Kryteria wyboru kąta nachylenia dachu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kryteria wyboru kąta nachylenia dachu

W zależności od kąta nachylenia dachu różne są wymogi dotyczące wyboru pokrycia dachowego.

Najczęściej w domach jednorodzinnych kąt nachylenia połaci dachu wynosi 30°-45°. To rozsądny wybór w polskich warunkach klimatycznych - woda deszczowa jest szybko odprowadzana i na dachu nie zalega gruba warstwa śniegu, a trzeba pamiętać, że może ona stanowić znaczne obciążenie dla konstrukcji, ponadto taki topniejący powoli śnieg jest bezlitosnym sprawdzianem szczelności dachu.

Generalnie im spadek dachu jest większy, tym nieco łagodniejsze są wymagania względem szczelności pokrycia. Jednak wykonywanie dachów o bardzo dużym, przekraczającym 60°, spadku nie jest uzasadnione, ponieważ:

  • pojawiają się problemy z mocowaniem elementów pokrycia, np. wszystkie dachówki trzeba dodatkowo mocować spinkami, podczas gdy przy mniejszych spadkach mocowanie nie jest potrzebne, ewentualnie wystarcza mocowanie co piątej lub co ósmej;
  • po zawietrznej stronie dachu powstaje znaczne podciśnienie (ssanie) i elementy pokrycia są bardziej narażone na zerwanie;
  • pokrycia z papy znacznie się nagrzewają a warstwa bitumiczna może spływać ku dołowi, ponadto papa nie jest zbyt estetyczna, a na dachu o dużym spadku zostaje wyeksponowana. Typowe kąty nachylenia dachu dla poszczególnych materiałów podano w tabeli.

Oczywiście wiele materiałów pozwala na stosowanie w szerszym zakresie i przede wszystkim trzeba kierować się zaleceniami producenta. Są one podawane dla konkretnych warunków mających wpływ na szczelność dachu - np. wielkości zakładu pomiędzy arkuszami blachy czy stopnia szczelności podłoża.

Pokrycie Typowy kąt nachylenia dachu
papa układana jednowarstwowo 9°÷22°
papa układana dwuwarstwowo 3°÷17°
blacha płaska stalowa
ocynkowana lub powlekana
powyżej 12°
12°
blacha płaska cynkowa powyżej 20°
blacha płaska miedziana powyżej 6°
blachodachówka powyżej 12°
blacha falista powyżej 12°
dachówka karpiówka układana dwuwarstwowo 35°÷45°
dachówka zakładkowa 31°÷45°
faliste płyty bitumiczne 22°÷39°
gonty bitumiczne 11°÷45°
gonty drewniane (dwuwarstwowo 39°÷51°
łupek 31°÷45°
strzecha 45°÷64°

Podłoże pod pokrycie dachowe

Pokrycie może wymagać sztywnego podłoża w postaci deskowania (zwykle pokrywanego papą) lub też wystarczające jest tylko ołacenie i ułożenie folii wstępnego krycia (o niskiej paroprzepuszczalności) albo membrany (o wysokiej paroprzepuszczalności).

Może cię zainteresować
BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jaka papa na deskowanie?
Zobacz więcej Zwiń

Oczywiście deskowanie można wykonać także wówczas, gdy nie jest konieczne, ale oznacza to wzrost kosztów (materiały i robocizna). O różnicy kosztów wynikających z odmiennych wymagań, co do podłoża trzeba pamiętać, porównując ceny różnych rodzajów pokryć.

Deskowania wymagają pokrycia z:

  • papy;
  • gontów bitumicznych (papowych);
  • blach płaskich.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Röben

Zdaniem naszych Czytelników

18 Apr 2014, 15:16

Przecież w tabeli wyraźnie napisano "Typowy kąt nachylenia dachu"A nad nią jest:"Oczywiście wiele materiałów pozwala na stosowanie w szerszym zakresie i przede wszystkim trzeba kierować się zaleceniami producenta. Są one podawane dla konkretnych warunków mających wpływ na szczelność ...

Gość stanisław

17 Apr 2014, 05:02

co to znaczy np 31 do 45 stopni , to znaczy że przy 55 stopniech nie można układac dachówki zakładkowej. Na marginesie - podane wartości odnosza sieraczej do %. Kto pisze te bzdury - poloniści ?

08 Oct 2012, 13:28

Dokładnie tak

08 Oct 2012, 13:19

A co to za różnica czy spadek dachu podamy w stopniach czy w procentach? Oba sposoby są powszechne i jak komuś nie chce się liczyć, to są jeszcze tabele przeliczeniowe – kąt, procent, stosunek h/a (albo tg kąta).

Gość Kasia

08 Oct 2012, 13:05

Artykuł wprowadza w błąd. Przy dachu płaskim pokrytym papą nachylenie dachu (jako minimalne) powinno być podane w %.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!