Jak ocieplić nadproże okienne i obrzeża okna w ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak ocieplić nadproże okienne i obrzeża okna w ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego?

Jak ocieplić nadproże okienne i obrzeża okna w ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego? I w którym miejscu w grubości ściany najlepiej osadzić okno?

aktualizacja: 2024-01-30 09:54:49

Odpowiedź eksperta: Przy budowaniu ścian zewnętrznych jako jednowarstwowych o ocieplenie nadproży i wieńców należy zadbać w trakcie ich murowania. Do tego celu wykorzystuje się systemowe elementy konstrukcyjne ze zbrojonego betonu komórkowego lub stosuje specjalne kształtki osłaniające ocieplenie styropianowe wstawiane w miejscu przebiegu nadproży i wieńców.

Dzięki nim uzyskuje się jednorodną materiałowo powierzchnie zewnętrzną ściany, co chroni przed ewentualnymi pęknięciami tynku i jednocześnie zapewnia zbliżoną ciepłochronność jaką ma pozostała powierzchnia muru.

Teoretycznie, w ścianach jednowarstwowych, okno najkorzystniej jest osadzić przy zewnętrznej płaszczyźnie muru. Utrudnia to jednak stabilne zamocowanie parapetu zewnętrznego, dlatego w praktyce okna w takich ścianach najczęściej montuje się mniej więcej w środku ich grubości. Przy takim rozwiązaniu ościeże warto ocieplić opaską ze styropianu grubości ok. 5 cm.

Taka grubość ocieplenia wymaga odsunięcia ramy okna od ościeża (szerokość okna będzie mniejsza o ok. 10 cm od otworu), a wymagany odstęp uzyskuje się dzięki klockom dystansowym, przez które powinny przechodzić kotwy montażowe. Natomiast od środka, obramowanie okna wykańcza się klejonymi płytkami z betonu komórkowego lub styropianem i płytą gipsowo-kartonową.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Do wykonania nadproży i wieńców w ścianach jednowarstwowych najlepiej wykorzystać specjalne kształtki pełniące rolę szalunku traconego. Należy je ocieplić warstwą styropianu lub wełny (fot. Xella (Ytong))

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!