Artykuły: Elewacje domów
Fugowanie klinkieru: jak i czym fugować klinkier? Instrukcja krok po kroku
Fugowanie klinkieru nie jest trudne, jednak wymaga precyzji, wprawy i doświadczenia. Jak fugować klinkier? Takie pytanie zadał nam Czytelnik. Przygotowaliśmy poradnik fugowania.
Jak się robi bonie na elewacji? Nowoczesne boniowanie w ETICS - sposób na modną elewację domu
Dlaczego tradycyjnych boniowań już się nie spotyka? Na czym polega wykonanie boniowania systemowego? Poznaj nowoczesne sposoby na efektowną elewację domu. Bonie na elewacji: zalety oraz sposób wykonania.
Jaki tynk na ocieplenie domu?
Wybierając rodzaj zaprawy tynkarskiej, sposób jej nakładania oraz fakturę, warto wziąć pod uwagę to, w jakiej okolicy znajduje się remontowany budynek, by odnowiona elewacja przez długi czas wyglądała dobrze i nie wymagała częstego mycia.
Czy elewacja drewniana się sprawdzi? Jakie wybrać deski, co ile lat trzeba je odnawiać? Poradnik
Elewacja drewniana wygląda efektownie i pasuje do każdego stylu domu. Przy planowaniu elewacji z drewna warto skorzystać z usług architekta, który dobierze gatunek drewna na elewacje, jego kolor i sposób montażu. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę wybierając deski na elewacje i jak o nie dbać.
9 pomysłów na elewacje domu: materiały, kolory, inspiracje, koszt. Zdjęcia i porady właścicieli domów
Co na elewacje domu? Zobacz pomysły i inspiracje właścicieli domów. Pokazują, jaki materiał i kolor elewacji wybrali i jak się sprawdził. Prezentujemy przykładowe elewacje domów jednorodzinnych wraz ze zdjęciami i kosztami. Elewacja domu powinna być nie tylko ciekawa i nowoczesna, ale przede wszystkim trwała, odporna na czynniki zewnętrzne i dopasowana do technologii wykonania ścian zewnętrznych.
Czy przy wyborze elewacji mamy swobodę? Ekspert wyjaśnia
Rozmowa na temat elewacji. Inwestor dopytuje eksperta budowlanego między innymi o to, czy właściciel domu może zdecydować o rodzaju elewacji.
Okładzina 3D na elewacji. O tych wadach sprzedawca Ci nie wspomni
Spodobało się nam, że akrylowa imitacja drewna wyjątkowo realistycznie imituje strukturę naturalnego surowca, umożliwia uzyskanie efektu 3D. Ma jednak drobne wady, podobnie jak tynk, choć kupiliśmy markowe wyroby - mówi Juliusz, który elewację układał w 2019 r.
Po deszczu na tynku elewacyjnym pojawiły się liczne plamy!
Trafiliśmy, niestety, na wadliwie wytworzoną partię wełny mineralnej. Z tego powodu na gotowym tynku już po pierwszym deszczu pojawiły się rdzawe plamy, wykwity - mówią Anna i Marek, którzy elewację układali w 2021 r.
Remont elewacji: tynkarzom brakowało precyzji
Zamówiliśmy kompleksową usługę obejmującą ułożenie termoizolacji i tynku. Jednak nie podobała mi się praca tynkarzy. Nie byli precyzyjni - mówi Paweł, który wraz z Anią układał elewację w 2019 r.
Odcień i rozmiar płytek elewacyjnych są bardzo ważne!
W gotowym projekcie spodobała mi się biała elewacja z cegłami, postanowiłam jej nie zmieniać. W trakcie robót, zauważyłem, że elementy dostarczone w jednej partii różnią się odcieniem. Ponadto rozmiarami. To spowodowało, że rzędy zaczęły się "rozjeżdżać" - mówią Ania i Tomek, którzy elewację układali w 2020 r.
Ułożenie elewacji było kosztowne, ale wygląda spektakularnie!
Nie zrezygnowaliśmy z technologii murów trójwarstwowych, zaplanowanej w gotowym projekcie, ani z wykończenia elewacji cegłą klinkierową i płytami włókno-cementowymi, choć są kosztowne - mówią Kasia i Kamil, którzy ściany stawiali w 2014 r.
