Reakcja na ogień betonu komórkowego
Beton komórkowy jest konstrukcyjnym materiałem budowlanym. O zachowaniu się tego materiału w warunkach pożarowych decyduje jego skład surowcowy, jego porowata i jednorodna struktura oraz to, że elementy murowe są elementami pełnymi - bloczkami a nie pustakami.
Beton komórkowy pod wpływem działania bezpośredniego ognia i działania wysokiej temperatury nie wydziela żadnych trujących gazów. Przez długi czas zachowuje właściwości nośne. Nie nagrzewa się pod wpływem działania wysokich temperatur. Prawidłowo wykonane ściany, zarówno z bloczków profilowanych na pióra i wpusty - a więc wymurowanych bez wypełnienia spoin czołowych (pionowych) zaprawą murarską, jak i bloczków bez profilowania, a więc wymurowanych z wypełnieniem spoin poziomych i pionowych zapewnia szczelność.
Dzięki takim właściwościom materiał jest sklasyfikowany do materiałów o reakcji na ogień, klasyfikującej go do materiałów niepalnych euroklasy A1 - wg PN-EN 13501-1:2019-02 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków - Część 1: Klasyfikacja na podstawie badań reakcji na ogień.
Zdjęcie budynku po pożarze elewacji. Byłem świadkiem tego zdarzenia i widziałem jak szybko ogień się rozprzestrzenia. Autentycznie, gdyby nie ściany z betonu komórkowego, to nie byłoby domu. (fot. T. Rybarczyk)
Reakcja na ogień jest istotnym kryterium, określającym zachowanie się materiału budowlanego lub komponentu w warunkach pożarowych.
To odpowiedź materiału na ogień działający na wyrób w określonych warunkach ekspozycji (w postaci wydzielonego ciepła, dymu, obszaru spalania bądź płonących kropel). Reakcja na ogień podawana jest opisowo (niepalny, niezapalny, trudno zapalny, łatwo zapalny) lub w postaci klas (A1, A2, B, C, D, E, F) i charakteryzuje zachowanie się materiałów budowlanych i wyrobów pod wpływem ognia i opisuje ich możliwy udział w rozwoju pożaru. W kontekście odporności ogniowej najbezpieczniejsze są wyroby z materiałów niepalnych, czyli zakwalifikowanych do klasy A1. Do tej klasy zalicza się wyroby i materiały pochodzenia nieorganicznego zawierające nie więcej niż 1% masy lub objętości homogenicznie rozprowadzonego materiału organicznego, lub wyroby wykonane z kilku materiałów niepalnych.
W przypadku budynków jednorodzinnych reakcja na ogień materiałów, z których wykonany jest budynek ma znaczenie, jeśli w pobliżu budowanego budynku jest już usytuowany inny budynek. Wówczas należy spełnić wymagania związane z bezpieczeństwem pożarowym wynikającymi z rozdziału 7 rozporządzenia „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.