PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elewacje

3 cechy kamienia dekoracyjnego, które trzeba znać

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Piękno kamieni możemy dostrzec niemal wszędzie - jest częścią naturalnego krajobrazu, który z chęcią przenosimy do wnętrz. Obecność kamieni naturalnych w domu jest dobrym sposobem na wprowadzenie relaksującej atmosfery w jego wnętrzach. Oprócz zachwytu nad wizualną stroną kamienia, warto poznać także praktyczne zalety tego materiału.

Panele z kamienia naturalnego stały się w ostatnich latach modnym elementem wykończenia wnętrz. Ich wzrost popularności spowodował, że koszt wyłożenia ściany panelami ozdobnymi stał się porównywalny do kosztów wykończenia powierzchni płytkami ceramicznymi czy gresowymi.

Płytki z kamienia naturalnego dostępne są w różnych formatach i kolorach. Różnią się między sobą stylem wykończenia (płomieniowanym, szlifowanym, szczotkowanym). Kamień ozdobny występuje najczęściej pod postacią płytek kwarcytowych i łupków, które urzekają walorami estetycznymi - dodają wnętrzu elegancji, a elewację wyróżniają na tle popularnych otynkowanych ścian.

Kamień dekoracyjny - 3 praktyczne cechy, które warto znać

Niepowtarzalność

Złoża kamieni naturalnych są bardzo bogate kolorystycznie. Pojedyncze panele kamieni ozdobnych mogą przybrać odcienie mleczne (Bianco), karmelowe (Ivory), metaliczne (Grey) czy grafitowe (Nero). Zróżnicowana powierzchnia kamieni naturalnych pozwala na komponowanie niepowtarzalnych tekstur.

Żaden materiał nie oddaje piękna przyrody i jej siły lepiej niż kamień naturalny. Ze względu na ponadczasowy wygląd, komponuje się z aranżacjami modernistycznymi, klasycznymi czy rustykalnymi. Nie ma znaczenia, w jakim stylu urządzisz wnętrze swojego domu - kamień doda mu naturalnej elegancji bez nadmiernego przepychu.

Kamień naturalny Nero
Kamień naturalny Nero

Wszechstronność

Kwarcyty nie bez przyczyny stosuje się zamiennie z granitem. Można je stosować we wnętrzach narażonych na działanie wilgoci (łazienka) oraz w podwyższonej temperaturze (przy kominku, w kuchni).

Kamienie naturalne znakomicie przewodzą ciepło - zdolność kumulowania ciepła i jego stopniowego, długofalowego oddania powodują, że kamień naturalny staje się materiałem wpływającym na energooszczędność naszego mieszkania.

Dostępne na rynku płytki z kamienia naturalnego (kwarcytowe) są idealnym rozwiązaniem na zabudowę kominka. Ściana będzie utrzymywać ciepło i stopniowo oddawać je otoczeniu długo po zgaszeniu kominka.

Kamień naturalny Rusty
Kamień naturalny Rusty

Wytrzymałość

Kamień naturalny jest odporny na działanie sił natury. Panele z kamienia naturalnego są solidnym materiałem wykończeniowym, który posłuży nam latami. Kamień ozdobny sprawdzi się jako łupek elewacyjny, okładzina na ogrodzenie czy jako ozdobne panele małej architektury ogrodowej.

Nie bez przyczyny płytki kwarcytowe są coraz częstszą alternatywą dla płytek granitowych. Są tak samo odporne na mróz i zmiany pogodowe jak granit, choć mniej ważą. Zaskakują wytrzymałością na ścieranie i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie kruszą się i nie zanieczyszczają podłogi.

Źródło i zdjęcia: Stegu

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum