Czym jest rusztowanie warszawskie i kiedy się przydaje?

Czym jest rusztowanie warszawskie i kiedy się przydaje?

Prace budowlane i remontowe budynków to w dużej mierze prace wykonywane na wysokości, które wymagają nie tylko odpowiednich umiejętności, ale przede wszystkim dostępu do wyższych części budynków. Niezbędne jest również zapewnienie sobie i współpracownikom odpowiednich zabezpieczeń. Podstawą w trakcie malowania, ocieplania czy innych prac wykończeniowych jest m.in. rusztowanie warszawskie. Czym ono się charakteryzuje? Czy warto rozważyć używane rusztowania warszawskie? Jakie wymiary brać pod uwagę?

Czym jest rusztowanie warszawskie?

Rusztowanie warszawskie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych do prac na wysokości, gdyż zapewnia dużą stabilność, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Ramka rusztowania wykonana jest ze spawanych rur stalowych, a samo rusztowanie stoi na czterech nogach lub regulowanych kołach.

Konstrukcja może być dodatkowo usztywniona przekątnymi stężeniami dla zwiększenia stabilności. Montaż kolejnych segmentów odbywa się bez jakichkolwiek narzędzi czy akcesoriów i jest niezwykle prosty. Rusztowanie warszawskie może mieć nawet 8 metrów, jeśli zastosuje się kotwienie przy pomocy czterech odciągów. Bez kotwienia konstrukcja może mieć maksymalnie 5 metrów.

Zalety rusztowań warszawskich

Rusztowanie warszawskie jest przede wszystkim stosunkowo tanie, co czyni je tak popularnym. Dużą zaletą jest również prosty i szybki montaż oraz duża mobilność - można je łatwo przenosić i ustawiać w nowym miejscu. Co więcej, pojedynczy segment waży około 8 kg, a więc jedna osoba może samodzielnie go przenieść i zamontować. Rusztowanie warszawskie może być wykorzystywane, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Wady rusztowań warszawskich

Wśród wad rusztowań warszawskich wymienia się brak certyfikatów i fakt, że pracownicy przemieszczają się jedynie po deskach. Jednak łatwy montaż wyklucza ewentualne błędy podczas składania rusztowania, a o grubość desek, aby zapewniały one stabilną i bezpieczną pracę, można zadbać w łatwy sposób. Mankamentem tego typu rusztowania może być również stosunkowo niewielka wysokość.

Gdzie wynająć rusztowanie warszawskie?

Osoby prywatne, które potrzebują rusztowania tylko na krótki czas, mogą rozważyć używane rusztowania warszawskie lub wynajem, co znacznie obniży koszt zastosowania zabezpieczeń. Na cenę wpływają przede wszystkim wymiary rusztowania warszawskiego i zaczynają się one od 30 zł za dobę w przypadku rusztowania o maksymalnej wysokości 5 metrów. Wynajem rusztowania warszawskiego nie powinien być uzależniony jedynie jego ceną, ale przede wszystkim rzetelnością firmy.

Gdzie kupić rusztowanie warszawskie?

Rusztowanie warszawskie najlepiej kupować u sprawdzonych dostawców. Pozytywne opinie, szeroka oferta i pomoc pracowników świadczą o rzetelności firmy. Dobrze wykonane rusztowanie łatwo się składa, jest trwałe, wytrzymałe i zapewnia bezpieczeństwo pracownikom. Dlatego cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru rusztowania.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Selena (Tytan) 

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz