Jak przyśpieszyć prace budowlane?

Jak przyśpieszyć prace budowlane?

Czas to na budowie cenna waluta. Warto szukać sposobów na to, aby móc skrócić go bez utraty jakości robót. W przypadku ścian z betonu komórkowego nie jest to trudne, mury mogą się piąć do góry bezbłędnie i szybko.

Murowanie ścian to chyba najciekawszy dla inwestorów etap budowy domu. Z dnia na dzień widzimy postępy prac, budynek nabiera realnych kształtów, a wnętrze ewoluuje w wymarzone gniazdko. I choć na końcowy moment jeszcze długo trzeba czekać, to im krócej trwać będą poszczególne etapy, tym szybciej będzie można się wprowadzić.

Świadomie planuj dobór materiału na ściany

Wiadomo, że harmonogram prac budowlanych planuje się z wyprzedzeniem. Ekipa nie zjawi się na zawołanie, terminy trzeba spiąć, a zakres robót ustalić zawczasu. Rodzaj materiału widniejący w projekcie to jedno, a możliwości, jakie daje on przy głębszej analizie, to zupełnie co innego. Producenci zazwyczaj oferują wiele rozwiązań mogących usprawnić prace, przyśpieszyć je i ułatwić pracochłonną obróbkę detali. W projekcie nie znajdziemy konkretnych recept - ale na pewno dowiemy się o nich podczas rozmowy z kierownikiem budowy, wykonawcą czy doradcą technicznym. Dlatego bardzo ważne jest świadome podejście do pozornie banalnego tematu ścian domu, w tym ustalenie z fachowcami planowanych rozwiązań (niekiedy wykraczających poza standard), które mogą wpłynąć na czas trwania prac i skrócić etap murowania.

W ofercie Solbet dostępne są bloczki Solbet Ideal o szerokości 42 cm, z których można budować ściany jednowarstwowe
W ofercie Solbet dostępne są bloczki Solbet Ideal o szerokości 42 cm, z których można budować ściany jednowarstwowe (fot. SOLBET)

Dla tych inwestorów, którym zależy na maksymalnym pośpiechu, polecane są technologie przeznaczone na ściany jednowarstwowe. Brak konieczności ocieplania ścian zdecydowanie skraca czas realizacji, eliminuje też potencjalne kłopoty związane z organizacją, choćby z dostępnością fachowców od prac ociepleniowych. Do poprawnego wymurowania ścian jednowarstwowych Solbet nie są potrzebne żadne specjalne techniki, a jedynie staranność i budowanie systemowe.

Buduj systemowo

To najlepszy sposób na skrócenie czasu budowy. Kompletny system zapewnia wykonawcom maksymalne ułatwienie prac, a inwestorom uzyskanie najwyższej jakości efektu końcowego. W obrębie wspólnego systemu produkty pasują do siebie pod względem wymiarów i technologii murowania. Ciężko tu o pomyłkę. Poza tym system obejmuje nie tylko podstawowe bloczki i zaprawę murarską, ale też szereg elementów uzupełniających. W ofercie Solbet znajdziemy na przykład zbrojone nadproża z betonu komórkowego. Nadają się one nad otwory okienne i drzwiowe w ścianach o każdej szerokości (od 12 do 42 cm). Osadzenie nadproży Solbet nie trwa dłużej niż wmurowanie paru bloczków, a otwór jest natychmiast przesklepiony. Gotowe nadproże nie wymaga deskowania ani betonowania, a później przerwy technologicznej na związanie i uzyskanie wytrzymałości. Od razu po osadzeniu belek ściany można murować dalej.

Nadproża zbrojone Solbet mogą być stosowane w ścianach nośnych i działowych, nad otworami o rozpiętości w świetle do 180 cm
Nadproża zbrojone Solbet mogą być stosowane w ścianach nośnych i działowych, nad otworami o rozpiętości w świetle do 180 cm (fot. SOLBET)

Inne elementy uzupełniające to kształtki U, mogące pełnić funkcję szalunku traconego przy żelbetowych trzpieniach albo wieńcach w budynkach bez stropu - a także płytki, przydatne w warstwie wyrównawczej, jako obudowa wieńca w ścianach jednowarstwowych oraz przy zabudowie wnętrz.

Bądź na bieżąco z nowościami w ofercie producenta

Producenci materiałów ściennych śledzą potrzeby rynku i starają się wychodzić im naprzeciw. Co jakiś czas w ich ofertach pojawiają się nowe materiały i technologie, których zadaniem jest między innymi ułatwienie i przyśpieszenie prac. Solbet już od lat promuje murowanie ścian z betonu komórkowego na cienkie spoiny i przy użyciu dopasowanej systemowej kielni, bo liczne rozmowy z wykonawcami potwierdziły, że taki sposób wznoszenia ścian jest dla nich najprostszy.

Wykonane z betonu komórkowego mury
Na budowie nie sposób uniknąć wody, bo jest potrzebna choćby do polewania stropu, ale wykonane z betonu komórkowego mury bardzo szybko schną, co również pośrednio przekłada się na całkowity czas trwania inwestycji (fot. SOLBET)

Na czas budowy domu wpływ również tempo prac wewnątrz budynku. Teraz w ofercie pojawił się nowy bloczek wielkoformatowy Solbet One, przeznaczony do ścian działowych. Ma on wysokość 48 cm, odpowiadającą dwóm klasycznym bloczkom, a do wymurowania 1 m2 ściany wystarczą 3,5 sztuki. To znacząco wpływa na skrócenie czasu potrzebnego do postawienia ścian działowych, pozwalając przyśpieszyć moment wejścia ekipy od prac wykończeniowych - a w efekcie zamieszkania wreszcie w wymarzonym domu.

Tekst: Karolina Matysiak-Rakoczy

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz