Jaki tynk na ocieplenie domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaki tynk na ocieplenie domu?

Wybierając rodzaj zaprawy tynkarskiej, sposób jej nakładania oraz fakturę, warto wziąć pod uwagę to, w jakiej okolicy znajduje się remontowany budynek, by odnowiona elewacja przez długi czas wyglądała dobrze i nie wymagała częstego mycia.

Jaki tynk na ocieplenie domu - silikonowy, silikatowy czy akrylowy?

Najbardziej odporne na zabrudzenia oraz płowienie są tynki silikonowe, wysokoparoprzepuszczalne o znacznych własnościach hydrofobowych. Nie nasiąkają wodą, a deszcze powodują samoczynne mycie elewacji. Niestety są drogie. Nieco mniej odporne na zabrudzenia są tynki silikatowe (odporne na wpływ mikroorganizmów, kwaśnych deszczy i zasolenia) oraz akrylowe (z uwagi na niską paroprzepuszczalność, nie należy ich używać na wełnie mineralnej).

Większość inwestorów wybiera tynki silikonowo-silikatowe, łączące w sobie zalety obu rodzajów i oferowane w dużo bardziej przystępnej cenie niż silikonowe. Za wiadro pojemności 25 l tynku silikonowego trzeba zapłacić 250-350 zł (w zależności od koloru i wielkości ziarna). Takiej samej pojemności wiadro tynku silikonowo-silikatowego kosztuje 140-160 zł, a akrylowego 120-150 zł.

Jaki tynk na ocieplenie domu - baranek czy kornik?

Elewacje domów - znajdujących się blisko dróg o dużym natężeniu ruchu, zakładów produkcyjnych czy innych miejsc, w których zanieczyszczenie powietrza jest większe - brudzą się szybciej, niż domy ulokowane za dala od takich rejonów. W tym pierwszym przypadku lepiej sprawdzi się tynk w postaci baranka, który tworzy bardziej jednolitą, gładką powierzchnię i tym samym jest łatwiejszy do utrzymania w czystości. Łatwiej też umyć taką ścianę czy ją odświeżyć, malując farbą elewacyjną.

W przypadku struktury kornik, rowki stanowią naturalne miejsce zatrzymywania się naniesionego brudu. Dużej głębokości wyżłobienia mogą być także powodem nieestetycznych zacieków, w razie zmywania zgromadzonych w nich zabrudzeń. Taki rodzaj tynku polecany jest zatem na budynki w mniejszym stopniu narażone na kurz i inne zabrudzenia, czyli zlokalizowane z dala od ruchliwych dróg czy fabryk.

Najpopularniejsze struktury tynków: baranek (fot. z lewej: Baumit) i kornik (fot. z prawej: Bolix)

Granulacja ziaren 1,5; 2, a może 3 mm?

Faktura tynku dekoracyjnego zależy od ilości oraz wielkości ziaren kruszywa, zawartego w masie tynkarskiej. Niezależnie od wielkości uziarnienia, tynk powinien całkowicie pokrywać uprzednio zagruntowaną ścianę i nie może być za bardzo roztarty na powierzchni elewacji. Jest to ważne, ponieważ zadaniem tynku jest też zatrzymywanie wody na jego powierzchni. W przypadku zbytniego roztarcia, ochrona ściany przez zawilgoceniem może nie być skuteczna. Warto również rozważyć gramaturę ziaren. Drobne (1,5-2 mm) tworzą jednolitą, gładką powierzchnię na całej elewacji.

Jeśli klej zaciągnięty na siatce mocowanej do elewacji nie jest dokładnie nałożony i nie tworzy gładkiej powierzchni, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie grubszych (3 mm) ziaren, które w wersji baranka tworzą strukturę gruboziarnistego grysu, dzięki temu taki tynk łatwiej może ukryć niewielkie nierówności ścian.

Uwaga! Choć sposób nanoszenia tynku jest w zasadzie dowolny, to najlepiej pamiętać, że zacieranie poziomo, pionowo, przy pomocy ruchów ukośnych czy okrężnych będzie miało wpływ na efekt końcowy. Zatem już na początku tynkowania należy obrać jedną technikę, która pozwoli uzyskać powtarzalny rezultat na elewacji całego budynku.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Tynk cienkowarstwowy silikatowo-silikonowy z efektem perlenia się wody - nie wnika ona w tynk, a swobodnie po nim spływa, usuwając z powierzchni ściany kurz i inne drobne zanieczyszczenia (fot. Malfarb)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość TomekM.

07 Mar 2016, 19:54

Dobrą elewację można zrobić tylko wtedy, gdy właściwy rodzaj tynku dostosujemy do potrzeb konkretnego budynku. Jego właściciel nie tylko powinien brać pod uwagę aspekt ekonomiczny i wizualny, czyli wybór nie powinien polegać jedynie na wyborze koloru, faktury (np. baranek, kornik) ...

time image

20 Kwi 2015, 19:00

polecam również ten tynk silikatowy TT 20 foveo tech

time image

Gość janusz

20 Kwi 2015, 18:12

ja równiez, tak jak zalecaja w artykule, wybrałem tynk silikatowy TT 20 foveo tech, który zawiera preparaty ograniczające rozwój grzybów, pleśni i alg na powierzchni tynku.

time image

Gość wykonawca z Wrocławia

26 Sty 2014, 12:07

pół roku temu kolega po fachu namówił mnie na tynk akrylowy (pełnej nazwy nie pamiętam), bardzo fajnie się go aplikuje. Lepiej zaplacic kilka złotych wiecej i miec pewnosc efektu. Ja w 95% wykonuje baranka, ludzie sie boją kornika...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!