Kiedy warto wybrać konstrukcję ścian jedno-, a kiedy dwuwarstwową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kiedy warto wybrać konstrukcję ścian jedno-, a kiedy dwuwarstwową?

Wybór technologii wykonania ścian w kontekście tego, czy mają to być ściany jednowarstwowe bez ocieplenia, czy z ociepleniem powinny wynikać z preferencji inwestora.

Wybór można rozpatrywać w kontekście trwałości, bo mury jednowarstwowe bez delikatnej warstwy ocieplenia są zawsze rozwiązaniem znacznie trwalszym niż ściany z elewacjami z ociepleniem. Budowanie ścian bez ocieplenia jest rozwiązaniem na pewno tańszym, bo nie ma dodatkowej warstwy ocieplenia oraz nie ma dodatkowych robót.

Jeśli weźmie się pod uwagę energooszczędność, to trzeba wiedzieć, że ściany jednowarstwowe są tak samo dobre jak ściany z ociepleniem, chociaż ściany z ociepleniem można ocieplić grubą warstwą termoizolacji i uzyskać lepszą izolacyjność niż dla ścian jednowarstwowych. Trzeba jednak pamiętać, że wpływ na energooszczędność budynku mają również inne elementy budynku, a nie tylko ściany zewnętrzne.

Jeśli weźmie się pod uwagę wykonawstwo, to ściany jednowarstwowe należy wykonać prawidłowo, precyzyjnie i systemowo stosując bloczki najlżejszej odmiany, czyli najcieplejsze, nadproża zbrojone z betonu komórkowego, kształtki U - jako elementy traconego szalunku do większej rozpiętości otworów niż 180 cm, płytki, jako elementy obudowy wieńca oraz zaprawę do cienkich spoin i inne elementy dodatkowe.

Budując ściany jednowarstwowe nie ma miejsca na fuszerkę, ponieważ nie zakryje się błędów za pomocą styropianu. Nie ma jednak obawy, bo ściany bez ocieplenia można bardzo łatwo wykonać bez słabych miejsc.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
fot. otwierająca: Solbet

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!