Ścianki działowe z betonu komórkowego

Ścianki działowe z betonu komórkowego
Bloczki z lekkich betonów, zwłaszcza komórkowych, grubości 8-12 cm, są chętnie wykorzystywane do stawiania ścianek działowych. Niewielka masa powierzchniowa (ok. 50 kg/m2), duże wymiary (wysokość – 24 cm, długość – 59 cm) i łatwość przycinania sprawiają, że z tego materiału buduje się łatwo i szybko.

Z czego ścianki działowe? - Betony lekkie

Dokładne wymiarowo bloczki łączy się na cienkie spoiny, co ułatwia późniejsze wykończenie ściany – nawet tynkami cienkowarstwowymi. Jednak ze względu na słabe tłumienie dźwięków (ok. 33 dB) ściany z betonu komórkowego powinny być pokrywane tynkiem tradycyjnym, co zwiększa ich masę powierzchniową poprawiając własności akustyczne.

Alternatywnym rozwiązaniem jest obłożenie tych ścian płytami gipsowo-kartonowymi z warstwą izolacji akustycznej, ale podnosi to znacznie koszty wykonania.

 

Na ściankach z betonu komórkowego mogą wystąpić trudności z zawieszeniem ciężkiego wyposażenia, gdyż niska wytrzymałość materiału nie pozwala na stabilne osadzenie elementów mocujących.

 

Korzystniejsze własności akustyczne oraz większą wytrzymałość mają ścianki stawiane z bloczków keramzytobetonowych. Ich powierzchnię można wykańczać tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym.

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Madigar
13-05-2010 00:45
No i to by było na tyle, konkurencja ma ponoć taniej i lepiej, ale niewiadomo za ile, gdzie i jak. Cóż masz Ytong, przynajmniej material o sprawdzonych parametrach, a że cena nie jest niska, ale to cena za jakość. Byłem na dniach otwartych w Ostrołęce, oni rzeczywiście przykładają ...
norbiwolow
16-03-2010 10:50
ja jak to wychodzi cenowo ???? rózńica chyba nieznaczna w stosunku do ytonga ??? ja juz zakupiłem ytonga 12 cm po 3.60 - jak konkurencja wyglada cenowo ???
Gość on
16-03-2010 09:53
po co przepłacać za Ytong i Silkę, skoro można mieć taaniej takie samo Śniadowo lub Silikaty??.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz