Co to jest wykusz w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co to jest wykusz w domu?

Oryginalna bryła budynku mieszkalnego przyciąga uwagę i zdecydowanie wyróżnia się na tle jednakowych domów jednorodzinnych. Tym, co sprawia, że nasz dom prezentuje się wyjątkowo jest wykusz. Co to jest wykusz i czym się charakteryzuje oraz jakie ma zalety? 

aktualizacja: 2021-08-16 12:41:28
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest wykusz?
  • Do czego służy wykusz?
  • Jakie są rodzaje wykuszu?
  • Jakie są największe zalety wykuszu?

Czym jest wykusz?

Wykusz w domu jest segmentem konstrukcyjnym, umieszczonym na elewacji budynku. Wyraźnie odstaje on od reszty bryły i może przybierać różne kształty. Znajduje się na parterze lub na wyższych kondygnacjach.

Poszerza wnętrze domu, dając mnóstwo możliwości aranżacyjnych i bez wątpienia pełni też rolę dekoracyjną.

Może służyć jako miejsce na odpoczynek, stanowić kącik jadalny lub być przeznaczony na uprawę roślin. Przeszklenia są jednym z najistotniejszych elementów wykuszu.

Mogą znajdować się od frontu lub po bokach oraz rozciągać się na całą wysokość ściany. Mając wykusz, nie wolno też zapomnieć o roletach lub zasłonach, które ochronią przed słońcem w upalny dzień.

Do czego służy wykusz?

Jego podstawowe zadania to:

  • nasłonecznienie mieszkania (wykusz daje dużo naturalnego światła),
  • powiększenie metrażu,
  • podniesienie walorów estetycznych domu jednorodzinnego.

Wykusz w domu może być zaaranżowany dowolnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić we wnęce rower stacjonarny czy przyrządy do ćwiczeń - zwłaszcza, gdy wykusz znajduje się na wyższych kondygnacjach. Ten oryginalny fragment konstrukcyjny zbudowany na parterze pełni najczęściej rolę jadalni, biblioteczki oraz miejsca na relaks.

Wykusz z balkonem
Wykusz podnosi walory estetyczne domu. (fot. Lilianna Jampolska)

Jakie są rodzaje wykuszu?

Wykusz w domu może przyjmować formę:

  • jednej, niewielkiej wnęki,
  • długiej lub wąskiej konstrukcji parterowej,
  • kilku zewnętrznych elementów wystających poza bryłę budynku.

Wykusz może mieć kształt prostokąta, kwadratu, półkola, wielokąta.

Wykusz w domu
Przeszklenia w wykuszu zapewniają więcej naturalnego światła w domu i pełnią funkcję dekoracyjną. (fot. Lilianna Jampolska)

Pamiętaj też, że jeśli marzy Ci się wykusz, powinieneś zdecydować się na niego już na etapie projektowania domu. Późniejsze umieszczenie konstrukcji jest niestety często niemożliwe. Głównym powodem, dla którego wykusz w gotowym domu jest kłopotliwym przedsięwzięciem są względy bezpieczeństwa. Przy planowaniu bardzo nietypowego wykuszu będą potrzebne skomplikowane obróbki blacharskie.

Jakie są największe zalety wykuszu?

Wykusz jest niezwykle ciekawym elementem budynku lub domu jednorodzinnego. Wyróżnia się on na tle innych, jednakowych domów. Oprócz roli dekoracyjnej, pełni on też praktyczną funkcję: gdy szukasz sposobu na większy metraż, ale nie masz miejsca na gruncie, taki wykusz jest właśnie dla Ciebie!

Zdecyduj się wtedy na konstrukcję:

  • długą i wąską dla małych domów parterowych,
  • konstrukcję na planie półkola lub półokręgu, jeśli dom ma być stylizowany na zabytkowy (dworek, dom w stylu pałacowym),
  • wykusz o kształcie kwadratu lub prostokąta dla domów kondygnacyjnych lub nowoczesnych.

Dobrze zaplanowany i zaprojektowany wykusz i odpowiednio umocniony jest bezpieczny i przydatny jako: kącik wypoczynkowy, jadalnia, miejsce do ćwiczeń, nietypowa oranżeria, biblioteczka lub miejsce zaaranżowane z myślą o spotkaniach towarzyskich.

W niedużym wykuszu ustawisz bożonarodzeniową, okazałą choinkę lub zaadaptujesz ten fragment pomieszczenia jako bawialnię dla malucha.

Koszt zaprojektowania wykuszu oraz jego wykonania zależy od jego wielkości i materiałów, z których jest zrobiony. Niemniej jednak, taki dom jednorodzinny z wykuszem jest wyceniany na sprzedaż jako droższy niż ten o tradycyjnej bryle. Chociaż wykusz jest niezwykle popularny na Bliskim Wschodzie, to zdecydowanie zyskuje zwolenników także w Polsce. Jest on równie często wykorzystywany do budowy domów w Skandynawii, gdzie naturalne światło słoneczne jest na wagę złota.

Redakcja BD
 fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!