Zasady budowy murów z autoklawizowanego betonu komórkowego są proste. Po pierwsze, należy stosować narzędzia systemowe.
Murowanie zaczyna się od narożników, a pierwszą warstwę wykonuje się na zaprawie cementowej. Bardzo ważne, by zastosować hydroizolację poziomą z papy lub folii 0,4 mm - o ile pierwsza warstwa powstaje na ścianie lub płycie fundamentowej. Górną powierzchnię każdej wcześniej wymurowanej warstwy muru trzeba przeszlifować i zmieść pył. Zaprawę nakłada się kielnią do cienkich spoin na całej górnej powierzchni muru. Jest ona niezbędna również w spoinach pionowych, jeśli nie ma w nich połączenia na pióra i wpusty.
Kolejna ważna kwestia - trzeba zapewnić przewiązanie bloczków z przesunięciem spoin warstw pionowych o 10 cm. Należy pamiętać, że warstwa zaprawy do cienkich spoin powinna mieć grubość nie większą niż 3 mm i służy ona do wiązania, a nie do wyrównywania. Nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego zbrojenia pod otworami okiennymi pod ostatnią warstwą bloczków. Nadproża muszą być podparte na odpowiedniej długości, a bloczki przy krawędziach muru powinny zachować minimalne wymiary.
Jak widać, niewiele trzeba, by mury z betonu komórkowego wykonane były bezbłędnie i precyzyjnie.
mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
Na zdjęciu otwierającym: W technologii jednowarstwowej bardzo ważna jest staranność ekipy wykonawczej. Nie może ona popełnić błędów podczas murowania, bo niedoróbek nie da się zakryć izolacją. (fot. Solbet)