Czym jest rusztowanie warszawskie i kiedy się przydaje?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym jest rusztowanie warszawskie i kiedy się przydaje?

Prace budowlane i remontowe budynków to w dużej mierze prace wykonywane na wysokości, które wymagają nie tylko odpowiednich umiejętności, ale przede wszystkim dostępu do wyższych części budynków. Niezbędne jest również zapewnienie sobie i współpracownikom odpowiednich zabezpieczeń. Podstawą w trakcie malowania, ocieplania czy innych prac wykończeniowych jest m.in. rusztowanie warszawskie. Czym ono się charakteryzuje? Czy warto rozważyć używane rusztowania warszawskie? Jakie wymiary brać pod uwagę?

Czym jest rusztowanie warszawskie?

Rusztowanie warszawskie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych do prac na wysokości, gdyż zapewnia dużą stabilność, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Ramka rusztowania wykonana jest ze spawanych rur stalowych, a samo rusztowanie stoi na czterech nogach lub regulowanych kołach.

Konstrukcja może być dodatkowo usztywniona przekątnymi stężeniami dla zwiększenia stabilności. Montaż kolejnych segmentów odbywa się bez jakichkolwiek narzędzi czy akcesoriów i jest niezwykle prosty. Rusztowanie warszawskie może mieć nawet 8 metrów, jeśli zastosuje się kotwienie przy pomocy czterech odciągów. Bez kotwienia konstrukcja może mieć maksymalnie 5 metrów.

Zalety rusztowań warszawskich

Rusztowanie warszawskie jest przede wszystkim stosunkowo tanie, co czyni je tak popularnym. Dużą zaletą jest również prosty i szybki montaż oraz duża mobilność - można je łatwo przenosić i ustawiać w nowym miejscu. Co więcej, pojedynczy segment waży około 8 kg, a więc jedna osoba może samodzielnie go przenieść i zamontować. Rusztowanie warszawskie może być wykorzystywane, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Wady rusztowań warszawskich

Wśród wad rusztowań warszawskich wymienia się brak certyfikatów i fakt, że pracownicy przemieszczają się jedynie po deskach. Jednak łatwy montaż wyklucza ewentualne błędy podczas składania rusztowania, a o grubość desek, aby zapewniały one stabilną i bezpieczną pracę, można zadbać w łatwy sposób. Mankamentem tego typu rusztowania może być również stosunkowo niewielka wysokość.

Gdzie wynająć rusztowanie warszawskie?

Osoby prywatne, które potrzebują rusztowania tylko na krótki czas, mogą rozważyć używane rusztowania warszawskie lub wynajem, co znacznie obniży koszt zastosowania zabezpieczeń. Na cenę wpływają przede wszystkim wymiary rusztowania warszawskiego i zaczynają się one od 30 zł za dobę w przypadku rusztowania o maksymalnej wysokości 5 metrów. Wynajem rusztowania warszawskiego nie powinien być uzależniony jedynie jego ceną, ale przede wszystkim rzetelnością firmy.

Gdzie kupić rusztowanie warszawskie?

Rusztowanie warszawskie najlepiej kupować u sprawdzonych dostawców. Pozytywne opinie, szeroka oferta i pomoc pracowników świadczą o rzetelności firmy. Dobrze wykonane rusztowanie łatwo się składa, jest trwałe, wytrzymałe i zapewnia bezpieczeństwo pracownikom. Dlatego cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru rusztowania.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Selena (Tytan) 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje