Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zamontować lamele elewacyjne?

Jak cię widzą, tak cię piszą - a jak widzą elewację domu, tak oceniają jego wnętrze. Dlatego tak ważne jest, aby przyłożyć szczególną wagę do tego, z czego wykonana jest elewacja budynku. Chodzi zresztą nie tylko o wizualny aspekt - tylko materiały dobrej klasy, wytrzymałe na warunki atmosferyczne będą cieszyć oko przez lata, nie sprawiając dodatkowych problemów. Wszystkie te cechy posiadają kompozytowe lamele elewacyjne. Dlatego zapewne cieszą się rosnącą popularnością. Czy trudno je zamontować?

Jak zamontować lamele elewacyjne?
DH-System Deski kompozytowe
www.dh-system.pl
DH-System Deski kompozytowe
Dane kontaktowe:
730 943 310
Poleczki 29, 02-822 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakim materiałem są lamele kompozytowe?
  • Jak prawidłowo przygotować podłoże pod montaż legarów?
  • Na czym polega montaż lameli elewacyjnych?
  • W jaki sposób wykończyć montaż lameli?

Lamele kompozytowe - co to za materiał?

Desko kompozytowe dobrej jakości składają się z odpowiedniej mieszanki mączki drzewnej (60%), polietilenu HDPE (40%) oraz osłonki polimerowej. Takie wykonanie gwarantuje im doskonałą jakość, wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV.

Kompozytowe deski elewacyjne, takie jak UltraShield UH46, innowacyjny produkt NEWTECHWOOD, mają atrakcyjną wizualnie formę kwadratowych lameli, nadających elewacji nowoczesnego sznytu. Jedną z najważniejszych zalet desek kompozytowych jest jednak to, że - do złudzenia przypominając naturalne drewno - nie wymagają konserwacji oraz impregnacji. Po zamontowaniu są całkowicie bezobsługowe, wymagają jedynie podstawowej pielęgnacji.

Lamele UltraShield UH46 dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Łatwo można je połączyć z innymi materiałami elewacyjnymi, których wybór zależy od inwencji architekta lub pomysłu użytkownika. Ważnym ich walorem jest odporność na insekty, grzyby i pleśnie. Cenione są także za łatwość montażu.

Przygotowanie podłoża i montaż legarów

Deski elewacyjne z kompozytu montuje się stosunkowo łatwo. Co więcej, w odróżnieniu od drewna, w przypadku którego zwykle widać gwoździe i wkręty, elementy montażowe lameli kompozytowych są całkowicie ukryte. Do montażu służą bowiem niewidoczne klipsy, przykręcane bezpośrednio do legarów.

Przed rozpoczęciem montażu, należy odpowiednio przygotować podłoże, które musi być płaskie i wytrzymałe (nie powinno się kruszyć). Najczęściej lamele montowane są pionowo na podłożu betonowym, jednak nie ma przeciwwskazań do zamontowania ich w poziomie i na innym niż betonowe podłożu (np. z drewna, konstrukcji ażurowej, a nawet na ścianie z izolacją termiczną czy ocieplonej styropianem - zarówno punktowo, jak i pokrywając nimi całą ścianę).

W pierwszej kolejności należy zamocować legary. Używamy do tego kołków szybkiego montażu, odpowiednio dobranych do podłoża. Kołki należy montować z zachowaniem pomiędzy nimi odstępu nie większego niż 500 mm, głębokimi rowkami do góry. Uwaga - konieczne jest pozostawienie przerwy dylatacyjnej pomiędzy legarem a ziemią. Jej szerokość powinna wynosić 10 mm.

Montaż desek elewacyjnych UH46 Ultrashield Naturale jest wygodny i łatwy.
Montaż desek elewacyjnych UH46 Ultrashield Naturale jest wygodny i łatwy.

Montaż lameli elewacyjnych

Montaż lameli rozpoczynamy od nawiercenia legara wiertłem do metalu 6 mm. Nawiercony legar przykładamy do ściany i zaznaczamy na niej miejsce, w którym będziemy wiercić. W miejscu tym nawiercamy następnie otwór (otwory powinny się znajdować co około 500 mm). Zanim zamocujemy kołki, otwory należy wyfrezować. Można do tego celu użyć pogłębiacza.

W kolejnym kroku montujemy legar do ściany, używając kołków szybkiego montażu o wymiarach 6 x 60 mm lub 6 x 80 mm. W deskach i w legarach, przy pomocy wiertła do metalu, wykonujemy otwory prowadzące o średnicy 3 mm (sięgające do głębokości połowy legara). Ułatwi to montaż deski i zapewni jej równe przyleganie. Deski montujemy za pomocą wkrętów, w zagłębieniach pióra i wpustu, które umożliwiają ukrycie elementów mocujących.

Wykończenie montażu lameli

Do mocowania listwy kątowej wykończeniowej warto poprosić o pomoc dodatkową osobę. Listwę przykładamy do deski i wywiercamy otwory wiertłem do metalu o średnicy 3 mm, od góry w kierunku dołu. Otwory należy wyfrezować przy użyciu pogłębiacza (zapobiegnie to pękaniu listew).

Wkrętarkę nastawiamy na średnie sprzęgło i montujemy wkręty, zachowując odległość pomiędzy nimi ok. 350 mm. Pomiędzy listwami zostawiamy odpowiednią dylatację.

źródło i zdjęcie: DH-System