Elewacja z drewna i tynku - ulewa zmyła cienką warstwę elewacyjną
Rodzaj tynku dobrał generalny wykonawca, wcześniej my i architektka zajęliśmy się ustaleniem odcieni z palety RAL i zaprojektowaniem ich lokalizacji. Ale gdy nadeszła burza... - mówi Mariusz, który elewację układał w 2017 r.
Żałujemy, że łupkiem nie przykryliśmy całej elewacji
Łupkiem przykryliśmy fragmenty ścian o łącznej powierzchni 130 m2, czyli nieco większej, niż wskazywano w gotowym projekcie. I żałujemy, że jest go tak mało! - mówią Grażyna i Roman, którzy elewację układali w 2018 r.
5 sposobów na elewację z klinkieru
Elewacja z klinkierowych cegieł jest wyjątkowo trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych i w zasadzie bezobsługowa. Niestety, swoje kosztuje. Zbliżony wizualnie efekt można osiągnąć, stosując płytki z tego samego materiału. Te są nie tylko tańsze - co ważniejsze, da się nimi wykończyć ściany o dowolnej konstrukcji.
Czym jest rusztowanie warszawskie i kiedy się przydaje?
Prace budowlane i remontowe budynków to w dużej mierze prace wykonywane na wysokości, które wymagają nie tylko odpowiednich umiejętności, ale przede wszystkim dostępu do wyższych części budynków. Niezbędne jest również zapewnienie sobie i współpracownikom odpowiednich zabezpieczeń. Podstawą w trakcie malowania, ocieplania czy innych prac wykończeniowych jest m.in. rusztowanie warszawskie. Czym ono się charakteryzuje? Czy warto rozważyć używane rusztowania warszawskie? Jakie wymiary brać pod uwagę?
Błędy przy wykonywaniu elewacji
Elewacje w dużej mierze wpływają na ostateczny wygląd domu, ale ich rola nie ogranicza się jedynie do wartości estetycznej. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich prawidłowe wykonanie.
Wybierasz elewację? Trzy popularne rozwiązania
Elewacje przede wszystkim chronią ściany zewnętrzne budynku przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniem mechanicznym. Odpowiednio zaprojektowane i dobrane pełnią również funkcję dekoracyjną. Zazwyczaj architekci łączą kilka materiałów tworząc oryginalną całość.
Co to jest wykusz w domu?
Oryginalna bryła budynku mieszkalnego przyciąga uwagę i zdecydowanie wyróżnia się na tle jednakowych domów jednorodzinnych. Tym, co sprawia, że nasz dom prezentuje się wyjątkowo jest wykusz. Co to jest wykusz i czym się charakteryzuje oraz jakie ma zalety?
Wykończenie elewacji: Tynk silikonowy miejscowo zabarwił się na żółto
Kupiliśmy tynk silikonowy o dobrej jakości. Niestety, miejscowo zabarwił się na żółto, wskutek zażelazionej wody ze studni - mówią Beata i Bartek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy elewację układali w 2017 r.
Elewacja wykończona sprytnie i tanio!
Na fasady można wydać ogromne pieniądze, albo wykończyć je sprytnie i tanio. My postanowiliśmy pójść tą drugą drogą, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na urządzenie wnętrz - mówi Anna, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2018 r.
Układanie dekoracji na elewacji wymagało precyzji i cierpliwości
Pod względem funkcjonalnym, zaimpregnowany piaskowiec bardzo dobrze się sprawdza. Nie odznacza się na nim kurz, ani żółty pyłek z roślin - mówią Beata i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy elewację układali w 2012 r.
Koszty wykonania elewacji z cegieł
Cegły wykorzystuje się do wykonania zewnętrznej warstwy przegrody trójwarstwowej. Taka ściana osłania izolację termiczną, stanowiąc jednocześnie elewację budynku.
Porównanie kosztów 25 m2 elewacji w siedmiu wariantach
Materiały, którymi możemy wykończyć elewacje, różnią się wyglądem i ceną. Mają też odmienne właściwości oraz wymagania dotyczące podłoża i sposobu montażu. W niniejszym artykule porównujemy koszt wykonania 25 m2 elewacji metodą lekką mokrą, lekką suchą, z cegły, z płytek klinkierowych, z płytek elastycznych, z tynku oraz z desek Cedral z włóknocementu.
Który rodzaj elewacji jest najtrwalszy?
Elewacja jest warstwą ochronną ścian. Jednocześnie wpływa na estetykę budynku. Odpowiednio dobrana nadaje mu konkretny charakter, poprawia optycznie proporcje bryły. Pod względem estetycznym powinna tworzyć spójną całość z pokryciem dachowym i stolarką okienną oraz drzwiową.
Nowoczesne elewacje - dostępne rozwiązania
Elewację można wykonać na wiele sposobów, różniących się pracochłonnością i nakładami inwestycyjnymi. Ponieważ lico budynku widoczne jest już na pierwszy rzut oka, powinno być estetyczne. Nie mniej istotne jest, by elewacja charakteryzowała się trwałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne - wszak stale wystawiona jest na działanie deszczu, mrozu czy wiatru.
Koszty wykonania elewacji z drewna
Drewno na elewacji to ostatnio bardzo modne rozwiązanie. Można nim pokrywać całe ściany, choć nowocześniej prezentują się domy, gdzie materiał ten ozdabia tylko fragmenty budynku.
Jakie są rodzaje tynków elewacyjnych? Charakterystyka i koszty
Tynkowanie to najczęściej stosowana metoda wykańczania ścian zewnętrznych. Do wyboru mamy tynki cienko- i grubowarstwowe.
Rodzaje wiązań cegieł w murze
Wiązania czyli sposób ułożenia cegieł w murze mają duży wpływ na ostateczny wygląd obiektu z klinkierową elewacją. Każde wiązanie wyróżnia się właściwym dla niego rysunkiem spoin, tzw. wątkiem.
Tynk silikonowo-silikatowy na ścianach ze styromuru
Przy wykańczaniu elewacji postawiłem na jakość. W technologii styromuru nie potrzeba dodatkowo stosować na ścianach zewnętrznych ocieplenia, na pustakach ze styropianu można od razu kłaść tynk - mówi Krzysiek, Członek Klubu Budujących Dom, który elewację układał w 2013 r.
Łupek tatrzański i tynk silikonowy na elewacji - efekt wynagrodził koszty!
Wiedzieliśmy, że elewacje z łupka tatrzańskiego i tynku silikonowego będą drogie. Lecz nie poszliśmy na żaden kompromis. Gromadziliśmy środki finansowe przez 3 lata - mówią Justyna i Olgierd, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy elewację układali w 2016 r.
Elewacja z tynku i drewna okoume na zacienionej i zadrzewionej działce
Ze względu na cień i drzewa musieliśmy kupić drewno solidne i wytrzymałe. Zawierzyliśmy wskazaniu architektki i oblicówka z desek egzotycznych okoume nas nie zawiodła - mówią Marta i Mikołaj, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy elewację układali w 2010 r.
Elewacja z klinkieru - dobrych fachowców znalazłam w Internecie
U mnie pracowało dwóch murarzy, którzy specjalizują się w układaniu klinkieru. Znalazłam ich ofertę w Internecie. Nie mogłam trafić lepiej! Postawili warstwowe ściany z bloczków betonowych i cegieł klinkierowych w 5 tygodni - mówi Kasia, Członkini Klubu Budujących Dom, która elewację układała w 2009 r.
Porównujemy koszty 5 propozycji wykończenia elewacji
Elewacja nie tylko chroni ściany przed negatywnym wpływem czynników pogodowych i uszkodzeniami mechanicznymi - w dużej mierze wpływa również na estetykę domu. Materiały, które możemy na nią zastosować różnią się wyglądem, właściwościami i ceną. Mają też odmienne wymagania dotyczące podłoża i sposobu montażu.
Koszty wykonania okładziny elewacyjnej z płytek z włókno-cementu
Okładzina kamienna na elewacji to ponadczasowa propozycja dla inwestorów ceniących elegancję. Oto orientacyjne koszty jej wykonania.
Koszty wykonania elewacji z płytek klinkierowych
Aby uzyskać elewację o wyglądzie cegły, można zastosować specjalne płytki elewacyjne z klinkieru, silikatów, gresu, betonu, piaskowca, granitu albo marmuru. Przedstawiamy orientacyjne koszty takiego rozwiązania.
Elewacja z tynku silikonowego i paneli elewacyjnych
Szukaliśmy pomysłu na elewację, a podpowiedział go tynkarz z ekipy umówionej do wykończenia ścian tynkiem silikonowym. Zaproponował użycie dekoracyjnego panelu ściennego o zwiększonej elastyczności, imitującego drewno - mówią Edyta i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy elewację układali w 2017 r.