Czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą?
Decyzja czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą będzie miała wpływ nie tylko na urodę wnętrz, ale i na łatwość utrzymania ścian w czystości.

Tynk gipsowy

(fot Baumit)

Efekt idealnie gładkiej powierzchni zapewni profesjonalnie wykonane poszycie ścian z płyt g-k lub g-w, wykończenie tynkiem gipsowym lub powleczenie tynków cementowo-wapiennych gładzią gipsową, cementowo-polimerową bądź polimerową (gatunek gładzi należy dobrać do rodzaju tynku).

Ściany przygotowane w ten sposób są doskonałym podłożem pod farby lub tapety. Niestety, im gładsza jest powierzchnia, tym łatwiej ją pobrudzić i tym bardziej widoczna jest plama. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku ścian nieznacznie nawet fakturowanych.

W domach pełnych dzieci i zwierzaków lepiej sprawdzają się zwykłe tynki cementowo-wapienne, tworzące fakturę drobnoziarnistego piasku. Niezależnie od wyboru producenta i rodzaju farby, znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości ściany wykończone „na wysoki połysk”, niż matowe. Połyskliwe powłoki są z reguły odporniejsze na ścieranie, a przy tym mniej się brudzą – kurz nie ima się bowiem ich gładkiej powierzchni.

Tynk fakturowanyTynk fakturowanyTynk fakturowany
Tynki fakturowane (fot. Bolix)

Jeżeli inwestor zdecyduje się na ściany z fakturą, to ma do wyboru: tynki i farby strukturalne, a także tapety przeznaczone do malowania, znane pod nazwą raufaza.

 

W przypadku mas tynkarskich oraz farb, uzyskany wzór zależy od ich składu oraz od narzędzi użytych do wykończenia (fakturowania). Mogą to być np.: wałki, pace zębate, ściereczki lub gąbki. Przetłoczenia tapet formowane są w rozmaite wzory: roślinne, geometryczne lub naśladujące gruby splot tkaniny.

 

Niezwykle ciekawe efekty można uzyskać stosując tzw. tapety natryskowe, czyli tynki japońskie. Te masy tynkarskie wzbogacone są naturalnymi dodatkami (drobnymi strzępkami bawełny, jedwabiu czy włókien celulozy). Tynki japońskie są wprawdzie dość drogie, ale mają też unikalną właściwość – gdy już się „opatrzą”, można zdjąć je ze ściany na mokro, a następnie ułożyć od nowa formując odmienną powierzchnię. Ściany z fakturą nie są jednak propozycją dla osób uczulonych na kurz i roztocza, ponieważ bardzo trudno utrzymać je w czystości. Osiadaniu kurzu sprzyjają szczególnie matowe powłoki z głębokimi wytłoczeniami.

 

Warto pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się odnawiać fakturowaną ścianę farbą, to z całą pewnością zużyjemy jej więcej niż w przypadku ściany gładkiej. Z drugiej strony, to właśnie faktura pozwala skutecznie maskować wszelkie nierówności (od drobnych ubytków czy grudek tynku, po nieznaczne krzywizny samej ściany).

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Lip 2009, 08:06

Tak to jest szanowny gościu: naucz się pisać zanim sie człowiek zacznie mądrzyć lepiej, żeby najpierw sprawdził. Intuicyjnym wyczuciem języka można sobie narobić niezłego ooooooooooooooooooooobciachu.

time image

Gość Maksymilian

08 Lip 2009, 07:50

Nie słyszałem co prawda, żeby ktoś mówił wykończać... Obie formy są poprawne: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=wyka%F1cza%E6

time image

Gość naucz sie pisać

07 Lip 2009, 14:36

kończyć->wykończyć->wykończać WYKOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOŃCZAĆ

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny