Jakie są rodzaje tynków elewacyjnych? Charakterystyka i koszty

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są rodzaje tynków elewacyjnych? Charakterystyka i koszty

Tynkowanie to najczęściej stosowana metoda wykańczania ścian zewnętrznych. Do wyboru mamy tynki cienko- i grubowarstwowe.

TYNKI CIENKOWARSTWOWE

Tynki cienkowarstwowe stosowane są powszechnie na ściany dwuwarstwowe, ocieplone metodą lekką mokrą. Oferowane są w postaci suchej mieszanki do rozrobienia z wodą lub masy gotowej do nakładania, nie wymagającej malowania. Nie aplikuje się ich bezpośrednio na ocieplenie, ale na warstwę zaprawy klejowej, w której zatopiona jest siatka z włókna szklanego. Tynk nakłada się jedną warstwą o grubości 2–10 mm, przy użyciu pacy nierdzewnej, zaczynając od góry ściany.

Tynki cienkowarstwowe oferowane są w wielu kolorach i odmianach. Produkty mineralne charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością. Z tego względu są zalecane do tynkowania ścian ocieplonych wełną mineralną. Niestety, nie są zbyt odporne na wodę. Takiego problemu nie ma w przypadków tynków akrylowych, które są elastyczne i dobrze chronią ścianę przed wodą opadową. Z uwagi na ich niską paroprzepuszczalność, nie aplikuje się ich na wełnę mineralną.

Mniej popularne – ze względu na wyższą cenę – są produkty silikonowe i silikatowe. Są trwalsze niż tynki mineralne i akrylowe. Charakteryzują się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki własnościom hydrofobowym nie przyciągają cząsteczek wody, utrudniają osadzanie się brudu, a opady deszczu przyczyniają się do samooczyszczania elewacji.

Efektowny tynk kwarcowy
Efektownym tynkiem kwarcowym można ozdobić całą elewację lub tylko jej fragment. (fot. Lakma)

TYNKI GRUBOWARSTWOWE

Tynki grubowarstwowe, zwane też tradycyjnymi lub cementowo-wapiennymi, uzyskuje się mieszając piasek, cement, wapno i wodę. Stosuje się je na ścianach jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej lub bloczków z keramzytobetonu oraz na ścianach trójwarstwowych, z warstwą elewacyjną murowaną z pustaków ceramicznych lub zwykłych cegieł. Ze względu na dużą wagę i grubość (warstwa takiego tynku ma 2–3 cm) nie nadają się na ściany dwuwarstwowe.

Tradycyjny tynk dobrze przepuszcza parę wodną, ale ma średnią trwałość i wymaga pomalowania. Jego przygotowanie jest też bardziej pracochłonne niż tynku cienkowarstwowego. Zazwyczaj nakłada się go w 2 lub 3 warstwach. Pierwszą, zapewniającą dobrą przyczepność, stanowi obrzutka z mocnej zaprawy cementowej z dodatkiem wapna. Przed jej całkowitym stwardnieniem nakłada się kolejną warstwę wyrównującą – tzw. narzut z zaprawy cementowo-wapiennej. Wykończenie wykonywane jest z gładzi przeznaczonej do malowania.

FARBY NA ELEWACJĘ

W sprzedaży jest wiele farb przeznaczonych do malowania elewacji. Największą popularnością cieszą się produkty akrylowe, dające możliwość malowania na intensywne kolory. Są odporne na blaknięcie, a wykonane z nich powłoki można zmywać wodą pod ciśnieniem. Charakteryzują się jednak słabą paroprzepuszczalnością, co może skutkować wykraplaniem się pary wodnej w warstwie ocieplającej. Konsekwencją może być trwałe zawilgocenie ścian oraz obniżenie się ich parametrów termoziolacyjnych.

Wysoką paroprzepuszczalnością i trwałością charakteryzują się natomiast farby silikonowe, które – podobnie jak tego typu tynki – wykazują również własności hydrofobowe. Warto stosować je w pobliżu ruchliwych dróg oraz w rejonach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Równie trwałe i odporne na zanieczyszczenia są farby silikatowe.

Malowanie tynku elewacyjnego
Farby stosowane na elewacje powinny być odporne na blaknięcie i zapewniać dobrą paroprzepuszczalność. (fot. Baumit)

TYNKI ELEWACYJNE - KOSZTY MATERIAŁÓW I ROBOCIZNY

Koszt elewacji ocieplonej styropianem i wykończonej tynkiem cienkowarstwowym (materiały plus robocizna) wynosi 110-130 zł/m². Nieco drożej jest w przypadku zastosowania wełny mineralnej - ok. 150 zł/m². Ceny mogą się nieco różnić, w zależności od rodzaju użytych produktów, grubości termoizolacji czy regionu, jeśli chodzi o robociznę.

W metodzie lekkiej mokrej tynków cienkowarstwowych nie nakłada się bezpośrednio na ocieplenie, ale na warstwę zaprawy klejowej, w której zatopiona jest siatka z włókna szklanego
W metodzie lekkiej mokrej tynków cienkowarstwowych nie nakłada się bezpośrednio na ocieplenie, ale na warstwę zaprawy klejowej, w której zatopiona jest siatka z włókna szklanego. (fot. Knauf)

W jakich warunkach tynkować?

Optymalna temperatura do tynkowania to 5–20°C. W niższej proces wiązania niektórych tynków wydłuża się, co może skutkować powstawaniem wykwitów na elewacji. Tynkowanie na mrozie może skutkować nawet odpadaniem tynku od ściany. 

Niewskazana jest również zbyt wysoka temperatura, w której tynk za szybko wysycha. Efektem mogą być widoczne łączenia poszczególnych etapów nakładania zaprawy. Zbyt sucha masa jest też trudniejsza w aplikowaniu. Tynkowania nie należy prowadzić także przy silnym wietrze, który może dodatkowo wychładzać lub wysuszać elewację. 

Kolejnym przeciwwskazaniem jest prowadzenie prac w czasie opadów deszczu. W tym przypadku chodzi nie tylko o możliwe uszkodzenie świeżego pokrycia elewacji, ale także zawilgocenie podłoża, od którego będzie się odspajał tynk.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Atlas

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość R

22 Maj 2019, 20:50

Podawanie takiej ceny za robociznę (35-45 pln/ m. kw. ocieplenia i tynku) to chyba żart. Ceny w tym roku oscylują ok. 60 pln za metr.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny