Wykończenie elewacji: Tynk silikonowy miejscowo zabarwił się na żółto

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wykończenie elewacji: Tynk silikonowy miejscowo zabarwił się na żółto

Kupiliśmy tynk silikonowy o dobrej jakości. Niestety, miejscowo zabarwił się na żółto, wskutek zażelazionej wody ze studni - mówią Beata i Bartek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy elewację układali w 2017 r.

Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm. Powierzchnia 256 m2 plus garaż.

Elewacja:

 • Tynk silikatowy w kolorze białym i antracyt. Przy głównym wejściu, we wnękach balkonowych i garażowej - okładzina z łupka kwarcytowego w kolorze antracyt. Na fragmentach ścian - listwy dekoracyjne z termososny. Szerokie gzymsy ze szczelinami i daszkiem z drewna.
 • Orynnowanie - z blachy stalowej.
 • Oświetlenie - LED.

Decyzja: Beata - Przed zakupem działki marzył się nam piętrowy dom z płaskim dachem. Jednak spodobało się nam miejsce, w którym wytyczne MPZP nakazywały zwieńczyć go ukośnymi połaciami, dlatego wspólnie z architektką wykonaliśmy szereg zabiegów, mających pogodzić naszą wizję oraz lokalne przepisy. Dzięki nim budynek wygląda jak pierwotnie wymyślony, ale ma niski kopertowy dach, który nad dwukondygnacyjnymi murami zewnętrznymi łączy się z bardzo szerokim gzymsem.

Taki górny wypust stał się integralną częścią elewacji i zaprojektowaliśmy go po to, żeby zasłonić połacie dachu, a jednocześnie rozrzeźbić klockową bryłę. Na fasadzie wypoczynkowej (od strony ogrodu z basenem) jego szerokość wynosi aż 4,5 m, dlatego podparliśmy go czterema słupami (na etapie projektowania sprawdziliśmy na wizualizacji komputerowej, jak prezentuje się przy szerokości 2 m, 3 m, 4,5 m - architektka zwróciła nam uwagę, że wyrobienie jeszcze szerszego będzie się wiązało z zastosowaniem trudniejszych rozwiązań konstrukcyjnych).

Przy takim rozmiarze lity gzyms wyglądałby zbyt masywnie, więc celowo wyrobiliśmy w nim kilka otworów, a przerwę w centralnym miejscu wykończyliśmy ażurowo kantówką z termososny. Przez otwory wpada światło, tworząc dekoracyjne cienie na wysokiej elewacji, którą wykończyliśmy tynkiem silikonowym w kolorze białym. W celu optycznego podzielenia białej powierzchni, między dużymi oknami poprowadziliśmy poziomo pas tynku w kolorze antracyt, nawiązującym do okładziny z łupka kwarcytowego.

Projektując podłużną elewację frontową, również posłużyliśmy się trzema trwałymi materiałami fasadowymi - tynkiem silikonowym, okładziną z kamienia i drewnem sosnowym w wersji termo - oprócz tego zastosowaliśmy zabiegi 3D, wywołujące wrażenie głębi. W obszernej zadaszonej wnęce postojowej ulokowaliśmy garaż, a nad nim (na wyższej kondygnacji) pokój dziecięcy z balkonem zadaszonym przez stropodach z szerokim gzymsem. Nie tylko same wnęki dają tu wrażenie głębi, ale także ich monochromatyczność (kolor antracyt okładziny kamiennej, stolarki okiennej i drzwiowej oraz płyt na podjeździe). Na innych fragmentach przedniej elewacji operowaliśmy różną wielkością okien i ozdobnym olistwowaniem.

Efekt 3 D na frontowej elewacji dają głębokie wnęki, kontrastowa kolorystyka i różne materiały fasadowe
Efekt 3 D na frontowej elewacji dają głębokie wnęki, kontrastowa kolorystyka i różne materiały fasadowe.
Obszerne gzymsy ze szczelinami i drewnem podparto słupami. Elewacje wykończono tynkiem silikatowym i okładziną z kamienia.

Wykończenie elewacji - rady i przestrogi:

 • Bartek: Projektując z inną architektką wykończenie elewacji - przygotowała 10 wizualizacji - kierowaliśmy się głównie estetyką (jak przy wszystkich elementach domu). Chociaż działkę otaczają drzewa, na drugi plan spadła trwałość i wytrzymałość materiałów elewacyjnych oraz względy praktyczne. Mimo to, wybrane materiały wykończenia mają te pożądane właściwości. Na przykład, kiedy zdecydowaliśmy się na użycie listew drewnianych i poprosiliśmy stolarza o ich przygotowanie, fachowiec sam zaproponował wykorzystanie odpornej i długowiecznej termososny. Na ostatecznym projekcie elewacji zobaczył miejsca, w których zaplanowaliśmy drabinkowe listwowanie i jeszcze przed ułożeniem na ścianach termoizolacji ze styropianu, przytwierdził do ścian ruszt z drewna (deski pionowe).

  Po ociepleniu i otynkowaniu fasad, przywiózł raz zaimpregnowane listwy i przykręcił je do niego wkrętami do drewna. I tu ważna uwaga - między tynkiem i każdą listwą (o przekroju 5 × 2,5 cm) pozostawił wąską szczelinę (z daleka jest niewidoczna), żeby woda z opadów mogła swobodnie odpłynąć i nie zalegała na elementach. Dzięki dystansowi na tynku nie ma brudnych zacieków, a drewno szybko wysycha, nie paczy się i nie niszczeje. Ponowna impregnacja i montaż listew zajęły stolarzowi dwa dni. Nie martwię się, że drewno będzie się starzeć - jeśli zajdzie taka potrzeba, to je wymienimy. Zastosowaliśmy je po to, żeby ocieplić i urozmaicić elewacje. Szlachetny materiał zawsze wygląda dobrze. Drugim takim elementem jest okładzina z kamienia.
 • Chociaż taka okładzina nie jest tania, to warto użyć jej na możliwie jak największej powierzchni elewacji - została przyczepiona do ścian specjalnym klejem. Nasza ma nierówną ziarnistą fakturę i kolor doskonale dopasowany do drzwi i ram okien. Jest bardzo dekoracyjna, praktyczna i bezobsługowa (raz w roku spłukuję kamień wodą z węża). Nie odznaczają się na niej ślady brudnych rąk dzieci ani inne smugi. Znakomity materiał!

 • Kupiłem tynk silikonowy o dobrej jakości - wybrałem gotową masę, o fakturze drobnego baranka. Niestety, miejscowo zabarwił się na żółto, wskutek zażelazionej wody ze studni i nieprecyzyjnego usytuowania zraszaczy podlewających ogród. Radzę zwrócić na to uwagę. Tynk postaram się wyczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej. Kolejnym czynnikiem powodującym zacieki było złe poprowadzenie niektórych rynien, już to poprawiono.

Koszty wykończenia elewacji:

 • tynk silikonowy z ułożeniem 36 500 zł;
 • okładzina z łupka kwarcytowego 170 zł/m2;
 • listwy z termososny z montażem 10 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Tynk zabrudził się miejscowo od zażelazionej studziennej wody i źle ustawionych zraszaczy podlewania.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje