Deklaracja środowiskowa EPD, co to za dokument i jak go czytać - na przykładzie deklaracji środowiskowej SOLBET?

Deklaracja środowiskowa EPD, co to za dokument i jak go czytać - na przykładzie deklaracji środowiskowej SOLBET?

Chcąc projektować, budować oraz użytkować budynki z myślą o środowisku konieczna jest wiarygodna ocena stosowanych wyrobów budowlanych oferowanych na rynku i ich wpływ na środowisko nie tylko w momencie zastosowania produktu, ale przez cały cykl jego życia. Taka ocenę produktu ułatwia nam dokument o nazwie Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD (Environmental Product Declaration).

EPD jest deklaracją, w której określony jest wpływ oddziaływania produktu na środowisko. Jest oparta na analizie cyklu życia danego wyrobu na poszczególnych jego etapach od pozyskania surowców, poprzez produkcję, transport gotowego wyrobu, jego wbudowanie, użytkowanie oraz wycofanie z użytkowania. Pozwala ona wszystkim uczestnikom procesu budowlanego porównać wpływ wyrobów, spełniających te same funkcje (np. elementy murowe, przeszklenia i inne) na środowisko, a tym samym dokonywać świadomych wyborów. Dane podawane w deklaracji są weryfikowane przez stronę trzecią, niezależną od producenta.

Deklaracja EPD na przykładzie deklaracji środowiskowej SOLBET

W celu ułatwienia poruszania się deklaracja EPD jest podzielona na 5 części w których znajdują się:

1. Ogólne informacje.

W tym dziale znajdują się informacje jakiego wyrobu dotyczy deklaracja, jej datę wydania i ważności. Powinniśmy sprawdzić, czy deklaracja jest wykonana zgodnie z obowiązującymi normami.

Należy zwrócić uwagę na zakres, czyli rynki, na których wytwarzane są wyroby. Często producenci produkują w wielu krajach i dana deklaracja nie musi dotyczyć produktu wytwarzanego w danym kraju. Ważną informacją jest deklarowany produkt w kontekście jednostki w jakiej jest mierzony, w przypadku autoklawizowanego betonu komórkowego jest to m³.

W EPD jednostka ma kluczowe znaczenie, ponieważ jest podstawą do wyrażania wpływu na prezentowane wyniki w deklaracji. Zapewnia również znormalizowany punkt odniesienia do analizy. Jednostka w zależności od rodzaju produktu może być wyrażona np. w m³, m², szt. itp.

2. Informacje o produkcie.

Jest to podsumowanie właściwości produktów wraz z jego danymi technicznymi, składem surowcowym i zastosowaniem. Do porównania z innymi produktami należy sprawdzić, czy mamy do czynienia z tym samym wyrobem.

3. Ocena cyklu życia.

Znajdują się tutaj zasady obliczania oraz dodatkowe informacje techniczne. Należy zwrócić uwagę na zakres deklaracji. W przypadku deklaracji EPD dla autoklawizowanego betonu komórkowego produkowanego przez firmę SOLBET cykl życia produktu został objęty od momentu pozyskania surowców do produkcji, aż po wycofanie z eksploatacji (rys. 1). Są w niej uwzględnione moduły dotyczące: produkcji (A1-A3), etap konstrukcyjny (A4-A5), etap użytkowania (B1), etap zakończenia użytkowania (moduły C1- C4) oraz potencjał ponownego użycia odzysku lub recyklingu poza granicami systemu- Moduł D.

4. Wyniki.

Rezultaty są pokazywany w formie tabeli, w której do każdego etapu cyklu życia produktu jest przyporządkowana kolumna z oznaczeniem modułów.

Fragment tabeli z deklaracji środowiskowej SOLBET, w której zestawiono rezultaty (GWP - łącznie)
Rys. 1. Fragment tabeli z deklaracji środowiskowej SOLBET, w której zestawiono rezultaty (GWP - łącznie)

O tym, ile kg CO2 emituje się przy produkcji 1 m³ betonu komórkowego produkowanego w zakładach SOLBET określa współczynnik GWP - Global Warming Potential.

GWP - łącznie określa sumę ekwiwalentów emisji CO2 wyrobu, stanowiąc tym samym rzetelną metodę do oceny jak dany wyrób ma wpływ na środowisko.

Chcąc określić np. GWP Total dla betonu komórkowego SOLBET dla całego cyklu LCA należy zsumować wartości zawarte w wierszu "GWP - łącznie" uzyskując tym samym wartość do porównań. Przy samodzielnym obliczaniu GWP - łącznie, by nie popełnić błędów należy zwrócić uwagę na to, że wartości podane są w formie wykładniczej oraz to, że niektóre wartości są ujemne.

5. Dodatkowe informacje.

W tym dziale znajdują się odniesienia, główne źródła danych deklaracji. Porównując ze sobą produkty warto sprawdzić ten dział.

Firma SOLBET jest jedna z nielicznych firm w Polsce (produkujących materiały murowe) posiadającą deklarację EPD. Przygotowana deklaracja bazuje na pełnym cyklu życia produktu i dzięki niej w łatwy sposób można obliczyć dokładne wskaźniki GWP dla wyrobów produkowanych we wszystkich zakładach SOLBET na terenie Polski.

mgr inż. Dorota Kajka
SOLBET

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz