Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elewacje

5 pomysłów na elewację

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Tynkowanie, to najpopularniejszy sposób wykończenia elewacji. Nie jest jedynym, którym można  nadać styl, podkreślić charakter architektury domu, wyrazić indywidualność i zróżnicować strefy. Funkcje te warto podkreślić na przykład za pomocą okładzin. Doskonałe do tego są płytki elewacyjne (płytki zewnętrzne) Stegu - cegłopodobne i kamienne.

Wykończenie elewacji domu ma służyć nie tylko estetyce, chociaż właśnie pod kątem estetycznym jest najczęściej odbierana i oceniana. I głównie pod tym kątem dobiera się sposób jej wykończenia.

Najpopularniejszy - tynkowanie - nie ogranicza zastosowania także innych sposobów, na przykład podczas remontu bądź odnawiania, a także wtedy, kiedy dom jest nowy i po jego otynkowaniu doszliśmy do wniosku, że elewacja stała się nudna, nie akcentuje ważnych jej elementów architektonicznych.

W takich sytuacjach zawsze można sięgnąć po kamień dekoracyjny. Ich wspólnymi cechami jest łatwość układania na elewacji, idealne dopasowanie elementów z wybranej kolekcji, trwałość, a także przygotowany przez producenta zestaw materiałów niezbędnych do montażu i konserwacji.

Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt estetyczny - kamień ozdobny i płytki elewacyjne odpowiednio dobrane do stylu domu oraz miejsca jego posadowienia dobrze wyglądają na elewacji, bo zarówno cegła jak i kamień to naturalne materiały elewacyjne, znane od lat i chętnie w tej roli wykorzystywane.

Cokół lub ściany piwniczne to ważne elementy domu, które zwykle podkreślamy inaczej niż pozostałe płaszczyzny elewacji. Muszą być dobrze zabezpieczone przed wodą i uszkodzeniami mechanicznymi dlatego materiały użyte w tym miejscu powinny cechować się trwałością i odpornością na wilgoć.

Stegu poleca kamień dekoracyjny na elewację domu

Strefa wejścia

Dbamy o nią szczególnie, ponieważ jest wizytówką domu i gospodarzy oraz poza cokołem najbardziej narażonym na uszkodzenia i zabrudzenia elementem elewacji.

Jej piękno, funkcjonalność i trwałość można osiągnąć wykładając okolice drzwi wejściowych, ganku, podcieni okładziną z kamieni dekoracyjnych albo płytek cegłopodobnych.

Trwałe, ładne, estetyczne i łatwe w układaniu są kamienie dekoracyjne Amsterdam, California, Calabria, Grenada, Madera, Nepal, Palermo, Roma i Timber doskonale sprawdzą się w tym miejscu.

Zależnie od estetyki, w jakiej utrzymany jest dom, będą podkreślać jego rustykalność (Calabria, Roma) albo nowoczesność - Amsterdam, Palermo.

Z kolei California i Grenada nawiązujące do płaskich ułożonych poziomo bloków skalnych swoją ciepłą barwą w odcieniach ecru i beżu - rozjaśnią ciemniejszą kolorystykę elewacji i optycznie ocieplą strefę wejścia. California i Grenada dostępne są również są w szarych i ciemnych kolorach (California 2, Grenada 2, Grenada 5).

Zależnie od estetyki, w jakiej utrzymany jest dom, będą podkreślać jego rustykalność

Timber w miodowym odcieniu będzie doskonale współgrał z drewnianymi elementami wykończenia, na przykład słupami podtrzymującymi daszek nad wejściem, konstrukcją ganku. Sprawdzi się też w towarzystwie elementów ze stali hartowanej (na przykład balustrady schodów).

Strefa wypoczynkowa

Współcześnie trudno wyobrazić sobie dom bez tarasu. Nasz zachwyt nad tą powierzchnią idzie tak daleko, że coraz częściej lokujemy go przy kuchni, przestaje być nieodłącznym elementem przynależnym do salonu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Gdy chcemy się delektować poranną kawą, śniadaniem na łonie przyrody, wieczorną pogawędką z przyjaciółmi przy kieliszku wina - z kuchni na taras jest bliżej.

Dbamy o tę strefę, nierzadko aranżując ją w "pokojowy" sposób. Ściana domu, do której przylega taras, to świetne miejsce na okładzinę z kamienia dekoracyjnego lub płytek cegłopodobnych (np. Boston).

Współcześnie trudno wyobrazić sobie dom bez tarasu

Śródziemnomorskie klimaty można wyczarować, okładając ją płytkami kamiennymi przywołującymi atmosferę i krajobrazy ciepłych krajów. Sprawdzą się tak płytki Grenada, California, Madera. Ciepła tonacja, wyrazista faktura, przyjemne w odbiorze jasne kolory wprowadzą wakacyjny nastrój. Wieczorem ocieplą otoczenie tarasu, bo kamień odda ciepło nagromadzone w ciągu dnia.

Ciepła tonacja, wyrazista faktura, przyjemne w odbiorze jasne kolory wprowadzą wakacyjny nastrój

Strefa gospodarcza

Często przy jednej ze ścian domu, z boku lub od strony ogrodu, lokujemy elementy małej architektury -drewutnie, składziki, ogrodowe skrzynie z pnączami. Nawet jeśli są zlokalizowane w pewnym oddaleniu od ściany domu, elewacja wymaga osłonięcia, które będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Można wybrać kamień dekoracyjny lub płytki cegłopodobne - zależnie od upodobań. Dobrym towarzystwem dla drewutni będą na przykład kamienne okładziny: Calabria i Roma wyglądem przypominające włoski piaskowiec, ale jakże bliski także naszym klimatom, a także cegłopodobne płytki Country i Rustik.

Doskonale nadają się także do obłożenia bryły garażu

Z kolei: beżowy Amsterdam 1 i Nepal 2, czy też jasnoszary Nepal 1, uwolnią nas od częstego czyszczenia elewacji. Podobnie jak cegłopodobne płytki Boston w kolorze grafitowym.

Ich zaletą jest także gotowa fuga, dzięki którym powstaje na elewacji imitacja ceglanej ściany, a sposób układania jest znacznie łatwiejszy niż zwykłej cegły z fuga.

Doskonale nadają się także do obłożenia bryły garażu - skontrastowane z jasną bramą wyraźnie zaznaczą gospodarczy charakter tej części domu.

Zarówno płytki cegłopodobne jak i kamienie dekoracyjne to elementy wyraziste i wymagające

Słupy podtrzymujące dach nad wejściem i tarasem, pas elewacji wyznaczający strefę okapową, przestrzeń między oknami to doskonale miejsca do wykończenia kamieniem dekoracyjnym lub płytkami cegłopodobnymi.

Dzięki temu zostaną zaakcentowane, uwypuklone, podkreślone, a przy zastosowaniu okładzin także na większym fragmentach elewacji domu lub garażu będą akcentem łączącym różne elementy domu. Dodadzą mu charakteru i stylu.

Wykończenie elewacji domu ma służyć nie tylko estetyce

Kamień dekoracyjny na elewacji to istotny akcent, który pozwoli podkreślić styl i nawiązać do tradycyjnych elementów architektonicznych i budowlanych. 

Chyba że zależy nam na mocnych odniesieniach - nawiązaniu charakterem wykończenia domu do konkretnych tradycji budowlanych.

Wtedy warto rozważyć zastosowanie na całej elewacji płytek Amsterdam, Boston, Nepal i Timber. Trzy pierwsze przeniosą nas w świat solidnego budowania domów z cegieł, skał i kamieni. Timber - do świata drewnianych budynków, wznoszonych dawniej przez osadników.źródło i zdjęcia: Stegu

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum