Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Lakiery, bejce, impregnaty do drewna

Jak zabezpieczyć gonty drewniane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Gonty drewniane, podobnie jak wszystkie inne elementy budowlane wykonane z tego surowca, choć piękne, są nieodporne na ogień, oddziaływanie opadów atmosferycznych i słońca a także obecność owadów, pleśni i grzybów. Dlatego decydując się na taki materiał, musimy go zabezpieczyć tak, by mógł nam służyć przez lata.

Jak zapobiec degradacji drewnianych gontów?

Zarówno starym jak i nowoczesnym domom gonty drewniane nadają szlachetnego piękna. Są to zazwyczaj prostokątne deszczułki, o długości 30-45 cm, szerokości do 10 cm i grubości do od 4 do 10 mm.

Występują najczęściej w dwóch wariantach – jako gładkie i cięte lub łupane z nieregularną chropowatą powierzchnią, ale na rynku znaleźć można również gonty drewniane z wyprofilowanymi wpustami i wypustami, cenione za to, że zapewniają większą szczelność pokrycia oraz ozdobne, wykorzystywane najczęściej w pracach wykończeniowych, np. do pokrycia okapu lukarn i kalenic.

Zobacz całą linię Drewno Protector frimy Dekspol

Choć niewątpliwie piękne a do tego stosunkowo lekkie, gonty drewniane nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Do ich degradacji przyczyniać się także mogą owady oraz grzyby i pleśnie. Bez wątpienia ich wielkim wrogiem jest również ogień, dlatego wybierając impregnat należy szukać takich produktów, które ochronią dom przed wszystkimi tymi szkodliwymi czynnikami.

Jeden impregnat na wszystkie zagrożenia

Aby sprawnie i jednocześnie skutecznie zabezpieczyć gonty drewniane, warto wybrać impregnat, który ma działanie wielofunkcyjne. Dzięki temu oszczędzimy czas, potrzebny na zabezpieczenie dachu. Dobrym przykładem takiego produktu jest Firestop z serii Drewno Protector, który znaleźć można w ofercie firmy Dekspol.

Jak sama nazwa wskazuje, preparat ten zabezpiecza drewno przed ogniem i powoduje, że uzyskuje ono odporność ogniową na poziomie NRO (nierozprzestrzeniający ognia) i kategorię materiału niezapalnego według klasyfikacji Broof (t1).

Dodatkowo Firestop chroni przed owadami drewnożernymi i zwalcza te, które są już obecne w drewnie, a także przeciwdziała biokorozji, dzięki czemu konstrukcyjna wytrzymałość drewna i jego właściwości techniczne pozostaną bez zmian przez lata. Na liście zadań, z którymi radzi sobie Firestop, jest również ochrona przed grzybami i pleśnią.

Zwalczają je znajdujące się w składzie impregnatu kwas borowy i tetraboran disodu. Natomiast za działanie przeciwogniowe odpowiedzialny jest trzeci składnik w postaci fosforanów, które wytwarzają gazy niepalne. Firestop sprzedawany jest w postaci proszku dobrze rozpuszczalnego w wodzie, w opakowaniach 4,8 i 20 kg.

Lakier uzupełnienie impregnatu

Należy pamiętać, że w przypadku gontów drewnianych, które są zewnętrznym elementem domu narażonym na wymywanie, poza zaimpregnowaniem przy pomocy preparatu Firestop niezbędne jest pokrycie ich powierzchni dodatkową powłoką, która będzie nie tylko chronić, ale także zatrzyma piękno i barwę drewna na dłużej.

W tym wypadku doskonałym uzupełnieniem impregnatu Firestop będzie lakierobejca ochronna z serii Drewno Protector. Jest to lakier rozpuszczalnikowy, który znakomicie wiąże się z powierzchnią nawet twardych gatunków drewna, nadając im piękny połysk i szlachetny wygląd.

Każdy element budowlany, który wykonany jest z drewna, potrzebuje ochrony w postaci dobrego impregnatu. Nie inaczej jest również w przypadku gontów drewnianych, które dodatkowo narażone są na działanie warunków atmosferycznych oraz typowych szkodników atakujących ten materiał.

Bez wątpienia położenie gontów drewnianych jest kosztowne oraz czaso- i pracochłonne. Tym bardziej ważne jest, aby zapewnić im skuteczne i trwałe zabezpieczenie, przy użyciu sprawdzonego preparatu renomowanej firmy. Warto w tym miejscu podkreślić, że Firestop to pierwszy polski impregnat do drewna, który otrzymał atesty przyznawane według procedur unijnych.

źródło i zdjęcie: Dekspol

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA