Jak zabezpieczyć ściany piwnicy przed wilgocią?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zabezpieczyć ściany piwnicy przed wilgocią?

Przymierzamy się do zakupu domu i w ofercie sprzedającego znajduje się również opinia o stanie technicznym budynku. W opisie zamieszczono informację, że w budynku może występować zjawisko podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu na skutek uszkodzenia izolacji poziomej ścian fundamentowych. Czy tego rodzaju wada jest trudna do usunięcia i jak to się robi?

Odpowiedź eksperta: Jeżeli wilgoć przenika do budynku z gruntu, samo osuszenie ścian nie wystarczy. W większości przypadków konieczna jest naprawa nieskutecznej hydroizolacji.

Dlaczego wilgoć przenika do budynku z gruntu?

W domach bez piwnic wilgoć przenika do ścian parteru w wyniku podciągania kapilarnego, co objawia się pasami pleśni i wykwitów w strefie przypodłogowej ścian. Likwidacja zawilgocenia będzie trudna i będzie wymagała skorzystania z usług specjalistycznej firmy, dysponującej odpowiednimi narzędziami i materiałami umożliwiającymi wstawienie koniecznej izolacji poziomej lub wprowadzenie środków uszczelniających fundamenty.

W przypadku domów podpiwniczonych, gdy chcemy zlikwidować panującą tam wilgoć, musimy również zadbać o hydroizolację ścian piwnicy i podłogi na gruncie. Opracowanie technologii naprawy wymaga sprawdzenia istniejących powłok przeciwwilgociowych - co z reguły wiąże się z odkopaniem fundamentów - i warstw podpodłogowych.

Zapewnienie szczelności może polegać np. na utworzeniu izolowanej wanny lub nałożeniu powłok bitumicznych na zewnątrz ścian fundamentowych.

Mury uszczelnia się wiercąc w nich rzędy otworów i wprowadzając w nie środek uszczelniający. Prace te należy zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Metody uszczelniania ścian piwnic

Profesjonalnych metod uszczelniania ścian jest jednak kilka:

  • termoiniekcja - polega na ogrzaniu otworów i po obniżeniu w ten sposób wilgotności przegrody, wprowadzeniu do nich żywicy lub parafiny. Do nagrzewania można wykorzystać dmuchawy, grzałki, aparaturę mikrofalową, a środki hydrofobizujące wprowadzić grawitacyjnie lub pod ciśnieniem;
  • iniekcja krystaliczna - tworzy w murze strukturę ograniczającą przemieszczanie się wilgoci. Może być stosowana również w wilgotnych podłożach. Wprowadzana w otwory zaprawa cementowa z aktywatorem krzemianowym z czasem tworzy wodoszczelną barierę;
  • elektroosmoza - powoduje cofnięcie wody kapilarnej w stronę gruntu (przeciwnie do naturalnego pociągania kapilarnego). Pierwotnie przepływ prądu w murze uzyskiwano dzięki wprowadzonym elektrodom, ale obecnie wystarczy ustawiony w pobliżu aparat, wysyłający fale elektromagnetyczne. Na efekty jego działania trzeba jedna poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Urządzenie musi pracować w tym czasie w sposób ciągły.

W domach jednorodzinnych tego typu profesjonalne zabiegi uszczelniania ścian wykonuje się dość rzadko, bo są drogie - kosztują nawet kilkaset złotych za 1 m2 muru.

Pełną ochronę przed podciąganiem kapilarnym daje natomiast utworzenie wodoszczelnej przegrody - membrany - co wymaga podcięcia fundamentu na całej grubości i obwodzie. Zależnie od materiału, z jakiego postawiony jest mur, odcinkowe przecięcia wykonuje się przy użyciu pił łańcuchowych, przecinarek linowych z nasypem diamentowym lub przez wciśnięcie specjalnych blach ze stali nierdzewnej.

W przypadku konieczności zabezpieczenia ścian piwnicy przed wnikaniem wilgoci na skutek niedostatecznej izolacji pionowej ułożonej od strony zewnętrznej, niekiedy utworzenie szczelnej powłoki będzie możliwe bez konieczności odkopywania fundamentów. Do tego celu wykorzystuje się zaprawy wodoszczelne, nakładane na wyrównane podłoże betonowe.

Skuteczną ochronę przed przenikaniem wody zapewniają bowiem tzw. zaprawy krystalizujące. Dzięki specjalnym składnikom, nie tylko tworzą powłokę nawierzchniową, ale też "wgryzają się" w podłoże (krystalizują się w betonie), co zapewnia wysoką przyczepność i dodatkowe uszczelnienie porów podłoża. Zaprawy te nakłada się pędzlem lub pacą w wielu warstwach.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Odtworzenie izolacji poziomej może wymagać: podcięcia ścian specjalną piłą (górne lewe); ułożenia w szczelinie nowej warstwy uszczelniającej z papy (górne prawe); wbicia klinów w szczelinę (dolne lewe); wypełnienia jej zaprawą pod ciśnieniem (dolne prawe). (fot. Prinz)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość hws80

05 Sty 2010, 17:18

nie dziwiłbym się gdyby koszt drenażu był wysoki. ale co komu szkodzi włożenie tych rur w ziemię i święty spokój? raczej pseudooszczędności w stylu \\\"a po co mi drenaż jak mam izolację\\\" mogą przysporzyć prawdziwych zmartwień. no ale decyzje podejmujemy indywidualnie (i ...

time image

Gość rzeczoznawca

17 Gru 2009, 15:05

Skoro na ścianach ma być hydroizolacja, to po co namawiać inwestora na zbędny wydatek na drenaż? Ponadto, błędy merytoryczne panie "ekspert"! Szanujący się wkspert nie ukrywa swojego nazwiska!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!