Jak prawidłowo zakończyć ściany szczytowe i boczne, aby nie powstał tam mostek cieplny?

Jak prawidłowo zakończyć ściany szczytowe i boczne, aby nie powstał tam mostek cieplny?

Zastanawiam się, jak prawidłowo zakończyć ściany szczytowe i boczne, aby nie powstał tam mostek cieplny. Poddasze będzie zagospodarowane do pełnej wysokości, bez podsufitki, a ściany zewnętrzne dwuwarstwowe ocieplane styropianem.

Wykonawcy dość często zapominają o właściwym zakończeniu szczytów ścian poddasza, wyprowadzając mur równo z płaszczyzną krokwi dachowych. Mimo że ściana jest ocieplona z zewnątrz, to w płaszczyźnie pionowej nie ma żadnej izolacji cieplnej.

Sprzyja to wykraplaniu się pary wodnej na styku ściany szczytowej ze skosem dachowym. Izolację cieplną w tym miejscu można wykonać w dwojaki sposób - przez ułożenie pasków styropianu na wierzchu ściany szczytowej lub wymurowanie dwóch ostatnich warstw z materiału o dobrej izolacyjności cieplnej np. betonu komórkowego.

Czasami muruje się też ściany szczytowe poniżej płaszczyzny krokwi i później wypełnia szczelinę. Nie jest to dobry sposób, ponieważ uniemożliwia dobre zamocowanie ocieplenia zewnętrznego i utrudnia montaż podbitki.

Podczas izolacji z pasków styropianu ściany szczytowe wyprowadza się na wysokość ok. 10 cm poniżej górnej płaszczyzny krokwi i wyrównuje skosy zaprawą, a następnie przykleja pasy styropianu o szerokości odpowiadającej grubości muru.

Wymurowanie ostatnich warstw ściany szczytowej z bloczków betonu komórkowego odmiany 400 nie zapewnia tak dobrej ciepłochronności jak izolacja styropianowa, ale materiał łatwo dopasowuje się do skosu dachowego - można go przycinać piłą.

Redakcja BD
Na schemacie: Izolację cieplną na zakończeniu ścian szczytowych można wykonać przez ułożenie pasków styropianu
FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak prawidłowo zakończyć ściany szczytowe, aby uniknąć mostka cieplnego?

    Ściany szczytowe można zakończyć prawidłowo przez ułożenie pasków styropianu na wierzchu ściany szczytowej lub wymurowanie dwóch ostatnich warstw z materiału o dobrej izolacyjności cieplnej, np. betonu komórkowego.
  • Jakie są skutki niewłaściwego zakończenia ścian szczytowych?

    Niewłaściwe zakończenie ścian szczytowych prowadzi do braku izolacji cieplnej w płaszczyźnie pionowej, co sprzyja wykraplaniu się pary wodnej na styku ściany szczytowej ze skosem dachowym.
  • Jakie są zalety i wady stosowania betonu komórkowego do zakończenia ścian szczytowych?

    Beton komórkowy odmiany 400 łatwo dopasowuje się do skosu dachowego i można go przycinać piłą. Jednak nie zapewnia on tak dobrej ciepłochronności jak izolacja styropianowa.
  • Dlaczego wypełnianie szczeliny pomiędzy ścianą szczytową a płaszczyzną krokwi nie jest dobrym rozwiązaniem?

    Wypełnianie szczeliny utrudnia dobre zamocowanie ocieplenia zewnętrznego oraz montaż podbitki.
  • Jak należy przygotować ściany szczytowe pod izolację z pasków styropianu?

    Ściany szczytowe należy wyprowadzić na wysokość ok. 10 cm poniżej górnej płaszczyzny krokwi, wyrównać skosy zaprawą, a następnie przykleić pasy styropianu o szerokości odpowiadającej grubości muru.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Gosc991
29-09-2017 15:44
Witam, poddasze które gospodaruje na pomieszczenia mieszkalne będę chciał ocieplić. Problem jest w tym że ściany boczne budynku są wykonane z cegły. Czym ocieplić najlepiej te sciany?
Gość ja
17-07-2015 21:12
Co to jest "minimetr" geniuszu od pianek?
animus
17-09-2010 16:47
Cytat Zastanawiam się, jak prawidłowo zakończyć ściany szczytowe i boczne, aby nie powstał tam mostek cieplny. Poddasze będzie zagospodarowane do pełnej wysokości, bez podsufitki, a ściany zewnętrzne dwuwarstwowe ocieplane styropianem. ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz