Jak zapobiec degradacji drewnianych gontów?
Zarówno starym jak i nowoczesnym domom gonty drewniane nadają szlachetnego piękna. Są to zazwyczaj prostokątne deszczułki, o długości 30-45 cm, szerokości do 10 cm i grubości do od 4 do 10 mm.
Występują najczęściej w dwóch wariantach – jako gładkie i cięte lub łupane z nieregularną chropowatą powierzchnią, ale na rynku znaleźć można również gonty drewniane z wyprofilowanymi wpustami i wypustami, cenione za to, że zapewniają większą szczelność pokrycia oraz ozdobne, wykorzystywane najczęściej w pracach wykończeniowych, np. do pokrycia okapu lukarn i kalenic.
Choć niewątpliwie piękne a do tego stosunkowo lekkie, gonty drewniane nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Do ich degradacji przyczyniać się także mogą owady oraz grzyby i pleśnie. Bez wątpienia ich wielkim wrogiem jest również ogień, dlatego wybierając impregnat należy szukać takich produktów, które ochronią dom przed wszystkimi tymi szkodliwymi czynnikami.
Jeden impregnat na wszystkie zagrożenia
Aby sprawnie i jednocześnie skutecznie zabezpieczyć gonty drewniane, warto wybrać impregnat, który ma działanie wielofunkcyjne. Dzięki temu oszczędzimy czas, potrzebny na zabezpieczenie dachu. Dobrym przykładem takiego produktu jest Firestop z serii Drewno Protector, który znaleźć można w ofercie firmy Dekspol.
Jak sama nazwa wskazuje, preparat ten zabezpiecza drewno przed ogniem i powoduje, że uzyskuje ono odporność ogniową na poziomie NRO (nierozprzestrzeniający ognia) i kategorię materiału niezapalnego według klasyfikacji Broof (t1).
Dodatkowo Firestop chroni przed owadami drewnożernymi i zwalcza te, które są już obecne w drewnie, a także przeciwdziała biokorozji, dzięki czemu konstrukcyjna wytrzymałość drewna i jego właściwości techniczne pozostaną bez zmian przez lata. Na liście zadań, z którymi radzi sobie Firestop, jest również ochrona przed grzybami i pleśnią.
Zwalczają je znajdujące się w składzie impregnatu kwas borowy i tetraboran disodu. Natomiast za działanie przeciwogniowe odpowiedzialny jest trzeci składnik w postaci fosforanów, które wytwarzają gazy niepalne. Firestop sprzedawany jest w postaci proszku dobrze rozpuszczalnego w wodzie, w opakowaniach 4,8 i 20 kg.
Lakier uzupełnienie impregnatu
Należy pamiętać, że w przypadku gontów drewnianych, które są zewnętrznym elementem domu narażonym na wymywanie, poza zaimpregnowaniem przy pomocy preparatu Firestop niezbędne jest pokrycie ich powierzchni dodatkową powłoką, która będzie nie tylko chronić, ale także zatrzyma piękno i barwę drewna na dłużej.
W tym wypadku doskonałym uzupełnieniem impregnatu Firestop będzie lakierobejca ochronna z serii Drewno Protector. Jest to lakier rozpuszczalnikowy, który znakomicie wiąże się z powierzchnią nawet twardych gatunków drewna, nadając im piękny połysk i szlachetny wygląd.
Każdy element budowlany, który wykonany jest z drewna, potrzebuje ochrony w postaci dobrego impregnatu. Nie inaczej jest również w przypadku gontów drewnianych, które dodatkowo narażone są na działanie warunków atmosferycznych oraz typowych szkodników atakujących ten materiał.
Bez wątpienia położenie gontów drewnianych jest kosztowne oraz czaso- i pracochłonne. Tym bardziej ważne jest, aby zapewnić im skuteczne i trwałe zabezpieczenie, przy użyciu sprawdzonego preparatu renomowanej firmy. Warto w tym miejscu podkreślić, że Firestop to pierwszy polski impregnat do drewna, który otrzymał atesty przyznawane według procedur unijnych.
źródło i zdjęcie: Dekspol