Jakie są sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian budowanych z betonu komórkowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-07-07 08:10:04
Jakie są sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian budowanych z betonu komórkowego?

Odpowiedź eksperta: Ściany nadziemnej części budynku wykonane z betonu komórkowego lub z innych materiałów murowych musimy chronić przed zawilgoceniem ze względu na negatywny wpływ wilgoci na właściwości fizyko-mechaniczne przegród. Zawilgocenie powoduje obniżenie parametrów izolacyjności cieplnej oraz nośności ścian, a także pogarsza mikroklimat wnętrza domu, gdzie zaczynamy odczuwać nieprzyjemny zapach charakterystyczny dla zagrzybionych pomieszczeń.

 

Aby zapobiec takim skutkom ściany przyziemia zawsze muszą być oddzielone od ścian fundamentowych lub ścian piwnic poziomą izolacją przeciwwilgociową. Przenikająca z gruntu wilgoć może wnikać do ścian fundamentowych i na drodze kapilarnego podciągania przemieszczać się w górę powodując zawilgocenie ścian nadziemnych budynku. Oprócz izolacji przeciwwilgociowej poziomej niezbędnym elementem zabezpieczającym ściany jest izolacja przeciwwilgociowa pionowa, która chroni zarówno ściany fundamentowe i piwniczne w gruncie jak i części ścian znajdujących się powyżej poziomu terenu narażone na rozbryzgi i zawilgocenia od wody opadowej.

 

Najpopularniejszym sposobem jej wykonania jest naniesienie na ściany dwóch warstw gotowych roztworów i emulsji asfaltowokauczukowych lub w przypadku niekorzystnych warunków hydrologicznych zastosowanie cięższych powłok bitumicznych o grubości powyżej 4 mm. Izolacja pionowa powinna być wyprowadzona na całą wysokość ściany fundamentowej lub piwnicznej i łączyć się z górną izolacją poziomą. Dodatkowo ściany przyziemia w części cokołowej do wysokości ok. 30-50 cm ponad poziom terenu powinny być wykończone specjalnym tynkiem cokołowym lub okładziną z płytek ceramicznych i klinkierowych, osłaniając ściany przed opadami atmosferycznymi.

 

Ściany z betonu komórkowego powyżej części cokołowej należy pokryć odpowiednim wodoodpornym tynkiem elewacyjnym, który zabezpieczy mury przed zawilgoceniem podczas intensywnych opadów deszczu. Wysoka dokładność wymiarowa bloczków z betonu komórkowego i murowanie na zaprawie klejowej pozwala na wykonanie równej i gładkiej powierzchni zewnętrznej muru, na którą bezpośrednio możemy nałożyć dekoracyjne tynki zewnętrzne o grubości 5-15mm.

 

Na ścianach z beton komórkowy możemy wykonać dowolny rodzaj tynku: tradycyjny cementowo-wapienny trójwarstwowy, dedykowany lekki tynk mineralny na bazie modyfikowanych gotowych mieszanek lub tynk cienkowarstwowy wykonywany na podkładach klejowych zbrojonych siatką podtynkową z włókna szklanego. Tynki elewacyjne wykańczamy poprzez malowanie farbami silikonowymi lub silikatowymi albo nakładamy warstwę szlachetnego tynku mineralnego w żądanym kolorze.

 

Jarosław Kwaśniak
Product Manager
BRUK-BET

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny