PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elewacje

Styl industrialny w domu - biała gładź, surowa cegła i... płytki architektoniczne!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Prostota i minimalizm wnętrz w stylu industrialnym zachwycają wielu z nas i podbijają rynek wnętrzarski. Odzwierciedlają dobry gust i są synonimem luksusu. Co trzeba wiedzieć o stylu industrialnym i jakie elementy wyposażenia oddają jego charakter?

Styl industrialny na dobre zagościł w trendach wnętrzarskich. Loftowe przestrzenie łączą w sobie historię z nowoczesnością. Kiedyś był skutkiem ubóstwa, dziś jest synonimem smaku i luksusu. Ogromną zaletą tego stylu jest możliwość wprowadzania indywidualnych zmian do wnętrz.

Dzięki jego prostocie i minimalizmowi, możemy postawić zarówno na total look, w którym wszystko będzie do siebie idealnie dopasowane, wprowadzić do wnętrza jego wybrane elementy, tworząc własną aranżację, czy zestawić go z odważnymi kolorami.

eton architektoniczny Stockholm 1
Beton architektoniczny Stockholm 1

Co charakteryzuje styl industrialny?

Do najważniejszych cech charakterystycznych dla stylu industrialnego możemy zaliczyć:

  • przestrzeń - ogromne, wysokie przestrzenie unikające podziału - jedno pomieszczenie z wydzielonymi różnymi strefami,
  • kolory - biel i brudna biel, szarość, czerń, stal, miedź,
  • duże okna - puste, bez firanek czy żaluzji,
  • materiały - beton, metal, szkło, surowa cegła (biała, opcjonalnie czerwona), naturalne drewno,
  • lampy - w dużej ilości, z dobrze widocznymi, ozdobnymi żarówkami; klosze metalowe (czarne, miedziane) lub szklane - w wielu przypadkach rezygnuje się nawet z kloszy i zawiesza żarówki w charakterystycznym koszu lub same, w oprawce,
  • meble - duże, z historią lub nowe, minimalistyczne; drewniane lub metalowe (np. regały), na metalowych nóżkach,
  • dodatki - w małej ilości, bez zbędnych bibelotów na meblach, parapetach czy ścianach; styl podkreśli jeden duży, stary dodatek w postaci roweru, maszyny do pisania (lub szycia) czy dużego zegara,
  • pokazywanie mankamentów - to, co w innych stylach jest ukrywane (jak kable, rury czy ciągi wentylacyjne), tutaj jest eksponowane i pożądane.

Poza standardowymi rozwiązaniami w postaci białych gładzi oraz surowej cegły, na rynku dostępne są również płytki architektoniczne, które doskonale komponują się ze stylem industrialnym - zachwycają monochromatyczną kolorystyką i niepowtarzalnym designem.

Płytki architektoniczne wykonane z betonu można wykorzystywać nie tylko do dekoracji statement wall (czyli ściany, która poprzez swoją kolorystykę lub strukturę staje się centralnym punktem pomieszczenia), ale także do tworzenia elewacji, w szczególności w przypadku nowoczesnych projektów.

Wnętrze w stylu industrialnym - beton architektoniczny Stockholm 

Beton architektoniczny Stockholm jest dostępny w kolekcji Stones. Duży rozmiar, minimalistyczne wykończenie oraz surowy wygląd z charakterystycznymi wżerami sprawiają, że produkt idealnie sprawdzi się w stylu industrialnym.

Wspaniale zagra w wysokich, otwartych przestrzeniach, a także na fasadzie, w szczególności na dużych powierzchniach elewacyjnych.

Stockholm sprawdzi się nie tylko w otoczeniu minimalistycznych, stonowanych dodatków, takich jak szkło, metal czy drewno. Miłośnicy nietuzinkowych połączeń mogą go zestawić z odważnymi kolorami, w szczególności z elegancką butelkową zielenią, głębokim granatem, a nawet z intensywnym różem.

Takim dodatkiem może być kanapa, fotel, a także panele tapicerowane Mollis, które przełamią surowość Stockholmu.

Beton architektoniczny Stockholm
Beton architektoniczny Stockholm 1

Styl loftowy w domu - płytka architektoniczna Diamante

Diamante z kolekcji Stones zachwyca oryginalnym kształtem oraz trójwymiarową strukturą. Płytkę można ułożyć w formie jednolitego wzoru (płytka przy płytce), na przykład na całej ścianie lub w formie wąskiego pasa między meblami.

Niestandardowy format oraz różnorodność kolorystyczna umożliwiają także ułożenie nieregularnego ściennego dekoru, według autorskiego pomysłu, a nawet „rozsypanie” płytek na ścianie w pozornie chaotycznym układzie.

Płytka architektoniczna Diamante
Płytka architektoniczna Diamante

Płytka architektoniczna Rubica

Rubica to kolejny produkt z efektem 3D. Płytka z kolekcji Stones w formie małych kwadracików wyróżnia się wypukłościami, nadając ścianie oryginalną i przestrzenną strukturę. Rubica może być wykorzystana zarówno jako statement wall, jak i dekoracja mniejszych obiektów - np. kuchennej lady.

Płytka architektoniczna Constructo
Płytka architektoniczna Constructo

Drewno i beton - płytka architektoniczna Constructo

Design Constructo nawiązuje do dwóch materiałów charakterystycznych dla stylu loftowego - drewna i betonu. Płytka ma kształt oraz strukturę deski szalunkowej (wykorzystywanej w budownictwie do tworzenia konstrukcji drewnianych), jednocześnie oddając fakturę betonu przez drobne wżery na powierzchni.

Źródło i zdjęcia: Stegu