Styl rustykalny jest bezpretensjonalny. Nie dąży do polerowanego ideału, jego kwintesencją jest delikatna nieregularność i lekkie „zużycie”. Jego naturalny i prawdziwy wygląd jest inspirowany nie tylko naturą, ale też setkami lat tradycji rzemieślniczych.
Przywodzi na myśl domy na wsi, jednak w powszechnym zastosowaniu skupia się jedynie na wnętrzu, a jeszcze ściślej - na kuchniach i na salonach, w których pojawiają się odsłonięte belki sufitowe, szerokie deski na podłodze, elementy kamienne, ceramika i ozdobne uchwyty do mebli.
Wszystko to zestawia się ze starymi komodami, z miedzianymi dodatkami, z wikliną, obrazami pokazującymi sielskość krajobrazu lub piękno natury.
Decydując się na styl rustykalny we wnętrzu, musimy pamiętać o konsekwencji - jest to styl, który lubi zabawę dodatkami, jednak nie znosi, gdy ucieka w inną estetykę. Po salonie i kuchni, powinien zagościć także w innych miejscach, włączając w to obejście domu i jego elewację.
Konsekwencja aranżacyjna, czyli elewacja w stylu rustykalnym
Konsekwencja we wprowadzaniu stylu rustykalnego nie może kończyć się na wnętrzu. Elewacja naszego domu jest równie ważna. Nie chodzi tylko o to, jakie wrażenie robimy na gościach.
Pamiętajmy, że to my patrzymy na nią każdego dnia - wchodząc i wychodząc z domu, spędzając czas na trasie czy w ogrodzie, bawiąc się z dziećmi czy organizując grilla. Musi być więc przemyślana i powiązana ze stylem, jaki zagości we wnętrzu.
Myśląc o fasadzie w stylu rustykalnym, możemy postawić na efekt kamienia lub starej cegły. Możliwości jest mnóstwo - rozwija je przed nami kilkadziesiąt różnych wzorów i kolorów płytek dekoracyjnych. Elewacyjne płytki Stegu są nie tylko piękne, ale też mrozoodporne i świetnie sprawdzają się na mocnym słońcu i na deszczu.
Kamień dekoracyjny na elewacji
Wybierając kamień dekoracyjny w stylu rustykalnym, musimy zwrócić uwagę na jego kolor i kształt. Nowoczesne formy, geometryczne wzory, odcienie betonu, antracytu - takie płytki nie znajdą tu swojego zastosowania. Jakie więc wybrać?
Calabria to wyjątkowa płytka doskonale imitująca włoskie wapienie. Idealnie sprawdzi się w wiejskiej posiadłości lub w domu, który mimo bliskości miasta, ma być oazą spokoju. Różnej wielkości geometryczne kamienie pozwalają na dość dowolny montaż, a przy tym przywołują na myśl stare domostwa południowej Europy.
Inny charakter, choć równie sielski w swych wapiennych odcieniach, ma kamień elewacyjny Jura. Wyróżnia się nieregularnymi kształtami kamienia, który był swobodnie ciosany, bez zamiaru nadania mu jednolitych kształtów.
Trafionym wyborem na rustykalną fasadę domu będzie kamień dekoracyjny Alzano o delikatnych przebarwieniach i odcieniach piasku, brązu, rdzy, i szarości.
Kamienie dekoracyjne Stegu w kolorach ziemi, o zdecydowanych, porowatych i szorstkich fakturach, stanowią świetne tło dla całej gamy dodatków, które pojawią się wokół domu. Pasują do nich rośliny zielone i kwiaty, donice (również kolorowe), stare narzędzia rolnicze czy też mała architektura ogrodowa oparta o kamień, drewno lub stal.
Cegła rustykalna na fasadzie
Płytki cegłopodobne mogą stworzyć idealną elewację w stylu rustykalnym. Jednym z najlepszych wyborów jest cegła Rustik w odcieniach czerwieni, beżu, brązów i żółci. Wszystkie charakteryzują się nieregularną powierzchnią, wżerami, przetarciami nadającymi im odpowiedniego, dojrzałego charakteru.
Jeśli decydujemy się na płytki Rustik, możemy zestawić je ze stolarką okienną i drzwiową w kolorze nie tylko białym, ale też np. czerwonym, zielonym czy też we wszelkich odcieniach naturalnego drewna.
Bardzo dobrym wyborem jest też płytka Cambridge, która przywodzi na myśl klimaty pięknych zakątków zachodniej Anglii. Pośród 11 wzorów warto skorzystać z niepowtarzalnych płytek, na których powierzchniach czerwienie mieszają się z bielą, szarością lub też z beżami i różem.
Płytki Cambridge gwarantują poczucie obcowania z materiałem, który wyszedł spod ręki najlepszych rzemieślników.
Rustykalne, podmiejskie klimaty pasują też do płytek cegłopodobnych Country (polecamy szczególnie model 610), które idealnie odwzorowują starą cegłę belgijską. Ta płytka, jak jej pierwowzory pod Brugią i Antwerpią, bardzo dobrze wypada na całych elewacjach budynków.
Przy elewacjach z płytek cegłopodobnych o rustykalnym charakterze warto postawić na dodatki: jednolicie pomalowane płoty, zieleń, zewnętrzne „bibeloty”, w tym donice, stare koła od wozu czy też na gustowną małą architekturę, m.in. na skalniaki i nieregularne murki.
Styl rustykalny lubi drewno
W naszym klimacie domy drewniane mogą się sprawdzić, niemniej generują duże nakłady pracy w związku z potrzebą ich częstej i kosztownej impregnacji.
Z tego względu Stegu stworzyło płytkę betonową Timber na elewacje, która perfekcyjnie oddaje wygląd naturalnego drewna (z przynależną mu chropowatością i sękami), jest jednak trwała i nie wymaga takich nakładów pracy i pieniężnych, tak jak naturalne drewno (czy też popularne i drogie kompozyty).
Źródło i zdjęcia: Stegu