Jakie są sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian budowanych z betonu komórkowego?

Jakie są sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian budowanych z betonu komórkowego?

Odpowiedź eksperta: Ściany nadziemnej części budynku wykonane z betonu komórkowego lub z innych materiałów murowych musimy chronić przed zawilgoceniem ze względu na negatywny wpływ wilgoci na właściwości fizyko-mechaniczne przegród. Zawilgocenie powoduje obniżenie parametrów izolacyjności cieplnej oraz nośności ścian, a także pogarsza mikroklimat wnętrza domu, gdzie zaczynamy odczuwać nieprzyjemny zapach charakterystyczny dla zagrzybionych pomieszczeń.

 

Aby zapobiec takim skutkom ściany przyziemia zawsze muszą być oddzielone od ścian fundamentowych lub ścian piwnic poziomą izolacją przeciwwilgociową. Przenikająca z gruntu wilgoć może wnikać do ścian fundamentowych i na drodze kapilarnego podciągania przemieszczać się w górę powodując zawilgocenie ścian nadziemnych budynku. Oprócz izolacji przeciwwilgociowej poziomej niezbędnym elementem zabezpieczającym ściany jest izolacja przeciwwilgociowa pionowa, która chroni zarówno ściany fundamentowe i piwniczne w gruncie jak i części ścian znajdujących się powyżej poziomu terenu narażone na rozbryzgi i zawilgocenia od wody opadowej.

 

Najpopularniejszym sposobem jej wykonania jest naniesienie na ściany dwóch warstw gotowych roztworów i emulsji asfaltowokauczukowych lub w przypadku niekorzystnych warunków hydrologicznych zastosowanie cięższych powłok bitumicznych o grubości powyżej 4 mm. Izolacja pionowa powinna być wyprowadzona na całą wysokość ściany fundamentowej lub piwnicznej i łączyć się z górną izolacją poziomą. Dodatkowo ściany przyziemia w części cokołowej do wysokości ok. 30-50 cm ponad poziom terenu powinny być wykończone specjalnym tynkiem cokołowym lub okładziną z płytek ceramicznych i klinkierowych, osłaniając ściany przed opadami atmosferycznymi.

 

Ściany z betonu komórkowego powyżej części cokołowej należy pokryć odpowiednim wodoodpornym tynkiem elewacyjnym, który zabezpieczy mury przed zawilgoceniem podczas intensywnych opadów deszczu. Wysoka dokładność wymiarowa bloczków z betonu komórkowego i murowanie na zaprawie klejowej pozwala na wykonanie równej i gładkiej powierzchni zewnętrznej muru, na którą bezpośrednio możemy nałożyć dekoracyjne tynki zewnętrzne o grubości 5-15mm.

 

Na ścianach z beton komórkowy możemy wykonać dowolny rodzaj tynku: tradycyjny cementowo-wapienny trójwarstwowy, dedykowany lekki tynk mineralny na bazie modyfikowanych gotowych mieszanek lub tynk cienkowarstwowy wykonywany na podkładach klejowych zbrojonych siatką podtynkową z włókna szklanego. Tynki elewacyjne wykańczamy poprzez malowanie farbami silikonowymi lub silikatowymi albo nakładamy warstwę szlachetnego tynku mineralnego w żądanym kolorze.

 

Jarosław Kwaśniak
Product Manager
BRUK-BET
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz