 39°÷51°
łupek 31°÷45°
strzecha 45°÷64°

Podłoże pod pokrycie dachowe

Pokrycie może wymagać sztywnego podłoża w postaci deskowania (zwykle pokrywanego papą) lub też wystarczające jest tylko ołacenie i ułożenie folii wstępnego krycia (o niskiej paroprzepuszczalności) albo membrany (o wysokiej paroprzepuszczalności).

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Oczywiście deskowanie można wykonać także wówczas, gdy nie jest konieczne, ale oznacza to wzrost kosztów (materiały i robocizna). O różnicy kosztów wynikających z odmiennych wymagań, co do podłoża trzeba pamiętać, porównując ceny różnych rodzajów pokryć.

Deskowania wymagają pokrycia z:

  • papy;
  • gontów bitumicznych (papowych);
  • blach płaskich.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Röben

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

el-instalator
18-04-2014 15:16
Przecież w tabeli wyraźnie napisano "Typowy kąt nachylenia dachu"A nad nią jest:"Oczywiście wiele materiałów pozwala na stosowanie w szerszym zakresie i przede wszystkim trzeba kierować się zaleceniami producenta. Są one podawane dla konkretnych warunków mających wpływ na szczelność ...
Gość stanisław
17-04-2014 05:02
co to znaczy np 31 do 45 stopni , to znaczy że przy 55 stopniech nie można układac dachówki zakładkowej. Na marginesie - podane wartości odnosza sieraczej do %. Kto pisze te bzdury - poloniści ?
Jani_63
08-10-2012 13:28
Dokładnie tak
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz