Czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą?

Czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą?
Decyzja czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą będzie miała wpływ nie tylko na urodę wnętrz, ale i na łatwość utrzymania ścian w czystości.

Tynk gipsowy

(fot Baumit)

Efekt idealnie gładkiej powierzchni zapewni profesjonalnie wykonane poszycie ścian z płyt g-k lub g-w, wykończenie tynkiem gipsowym lub powleczenie tynków cementowo-wapiennych gładzią gipsową, cementowo-polimerową bądź polimerową (gatunek gładzi należy dobrać do rodzaju tynku).

Ściany przygotowane w ten sposób są doskonałym podłożem pod farby lub tapety. Niestety, im gładsza jest powierzchnia, tym łatwiej ją pobrudzić i tym bardziej widoczna jest plama. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku ścian nieznacznie nawet fakturowanych.

W domach pełnych dzieci i zwierzaków lepiej sprawdzają się zwykłe tynki cementowo-wapienne, tworzące fakturę drobnoziarnistego piasku. Niezależnie od wyboru producenta i rodzaju farby, znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości ściany wykończone „na wysoki połysk”, niż matowe. Połyskliwe powłoki są z reguły odporniejsze na ścieranie, a przy tym mniej się brudzą – kurz nie ima się bowiem ich gładkiej powierzchni.

Tynk fakturowany Tynk fakturowany Tynk fakturowany
Tynki fakturowane (fot. Bolix)

Jeżeli inwestor zdecyduje się na ściany z fakturą, to ma do wyboru: tynki i farby strukturalne, a także tapety przeznaczone do malowania, znane pod nazwą raufaza.

 

W przypadku mas tynkarskich oraz farb, uzyskany wzór zależy od ich składu oraz od narzędzi użytych do wykończenia (fakturowania). Mogą to być np.: wałki, pace zębate, ściereczki lub gąbki. Przetłoczenia tapet formowane są w rozmaite wzory: roślinne, geometryczne lub naśladujące gruby splot tkaniny.

 

Niezwykle ciekawe efekty można uzyskać stosując tzw. tapety natryskowe, czyli tynki japońskie. Te masy tynkarskie wzbogacone są naturalnymi dodatkami (drobnymi strzępkami bawełny, jedwabiu czy włókien celulozy). Tynki japońskie są wprawdzie dość drogie, ale mają też unikalną właściwość – gdy już się „opatrzą”, można zdjąć je ze ściany na mokro, a następnie ułożyć od nowa formując odmienną powierzchnię. Ściany z fakturą nie są jednak propozycją dla osób uczulonych na kurz i roztocza, ponieważ bardzo trudno utrzymać je w czystości. Osiadaniu kurzu sprzyjają szczególnie matowe powłoki z głębokimi wytłoczeniami.

 

Warto pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się odnawiać fakturowaną ścianę farbą, to z całą pewnością zużyjemy jej więcej niż w przypadku ściany gładkiej. Z drugiej strony, to właśnie faktura pozwala skutecznie maskować wszelkie nierówności (od drobnych ubytków czy grudek tynku, po nieznaczne krzywizny samej ściany).

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

KAROI
08-07-2009 10:06
Tak to jest szanowny gościu: naucz się pisać zanim sie człowiek zacznie mądrzyć lepiej, żeby najpierw sprawdził. Intuicyjnym wyczuciem języka można sobie narobić niezłego ooooooooooooooooooooobciachu.
Gość Maksymilian
08-07-2009 09:50
Nie słyszałem co prawda, żeby ktoś mówił wykończać... Obie formy są poprawne: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=wyka%F1cza%E6
Gość naucz sie pisać
07-07-2009 16:36
kończyć->wykończyć->wykończać WYKOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOŃCZAĆ
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz