Wykonawcy dość często zapominają o właściwym zakończeniu szczytów ścian poddasza, wyprowadzając mur równo z płaszczyzną krokwi dachowych. Mimo że ściana jest ocieplona z zewnątrz, to w płaszczyźnie pionowej nie ma żadnej izolacji cieplnej.
Sprzyja to wykraplaniu się pary wodnej na styku ściany szczytowej ze skosem dachowym. Izolację cieplną w tym miejscu można wykonać w dwojaki sposób - przez ułożenie pasków styropianu na wierzchu ściany szczytowej lub wymurowanie dwóch ostatnich warstw z materiału o dobrej izolacyjności cieplnej np. betonu komórkowego.
Czasami muruje się też ściany szczytowe poniżej płaszczyzny krokwi i później wypełnia szczelinę. Nie jest to dobry sposób, ponieważ uniemożliwia dobre zamocowanie ocieplenia zewnętrznego i utrudnia montaż podbitki.
Podczas izolacji z pasków styropianu ściany szczytowe wyprowadza się na wysokość ok. 10 cm poniżej górnej płaszczyzny krokwi i wyrównuje skosy zaprawą, a następnie przykleja pasy styropianu o szerokości odpowiadającej grubości muru.
Wymurowanie ostatnich warstw ściany szczytowej z bloczków betonu komórkowego odmiany 400 nie zapewnia tak dobrej ciepłochronności jak izolacja styropianowa, ale materiał łatwo dopasowuje się do skosu dachowego - można go przycinać piłą.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Redakcja BD
Na schemacie: Izolację cieplną na zakończeniu ścian szczytowych można wykonać przez ułożenie pasków styropianu