Pokrycie dachowe - papa, gonty bitumiczne, płyty faliste

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Pokrycie dachowe - papa, gonty bitumiczne, płyty faliste

Co łączy pokrycie dachowe z papy, gontów bitumicznych i płyt falistych? Użycie do ich produkcji wodoszczelnej masy asfaltowej, czyli bitumu, a w konsekwencji szczelność oraz odporność na zmiany temperatury i na starzenie.

Inne ważne zalety pokryć bitumicznych to niewielki ciężar, niska cena i łatwość układania. Także wygląd, dawniej raczej niezbyt zachęcający, obecnie można zaliczyć raczej do plusów niż minusów, bo dotyczy to zwłaszcza coraz ładniejszych gontów bitumicznych.

Jakie papy stosuje się na dachach?

Papa przeznaczona na dach zbudowana jest z trzech warstw. Najważniejszą z nich jest warstwa nośna, czyli osnowa z welonu szklanego, włókniny poliestrowej, folii albo tektury. Od rodzaju i grubości osnowy zależy, jak bardzo papa jest elastyczna i odporna na rozciąganie.

Mocne osnowy mają gramaturę w granicach 200-250 g/m². To właśnie osnowa nasączona jest masą bitumiczną. Warstwa wierzchnia to posypka z talku, piasku lub łupków w różnych kolorach. Jej zadaniem jest ochrona papy przed nagrzewaniem, promieniami UVB i uszkodzeniami mechanicznymi. Warstwa spodnia, czyli folia antyadhezyjna chroni zrolowaną papę przed sklejaniem się.

Na pokrycia dachowe nie stosuje się pap tradycyjnych z osnową z tektury. Zastąpiły je papy termozgrzewalne z osnową, np. z welonu szklanego lub włókniny poliestrowej.

Mają znacznie lepsze parametry techniczne niż papy tradycyjne, są też łatwiejsze w montażu. Bitum, którym nasączona jest osnowa pap jest modyfikowany - oksydowany, wzbogacony plastomerem APP albo elastomerem SBS. Takie papy różni zakres temperatury, w której zachowują swoje właściwości; w Polsce najczęściej stosuje się te z SBS.

Papy mogą być stosowane jako podkład pod właściwe pokrycie, np. papa na deskowaniu może być ułożona jako warstwa wstępnego krycia (zamiast folii) pod ) albo jako ostateczny materiał pokryciowy. Ostateczne pokrycie z papy - przede wszystkim na dachach płaskich - może być układane jednowarstwowo (z dobrych jakościowo pap wierzchniego krycia) albo warstwowo - pod papą wierzchniego krycia układa się podkładową, do czego bardzo przydaje się papa perforowana.

Czym charakteryzują się gonty bitumiczne?

Gonty (dachówki) bitumiczne to długie pasy z wcięciami w różnych kształtach, np. prostokąta, trójkąta, łuski, trapezu, sześciokąta. Dzięki tym wcięciom po ułożeniu na dachu wyglądają jak rzędy dachówek lub gontów.

Podobnie jak papy zbudowane są z kilku warstw. Podstawową jest warstwa nośna, czyli osnowa z włókna szklanego nasączona bitumem modyfikowanym.

Od jego jakości zależy, czy dachówka będzie odporna na silne wiatry i starzenie. Warstwa wierzchnia (gruboziarnista posypka mineralna lub ceramiczna) chroni dachówki przed nagrzewaniem, promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi.

Od niej zależy kolor dachu, może być jedno- lub wielobarwna, np. cieniowana. Zamiast posypki warstwą wierzchnią może być cienka folia metalowa.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Warstwa spodnia z drobnoziarnistej posypki (np. z piasku kwarcowego lub talku) zabezpiecza przygotowane do układania na dachu warstwy przed sklejaniem.

Gonty bitumiczne nadają się na większość dachów o nachyleniu minimum 12°. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o górną granicę, ponieważ dach może też być bardzo stromy, a nawet mieć płaszczyzny pionowe.

Ponieważ gonty są elastyczne, świetnie nadają się do wykańczania różnych nietypowych powierzchni, np. "wolich oczek". Polecane są do remontów starych dachów krytych wcześniej papą.

Gonty bitumiczne na dachu - różne kolory
Gonty bitumiczne układa się na równym deskowaniu. Oferowane są w szerokiej gamie kolorów i wzorów, także laminowane. Ponieważ są elastyczne, nadają się na dachy o skomplikowanym kształcie. (fot. Stema)

Czym charakteryzują się płyty faliste?

Płyty faliste to sztywne płyty grubości ok. 3 mm i rozmiarze 1×2 m. Wyprodukowane są z kilkunastu warstw sprasowanych włókien organicznych, nasączonych masą asfaltową i pomalowanych, najczęściej na czerwono, brązowo i czarno, niekiedy pojawiają się w kolorze niebieskim lub zielonym.

Takie płyty uformowane są pod ciśnieniem w kształt fali - ich wielkość i kształt przypominają popularny eternit. W odróżnieniu od niego nie zawierają azbestu i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Bitumiczne płyty faliste przeznaczone są do krycia dachów o nachyleniu połaci 11-90°. Doskonale sprawdzają się w remontach starych dachów, krytych wcześniej eternitem, papą lub blachą falistą, ponieważ można je układać na starym pokryciu, bez demontowania go.

Wzmacnianie więźby nie jest przy tym potrzebne, gdyż 1 m² płyt waży zaledwie 3 kg (nowe płyty mocuje się do starego pokrycia za pośrednictwem rusztu drewnianego).

Jak się układa papy, gonty bitumiczne i płyty faliste?

Papy trzeba układać na sztywnym poszyciu z desek lub płyt wiórowych. Tradycyjne mocuje się do podłoża mechanicznie gwoździami-papiakami, przy czym kolejne pasy łączy się na zakład i zgrzewa lub skleja lepikiem.

  • Papy termozgrzewalne

Papy termozgrzewalne układa się metodą termiczną, polegającą na podgrzewaniu specjalnym palnikiem ich spodniej warstwy w miarę rozwijania. Mocowanie na lepik lub klej bitumiczny stosuje się głównie przy naprawach starych dachów.

Na rynku są też papy samoprzylepne (samowulkanizujące), do których mocowania nie są potrzebne żadne łączniki ani kleje - po nagrzaniu bitum ulega samowulkanizacji, sklejając kolejne pasy papy.

  • Gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne są materiałem wiotkim, dlatego trzeba je układać na sztywnym poszyciu (którego 1 m² waży około 15 kg). Najlepiej nadają się do tego płyty OSB albo sklejka wodoodporna, łączone na specjalne spinki, dzięki którym na powierzchni gontu nie będą odznaczać się miejsca połączeń płyt.

Gonty bitumiczne przybija się lub mocuje zszywkami. Dodatkowo gonty mają warstwę kleju, który pod wpływem słońca uszczelnia połączenia między poszczególnymi pasami. Niektórzy producenci zalecają, by pod tym pokryciem - dla zapewnienia lepszej szczelności - układać papę podkładową.

  • Płyty faliste

Układanie płyt falistych nie jest zbyt skomplikowane. Ich montaż nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i jest tak prosty, że z powodzeniem można go wykonać samodzielnie. Wszelkie niezbędne akcesoria - łączniki, listwy, uszczelki czy wywietrzniki - można kupić razem z pokryciem.

Płyty faliste najczęściej przybija się - gwoździami z polietylenowymi łebkami lub z wodoszczelną podkładką i kapturkiem - do rusztu drewnianego z kontrłat i łat, zaczynając układanie od dołu dachu, w kierunku przeciwnym do przeważającego w okolicy kierunku wiatru. Płyty w kolejnych rzędach powinny być przesunięte względem siebie o połowę.

Akcesoria do gontów

Do wykończenia kalenic dachów krytych gontami bitumicznymi producenci oferują gotowe elementy kalenicowe. Oczywiście, zamiast tego można użyć papy albo odpowiednio przyciętych gontów. Dostępne są również specjalne płotki przeciwśniegowe (przeznaczone do montażu na dachach krytych gontem) oraz kominki wentylacyjne, zaopatrzone w szczelne i łatwe w montażu przeloty dachowe. Jeśli w dachu montowane będzie okno połaciowe, trzeba będzie dokupić dopasowany do tego rodzaju pokrycia kołnierz uszczelniający.

Akcesoria do płyt

Wraz z płytami falistymi powinno się nabyć zestaw akcesoriów dachowych - producenci oferują całe systemy ułatwiające ułożenie pokrycia oraz poprawiające jego wygląd, między innymi gąsiory, wywietrzniki, uszczelki wentylujące (które montuje się do pierwszej łaty) oraz listwy okapowe. Dokupić też można przezroczyste płyty z PVC (o parametrach identycznych jak bitumiczne), pozwalające na dopływ światła słonecznego do pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod dachem.

Urszula Kalinowska
fot. otwierająca: Archiwum BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość B52

01 Sty 2020, 09:47

jeśli lubisz majsterkowanie i częsta wymianę pokryj dach wynalazkiem nowoczesne technologie to gwarantują nasi dziadowie nie mieli tych możliwości dlatego pokrycia dachowe dotrwały naszych czasów

Ja osobiście proponuję papę: podkład+ wierzchniego krycia. Jak zrobisz to prawidłowo to na kilkadziesiąt lat wystarczy. Trzeba tez kontrolować stan deskowania bo deskowanie pracuje i narusza papę podkładową.

time image

Gość introrec@wp.pl Leon Reclik

09 Lut 2017, 10:13

Remont dachu bud. gospodarczykryty papą czym pokryć papa termozgrzewalna,dachówka rozwijaną czy gontym bitomicznym spad na 3metr. 30cm.

time image

Gość gerets

27 Lut 2013, 17:22

gonty na ostatnim zdjeciu sa zle ułożone tragedia i brakuje gontów kalenicowych zakrywajacych kalenice porażka straszna .

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje