Czy jakimiś "domowymi" sposobami można, przynajmniej w przybliżeniu, określić jakość cegieł?

Czy jakimiś "domowymi" sposobami można, przynajmniej w przybliżeniu, określić jakość cegieł?

Kupiłem partię pełnej cegły ceramicznej, teoretycznie klasy 15. Jednak okazało się, że bardzo duża część z nich jest popękana - i nic dziwnego, bo pozostałe dają się łatwo przełamać w rękach. Jak udowodnić, że jakość cegieł jest nieodpowiednia? Jakie normy to regulują? A na przyszłość proszę o radę, czy jakimiś "domowymi" sposobami można, przynajmniej w przybliżeniu, określić jakość cegieł? Następnym razem chciałbym najpierw kupić po kilka sztuk od różnych dostawców i wybrać najlepsze.

Odpowiedź eksperta: Klasa wytrzymałości cegieł - w tym przypadku 15 - określa minimalną wytrzymałość na ściskanie, co oznacza, że materiał pod naciskiem 15 MPa nie powinien się rozkruszyć. Natomiast pozostałe parametry np. dokładność wymiarowa, gładkość powierzchni, pęknięcia czy wykruszenia, jeśli nie są określone przez producenta, to nie podlegają reklamacji.

Jakość cegły może też wynikać z zakwalifikowania jej do określonego gatunku I, II czy też materiału pozagatunkowego, co wynika ze specyfiki procesu produkcyjnego, dopuszczającego znaczne rozbieżności w jakości poszczególnych partii wyrobu. Dlatego punktem odniesienia do ewentualnych reklamacji jest deklarowana przez producenta jakość wyrobu lub zaznaczenie, że odpowiada on określonej Polskiej Normie, co jednak nie jest obligatoryjne.

Nie mając doświadczenia przy zakupie cegły warto skorzystać z pomocy murarza - obejrzy on kilka cegieł, ostuka i powie czy będą odpowiednie. Oczywiście nie można w ten sposób skontrolować wszystkich cegieł przy większych zakupach, i zawsze trzeba się liczyć z pewną ilością materiału o gorszych własnościach.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Jakość cegły bez trudu oceni każdy doświadczony murarz. Jej klasa np. 15, oznacza minimalną wytrzymałośc na ściskanie równą 15 MPa (fot. Cegielnia Trojanowscy)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Sulent
29-12-2011 14:04
Najprościej ostukać młotkiem - jeśli dźwięk jest \"jak dzwon\" to można założyć, iż jakość jest dobra. Dźwięk głuchy, pusty może świadczyć, że cegła nie jest najlepszej jakości. Z każdej partii najlepiej sprawdzić ok. 10-20 procent. Cegły wapienne mogą dźwięczeć inaczej...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz