Czy zamiana stropu teriva na prefabrykowany typu filigran przyniesie mi wymierne korzyści?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2013-08-08 09:17:56
Czy zamiana stropu teriva na prefabrykowany typu filigran przyniesie mi wymierne korzyści?

Odpowiedź eksperta: Samemu nie można zmieniać rodzaju stropu przewidzianego w projekcie. Jeśli jednak po konsultacji z konstruktorem uzyskamy jego zgodę, wówczas możemy zastanawiać się nad zmianą.

Stropy typu filigran nie są zbyt popularne ze względu na wyższe koszty wykonania. Wykorzystuje się je przeważnie jako alternatywne rozwiązanie dla stropów monolitycznych wylewanych w całości na budowie, które stosowane są głównie w przypadku skomplikowanego zarysu stropu.

Pod względem użytkowym stropy typu filigran nie odbiegają istotnie od stropów gęstożebrowych typu teriva. Mają jednak mniejszą grubość konstrukcyjną – 14–16 cm, teriva zaś 24 cm. Ponadto, jeśli są bardzo starannie ułożone, można ograniczyć tynkowanie sufitu, ponieważ mają gładką spodnią powierzchnię.

Decyzję o ewentualnej zamianie rodzaju stropu najłatwiej jest podjąć po przedstawieniu przez wykonawcę całkowitego kosztu wykonania w obu wariantach uwzględniającego wszystkie składniki kosztów: elementów prefabrykowanych, dodatkowego zbrojenia, betonu, podpór montażowych i robocizny.

W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są stropy gęstożebrowe typu teriva Stropy typu filigran w domach jednorodzinnych stosowane są stosunkowo rzadko

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!