Jak zminimalizować mostek cieplny na połączeniu ściana nośna-fundament-grunt?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zminimalizować mostek cieplny na połączeniu ściana nośna-fundament-grunt?

Jak można zminimalizować mostek cieplny powstający przez połączenie "ściana nośna-fundament-grunt" w ścianie dwuwarstwowej budowanej z silikatów? Wiem, że niektórzy budują jedną lub dwie początkowe warstwy z betonu komórkowego lub bloczków keramzytowych. Czy takie rozwiązanie ma sens, a jeśli tak, to na co trzeba uważać, bo te materiały są przecież mniej wytrzymałe i bardziej nasiąkliwe od silikatów.

aktualizacja: 2022-09-06 05:34:31

Odpowiedź eksperta: Wymurowanie pierwszych warstw ścian zewnętrznych z materiałów o lepszej ciepłochronności tylko w nieznacznym stopniu ogranicza mostek cieplny w tym miejscu, a niesie niebezpieczeństwo wykraplania się pary wodnej w pasie przypodłogowym, jeśli poziom podłogi pokrywa się mniej więcej z poziomem fundamentów. W efekcie może dochodzić do kondensacji po stronie wewnętrznej ściany, gdzie wąski pas u dołu ściany będzie miał temperaturę zbliżoną do temperatury fundamentu.

Przy zastosowaniu materiałów o gorszej ciepłochronności temperatura w tym miejscu będzie wyższa, gdyż "dogrzewają" je wyższe partie ściany, a ciepło dobrze przenika także do miejsc tuż nad fundamentem. Oczywiście dzieje się to kosztem utraty pewnej ilości ciepła. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie materiałów o lepszej ciepłochronności w ostatnich warstwach fundamentu.

Do tego celu nadają się keramzytowe bloczki fundamentowe, pustaki żwirobetonowe z kanałami wypełnionymi styropianem, które mają znacznie mniejszą powierzchnię przewodzenia. Dodatkowo można też ułożyć ocieplenie od wewnętrznej strony ścian fundamentowych.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Ucieczkę ciepła do gruntu najlepiej ograniczyć, budując ściany fundamentowe z materiałów o stosunkowo dobrej ciepłochronności, np. bloczków keramzytobetonowych (fot. Weber (Maxit))

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!