Na co zwracać uwagę podczas murowania ścian zewnętrznych z betonu komórkowego?

Na co zwracać uwagę podczas murowania ścian zewnętrznych z betonu komórkowego?

Mur jest kompozytem i niezależnie z jakich materiałów jest wznoszony oraz czy jest zewnętrzny, wewnętrzny, konstrukcyjny czy wypełniający, musi być wykonany zgodnie ze sztuką.

Zasady budowy murów z autoklawizowanego betonu komórkowego są proste. Po pierwsze, należy stosować narzędzia systemowe.

Murowanie zaczyna się od narożników, a pierwszą warstwę wykonuje się na zaprawie cementowej. Bardzo ważne, by zastosować hydroizolację poziomą z papy lub folii 0,4 mm - o ile pierwsza warstwa powstaje na ścianie lub płycie fundamentowej. Górną powierzchnię każdej wcześniej wymurowanej warstwy muru trzeba przeszlifować i zmieść pył. Zaprawę nakłada się kielnią do cienkich spoin na całej górnej powierzchni muru. Jest ona niezbędna również w spoinach pionowych, jeśli nie ma w nich połączenia na pióra i wpusty.

Kolejna ważna kwestia - trzeba zapewnić przewiązanie bloczków z przesunięciem spoin warstw pionowych o 10 cm. Należy pamiętać, że warstwa zaprawy do cienkich spoin powinna mieć grubość nie większą niż 3 mm i służy ona do wiązania, a nie do wyrównywania. Nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego zbrojenia pod otworami okiennymi pod ostatnią warstwą bloczków. Nadproża muszą być podparte na odpowiedniej długości, a bloczki przy krawędziach muru powinny zachować minimalne wymiary.

Jak widać, niewiele trzeba, by mury z betonu komórkowego wykonane były bezbłędnie i precyzyjnie.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
Na zdjęciu otwierającym: W technologii jednowarstwowej bardzo ważna jest staranność ekipy wykonawczej. Nie może ona popełnić błędów podczas murowania, bo niedoróbek nie da się zakryć izolacją. (fot. Solbet)

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Mgr inż. architekt, mgr inż. budownictwa. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Doktorant na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członek komitetów technicznych PKN. Praktyk w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz