Wymiana parapetów zewnętrznych. Na co zwracać uwagę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wymiana parapetów zewnętrznych. Na co zwracać uwagę?

Najbardziej newralgicznym punktem złącza murowego w oknie jest jego dolny próg. To tamtędy najczęściej przewiewa wiatr i przecieka woda deszczowa. Dzieje się tak na skutek niewłaściwego uszczelnienie strefy podprogowej. Jest to najtrudniejszy do uszczelnienia fragment obwodu okna. Kluczowe są tu dwa elementy: próg podparapetowy, na którym stoi okno oraz parapet zewnętrzny go osłaniający i odprowadzający wodę deszczową z przegrody okiennej na zewnątrz.

aktualizacja: 2023-01-03 09:02:46

Niekiedy, przy wymianie starych okien, inwestorzy oczekują pozostawienia starych parapetów zewnętrznych. Jednak ze względu na znaczne różnice w konstrukcji starych i nowych okien rzadko się zdarza, aby próg nowego okna był właściwie zabezpieczony i uszczelniony bez konieczności usunięcia starego parapetu.

Być może da się czasem wykorzystać materiał ze starego parapetu, ale należy go zdemontować, uformować na nowo, dopasować do nowego progu i na nowo zamontować zapewniając właściwą szczelność. Zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem będzie jednak zamówienie i zamontowanie nowego parapetu.

Przy wymianie okien wykonawcą uszczelnienia strefy progowej oraz osadzenia parapetu jest ekipa montująca okno i to ona odpowiada za jakość tej pracy. W nowym budynku parapety zewnętrzne montuje najczęściej ekipa wykonująca elewację budynku. Najważniejsze jest zamocowanie parapetu do listwy podparapetowej (nie do ościeżnicy okna!) i jego wysunięcie poza płaszczyznę muru o min. 3 cm. Ważne jest też uszczelnienie parapetu na obu bokach jego styku z murem, aby zapobiec zawilgoceniu muru.

Praktyką powszechną, zapobiegającą nadmiernemu hałasowaniu deszczu na parapecie, jest również wypełnienie dolnej powierzchni pod parapetem specjalną gąbką lub pianką poliuretanową. Dobrze jest też użyć specjalnych półprofili podokiennych z polistyrenu ekstrudowanego XPS, które zapewniają trwałe i szczelne połączenie okna z murem.

Półprofile podokienne z polistyrenu ekstrudowanego XPS
Zastosowanie, podczas montażu, półprofili podokiennych z polistyrenu ekstrudowanego XPS zapewnia trwałe i szczelne połączenie okna z murem. (fot. Klinar)

Parapet zewnętrzny może być wykonany w różnych materiałów, które są wodoodporne i umożliwiają skuteczne odprowadzenia wody z płaszczyzny okna poza mur. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się blachę stalową ocynkowaną lub aluminiową, powlekaną farbami, lakierami lub foliami dla większej ich trwałości i estetyki. Koszt takich parapetów to 20-50 zł za m.b.

Droższym rozwiązaniem są parapety z płytek klinkierowych, gresu lub specjalnych kształtek ceramicznych. Materiałem najdroższym i uważanym za najbardziej trwały jest kamień, którego koszt może wynieść nawet powyżej 200 zł/m.b.

Niezależnie jednak od materiału z jakiego wykonano parapety zewnętrzne, najważniejsze jest, by skutecznie odprowadzały wodę ze strefy okiennej, bez możliwości wnikania jej w mur.

Robert Klos - ekspert programu Dom Bezpieczny
fot. otwierająca: Ambit

Zdaniem naszych Czytelników

18 Feb 2017, 23:52

Dnia 17.02.2017 o 09:51, Pomocnik napisał: Wymarzone okna kupione i osadzone w ścianach to jeszcze nie koniec pracy. Niezbędne jest zamontowanie parapetów zewnętrznych, które ochronią ścianę przed zaciekami i zawilgoceniem.  No i zaizolowanie termiczne parapetów ...

Gość Miro

17 Feb 2017, 09:51

Na zewnątrz mam parapety stalowe drewnopodobne takzwany renolit z folią winchester a wewnątrz drewnopochodne płyta mdf zalewana żywicą i malowana na biało mimo ze stary dom spora wilgoć nic się nie dzieje (od kliku lat już są) stosunek jakość cena bardzo dobry . W przednim ...

Gość amkada

27 Sep 2010, 11:15

polecam parapety z tłoczonego aluminium - bardzo dobre parametry techniczne.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!