Jak zabezpieczyć ściany piwnicy przed wilgocią?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:16
Jak zabezpieczyć ściany piwnicy przed wilgocią?

Buduję dom podpiwniczony i zastanawiam się, jak skutecznie zabezpieczyć się przed wnikaniem wilgoci w ściany. Grunt wokół domu nie jest zbyt przepuszczalny, ale wody gruntowe występują na poziomie 4–5 m poniżej terenu. Czy wystarczy posmarowanie ścian piwnicy lepikiem i czy trzeba ułożyć drenaż opaskowy?  

Odpowiedź eksperta: Na gruntach słabo przepuszczalnych, w których może pojawić się woda zawieszona (silne nawilżenie gruntu w wyniku opadów), należy wykonać hydroizolację dwuwarstwową. Pierwszą warstwę – nakładaną na wyrównane podłoże – wykonuje się z emulsji asfaltowo-kauczukowej (np. dysperbitu).

Emulsję nanosi się 2–3 krotnie, najpierw jako – rozcieńczoną wodą – powłokę gruntującą, a następnie jako właściwą izolację – co najmniej 1,5 kg/m2. Po wyschnięciu emulsji, na ścianach piwnicy układa się warstwę izolacyjno-ochronną z papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego, łączoną na zakładach lepikiem na zimno.

Zastosowanie papy termozgrzewalnej nie jest uzasadnione, gdyż jej właściwości wykorzystywane są głównie przy pokryciach dachowych. Ułożenie drenażu ma sens jedynie wtedy, gdy jest możliwość odprowadzania z niego wody do naturalnych cieków lub studni chłonnej.

Przy zakładaniu drenażu wokół budynku należy wykonać trapezowy wykop do głębokości ławy fundamentowej o podstawie ok. 40 cm i szerokości na poziomie gruntu ok. 1 m, który wypełnia się najpierw żwirem, a następnie piaszczystym gruntem. Umożliwi to szybkie odprowadzenie wody z gruntu stykającego się ze ścianami piwnicy.

Drenaż opaskowy wokół fundamentów

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość hws80

05 Sty 2010, 17:18

nie dziwiłbym się gdyby koszt drenażu był wysoki. ale co komu szkodzi włożenie tych rur w ziemię i święty spokój? raczej pseudooszczędności w stylu \\\"a po co mi drenaż jak mam izolację\\\" mogą przysporzyć prawdziwych zmartwień. no ale decyzje podejmujemy indywidualnie (i ...

time image

Gość rzeczoznawca

17 Gru 2009, 15:05

Skoro na ścianach ma być hydroizolacja, to po co namawiać inwestora na zbędny wydatek na drenaż? Ponadto, błędy merytoryczne panie "ekspert"! Szanujący się wkspert nie ukrywa swojego nazwiska!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny