Najmodniejsze kolory elewacji domu 2025. Jakie wybrać, jak je łączyć i dopasować do koloru dachu?

Najmodniejsze kolory elewacji domu 2025. Jakie wybrać, jak je łączyć i dopasować do koloru dachu?

Czy projektując kolor elewacji, kierować się modą? Wszak to wybór na lata. Poznaj najmodniejszy kolor 2025 roku i sam zdecyduj. Niektóre kolory elewacji zawsze są trendy, inne cyklicznie wracają do łask. Przykładowo szarość i biel pasują do nowoczesnej architektury domu z płaskim dachem, natomiast odcienie kremowe, śmietankowe, czy beżowe od lat chętnie są wybierane na budynki tradycyjne. 

Oprócz estetycznych, ważne są także kwestie techniczne związane z wyborem koloru elewacji oraz łączenia różnych barw i faktur na fasadzie domu. Jaki kolor tynku się sprawdzi? Czy można łączyć dwa kolory i różne okładziny? Jaka barwa elewacji pasuje do brązowego dachu, a jaka do szarego? Przygotowaliśmy poradnik o modnych elewacjach domu. 

Najmodniejsze kolory elewacji w 2025: kto kreuje trendy? 

Trendy kolorystyczne corocznie są weryfikowane i paleta modnych odcieni ulega zmianie. Kluczową rolę w kształtowaniu trendów elewacyjnych odgrywają architekci i projektanci, tworząc projekty domów. Również producenci materiałów budowlanych nie pozostają w tyle, wystawiając nowe kolekcje na corocznych Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu, czy Targach BAU w Monachium. Mocnym akcentem każdych targów branżowych z dziedziny budownictwa zawsze jest tematyka elewacyjna. Oczywiście ogromną rolę w kreowaniu trendów odgrywają też media i publikacje branżowe. 

Kolor roku 2025 brązowy Mocha Mousse - czy sprawdzi się na elewacji?

Tak naprawdę trendy kolorystyczne fasad często przenikają się z trendami modnych odcieni stosowanych we wnętrzach, a tu pierwsze skrzypce gra PANTONE Color Institute. Corocznie, po wnikliwych analizach ekspertów, prezentuje Kolor Roku. To barwa, której nazwa zwykle brzmi egzotycznie, nadawany jest jej też numer. Kolor ten podchwytywany jest przez każdą z branż: wnętrzarską, budowlaną, kosmetyczną i modową. W roku 2025 jest to Mocha Mousse o numerze 17-1230, czyli brąz w odcieniu ciepłym, subtelnym, eleganckim i kojarzącym się z naturalnym pięknem. 

Czy kolor roku 2025 - Mocha Mousse - będzie odpowiedni na elewację budynku? Niektórym może wydawać się za ciemny na pokrycie całego domu, jednak dekory w tym kolorze będą stanowiły doskonałe dopełnienie fasady. Elewacja w ciepłych ziemistych piaskowych barwach z dodatkiem kontrastujących brązowych elementów to gwarant przytulnego i eleganckiego wyglądu domu. 

Modne kolory elewacji domu - ciepły beż, szarości i oliwkowa zieleń święcą tryumfy

Kolory ziemi od kilku już sezonów zajmują czołowe miejsce wśród ulubionych barw projektantów, ponieważ idealnie wpisują się w aktualny trend ekologicznego rozwoju budownictwa. Również w tym roku jest podobnie, o czym świadczy Kolor Roku PANTONE. Odcienie beżowe, śmietankowe, kremowe zastosowane na elewacji, harmonijnie łączą się z otoczeniem, wprowadzając wrażenie spokoju. Idealnie komponują się z naturalnymi materiałami elewacyjnymi takimi jak cegła, drewno, czy kamień. Do kolorów ziemi zalicza się beż, oliwkową zieleń i szarość kamienia, ale również odcienie gliny i piasku.

kolory elewacji chłodne
Chłodne i naturalne barwy elewacji, ujednolicają lokalną zabudowę i pozwalają łatwo dopasować dom do otoczenia, fot. Adobe Stock

Wpływ koloru elewacji na wygląd domu - jasne kolory, czy ciemne? 

Barwa elewacji ma kolosalny wpływ na postrzeganie budynku. Jasne kolory sprawią, że bryła będzie wydawać się większa. Ponadto stanowią doskonałą bazę pod elementy dekoracyjne w bardziej wyrazistych barwach. To stylistyka, która pasuje do wielu stylów architektonicznych. Ciemny kolor całej elewacji to raczej domena nowoczesnych budynków, wyposażonych w duże przeszklenia, które dodają lekkości bryle. Ciemna elewacja stanowi wyrazisty element otoczenia i wspaniale kontrastuje z bielą okien.

biała elewacja szary dach
Biały kolor elewacji to dobry wybór do nowoczesnej architektury. W tym projekcie domu zestawiono go z modnym szarym dachem. Drewniana okładzina podkreśla wysunięty z bryły garaż i ociepla wygląd elewacji domu, fot. Adobe Stock

Firma Weber SAINT-GOBAIN na swojej stronie opublikowała statystyki BCMM, z których dowiadujemy się, jakie były najchętniej wybierane kolory elewacji. Okazuje się, że prym wiodły jasne kolory elewacji, przy czym aż 79% respondentów preferowała jednolitą kolorystykę elewacji. Weber pisze: "Według badania BCMM, najczęściej wybieranym kolorem na fasady jest szarość w rozmaitych odcieniach - w ciągu dwóch ostatnich lat na jej zastosowanie zdecydowała się niemal połowa badanych architektów (49%). Tuż za nią, kolejne modne kolory na elewacje to biele (40%), natomiast na trzecim miejscu - beże (17%)".

Spoglądając na nowo wybudowane domy okazuje się, że w roku 2025 niewiele się zmieniło i szarości, biele oraz beże nadal są najmodniejszymi kolorami fasad.

Odważne i ciemne kolory na elewacji budynku - czerwony, odcienie granatu, śliwka i czerń. Czy to się sprawdzi?

Ciemne kolory na całej elewacji domu są zdecydowanie rzadziej używane niż jasne, ciepłe odcieniem czy biel. Warto nadmienić, że współczesne minimalistyczne budownictwo chętnie wykorzystuje kolor czarny, grafitowy, antracytowy. Takie ciemne odcienie szarości kojarzą się z elegancją i minimalizmem. Dobrze komponują się w połączeniu z jasnymi odcieniami. Dodają też bryle wyrazistego charakteru. Dlatego od kliku sezonów rekordy popularności bije szary kolor dachu w modny odcieniu antracytowym. 

elewacja domu jasny kolor
Jasny, śmietankowy kolor elewacji tworzy dobre połączenie z oknami w kolorze antracytowym. Dla urozmaicenie wyglądu zastosowano ciemnoszare wstawki, fot. Adobe Stock

Odważne kolory tynku lub farby elewacyjnej mają na celu odzwierciedlenie indywidualnego stylu właścicieli i najczęściej wprowadzane są jako akcent kolorystyczny na elewacji, np. dla podkreślenia strefy wejściowej, tarasu, czy rytmu okien. Warto wiedzieć, że zastosowanie ciemnych kolorów na elewacji ma także wady. Najczęściej wymieniane są podatność budynku na nagrzewanie, większa widoczność zabrudzeń oraz ryzyko blaknięcia koloru. 

Wykończenie elewacji zewnętrznej - najmodniejsze faktury. Dekory z kamienia, drewna, kompozytu, czy cegły?

Powrót do natury niewątpliwie wiedzie prym w tym sezonie, nie tylko w kolorach ścian, ale też materiałach używanych do ich wykończenia. Użycie naturalnego materiału do wykończenia elewacji znacząco wpływa na wygląd budynku. Do wyboru są naturalne drewno lub deski kompozytowe, które doskonale je imitują. To ponadczasowy design, który nigdy się nie znudzi. Kolejnymi propozycjami okładzin elewacyjnych są kamień o surowej teksturze (łupek, granit), beton architektoniczny oraz cegła. Wybierając rodzaj i barwę okładziny na elewację, ważne jest dobre zestawienie jej z kolorem tynku.

Modne jest połączenie cegieł z gładkim tynkiem w kontrastowym kolorze. Sprawdza się zestawienie cegły klinkierowej o tradycyjnej pamarańczowo-czerwonej, a także brązowej i szarej z białym kolorem elewacji. Takie elementy świetnie łączą się także ze szkłem i metalem. Ranking zamykają tynki dekoracyjne w bogatej gamie kolorów, które w składzie mają naturalne surowce, czyli wapno lub glinę. 

Jak łączyć kolory na elewacji? 

W łączeniu kolorów przydaje się podstawowa wiedza o kole barw, z której korzystają architekci. Łączyć kolory na elewacji można na wiele sposobów, na przykład: 

  • zestawienie jednej barwy, jednak w różnych odcieniach (jasna szarość z grafitem albo ecru lub beżowy z cappuccino) - to harmonijne i spokojne zestawienie, 
  • połączenie kolorów leżących na kole barw naprzeciw siebie (bardzo modny ceglasty pomarańcz z granatem) - dynamicznie ożywi wizualnie budynek. 

Można również zastosować na elewacji swojego domu kontrasty (ciepły beż z antracytem albo grafit z bielą) lub zaszaleć i postawić na czerwone drzwi zestawione z szarą elewacją. Architekci chętnie sięgają po detale w odważnych i intensywnych kolorach takich jak musztardowy, czerwony, granatowy lub błękitny, ponieważ dodaje to budynkowi świeżości. 

szaro-biała elewacja domu
Szaro-biała elewacja domu to jedno z najmodniejszych zestawień kolorów. Wstawki w ciemnym, antracytowym kolorze podkreślają okna, wykusz i strefę tarasu, dynamizując kompozycję, fot. Adobe Stock

Ważne! Malując samodzielnie elewację, do odcinania kolorów warto użyć taśmy malarskiej, uszczelniając jej krawędź akrylem lub gęstą farbą, aby właściwa farba nie przeciekła pod taśmę.

Jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu?

Jako pierwszy wybierany jest z reguły kolor dachu z uwagi na ograniczone możliwości kolorystyczne pokryć dachowych i dopiero do barwy dachu dopasowany zostaje kolor ścian zewnętrznych domu. Są dwa sposoby, mianowicie wybierając kolor elewacji, należy postawić na stonowaną harmonię albo zamierzony kontrast. Postępowanie jest analogiczne, jak z łączeniem kolorów na samej elewacji, jednak warto uwzględnić aktualne trendy bliskie naturze, ponieważ najprawdopodobniej zostaną z nami na dłużej. 

jaki kolor elewacji do brązowego dachu
Zróżnicowanie elewacyjnych materiałów podkreśla złożoność bryły domu w stylu dworkowym. Do brązowego dachu pasuje jasny, pastelowy kolor elewacji, fot. Adobe Stock

Projektanci radzą, żeby dach w kolorze zielonym, ceglastym lub brązowym połączyć z elewacją w tonacjach oliwki, piasku lub beżu. Do czerwonego dachu będzie pasowała elewacja w odcieniu złamanej, kremowej lub śmietankowej bieli. Z grafitowym dachem dobre zestawienie stworzy elewacja w kolorze białym i jasnoszarym.

Dobór koloru elewacji do domu tradycyjnego i nowoczesnego

Nie bez znaczenia pozostaje w kwestii kolorystyki elewacji charakter i styl architektoniczny budynku. Do domu o klasycznej bryle i stylu będą pasowały stonowane naturalne barwy, czyli ciepłe beże, brązy, oliwka, biel, kawa, a także pastelowy odcień koloru żółtego, które naturalnie wtapiają się w krajobraz. Ponadczasowe dopełnienie będą stanowiły drewniane i kamienne akcenty. 

Popularnym zestawieniem kolorystycznym, który idealnie wpisuje się z kolei w nowoczesne budownictwo, jest połączenie antracytowego lub grafitowego dachu z białą lub jasnoszarą elewacją i grafitową stolarką. Chętnie stosowane są również czarne detale, beton i neutralne kolory. 

Najmodniejsze kolory elewacji domów - tynk zewnętrzny czy farba? 

Oprócz wyboru odpowiedniego koloru elewacji ważny jest także wybór optymalnego materiału elewacyjnego. Zarówno farba (silikonowa, akrylowa, silikatowa), jak i tynk zewnętrzny mają sporo zalet, ale też i wady. Farba jest szybkim, prostym rozwiązaniem i przy odrobinie czasu można nanieść ją samodzielnie, natomiast tynkowanie najlepiej zlecić fachowcom, co podwyższa koszty. Farba jest sporo tańsza od tynku i łatwo naprawić uszkodzenia, natomiast na korzyść tynku przemawia długowieczność, większa trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, różnorodność faktur, a także dodatkowa izolacja termiczna. Decyzja zależy od budżetu i oczekiwań względem trwałości zastosowanego rozwiązania do wykończenia elewacji domu

Wybór koloru elewacji: wzornik lub tester niezbędny!

Wybierając kolor elewacji domu, z reguły robimy to w sklepie lub, co gorsza, patrząc w monitor komputera. Tymczasem na postrzeganie koloru ogromny wpływ ma światło. Inny odcień farba będzie miała w sklepie, inny w świetle dziennym, a jeszcze inny na ekranie laptopa lub telefonu. Najlepiej więc kupić próbki (testery) i pomalować fragment elewacji kilkoma odcieniami, a następnie wybrać ten najodpowiedniejszy. Innym sposobem jest poproszenie w sklepie o wzornik, który można zabrać ze sobą i zobaczyć w świetle dziennym na własnej działce właściwe kolory. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie umożliwia porównanie mnóstwa kolorów wraz z półtonami, co pomaga w wyborze tego najwłaściwszego. 

Jaki kolor elewacji wybrać? Bezpłatne wizualizacje i symulacje ułatwią wybór!

Żyjemy w czasach, w których technika stała się bardzo pomocna również w kwestii wyboru koloru elewacji. Zamiast wyobrażać sobie poszczególne kolory elewacji na domu, można je zobaczyć za pomocą wizualizacji. Obecnie większość firm oferuje intuicyjne wizualizery do doboru koloru elewacji, znajdziemy je także, zaglądając na stronę firmy Weber.  Obsługa polega na wczytaniu zdjęcia swojego domu z galerii w komputerze lub telefonie, po czym z łatwością można "pomalować" wirtualnie dom. Przykładowo do dyspozycji w aplikacji wizualizacyjnej Webera jest aż 400 odcieni, a co ważne, można również nanosić różne kolory na poszczególne elementy i fragmenty elewacji.

Wybrany kolor elewacji domu jednorodzinnego w świetle przepisów - sprawdź, zanim zamówisz!

Wybór koloru elewacji to nie tylko kwestia estetyki, ale także regulacji prawnych. Brak jest co prawda ogólnokrajowych przepisów, które bezpośrednio regulowałyby kolorystykę elewacji budynków jednorodzinnych, jednak istnieją lokalne regulacje, które mogą mieć wpływ na nasz wybór. Przed wyborem koloru elewacji, warto udać się do gminy i doinformować w kwestii możliwego koloru elewacji domu. Lokalne przepisy zawarte są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunkach zabudowy, a jeśli budynek podlega nadzorowi konserwatorskiemu, należy konsultować wszelkie zmiany również z wojewódzkim konserwatorem zabytków. 

Kolor elewacji: podsumowanie

Wybór koloru elewacji jest decyzją na wiele lat. Co prawda, warto mieć na względzie aktualne trendy, jednak należy dostosować je do stylu budynku, otoczenia i osobistych upodobań, a także przepisów lokalnego prawa. 

Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dagmara Kasprzyk-Rogal

Doświadczona dekorator wnętrz z wykształceniem ekonomiczno-administracyjnym. Od 2010 roku aktywnie wspiera społeczność budowlaną, dzieląc się wiedzą na Forum Budujemy Dom. Pasjonatka designu wnętrz, szczególnie brytyjskiego. Jej zamiłowanie do architektury i wnętrzarskich trendów znajduje odzwierciedlenie w licznych podróżach i profesjonalnej fotografii.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz