Co mogło spowodować zawilgocenie ścian i podłogi i jak w przyszłości tego uniknąć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Co mogło spowodować zawilgocenie ścian i podłogi i jak w przyszłości tego uniknąć?

Jestem właścicielem domu w budowie, która trwa już drugi rok i tej zimy zauważyłem pojawienie się wilgoci wewnątrz na ścianach i podłodze, a w niektórych miejscach wystąpił nawet szron. Dom jest przykryty dachem i ma wstawione okna oraz drzwi, a od lata ubiegłego roku nie były prowadzone żadne mokre roboty. Co spowodowało takie zawilgocenie (nie ma żadnych przecieków) i jak w przyszłości tego uniknąć?

aktualizacja: 2018-04-05 09:08:00

Odpowiedź eksperta: Budynek nieogrzewany podlega takim samym zmianom warunków atmosferycznych jak otoczenie (temperatura, wilgotność powietrza) z tym, że zachodzą one z pewnym opóźnieniem ze względu na bezwładność cieplną wnętrza domu i ograniczona wymianę powietrza. W efekcie okresowo występuje zjawisko kondensacji pary wodnej, podobnie jak pojawienie się rosy na wyziębionej po nocy trawie.

Ponieważ dom nie jest absolutnie szczelny przy wyższej temperaturze na zewnątrz niż w środku, w wyniku parcia ogrzanego powietrza przenika ono do wnętrza, gdzie ulega schłodzeniu. Gdy jego temperatura spadnie poniżej tzw. punktu rosy, powietrze osiąga stan nasycenia parą wodną i dochodzi do jej skroplenia, zaś nadmiar wilgoci wnika w ściany domu. Nasilenie tego zjawiska występuje szczególnie jesienią i wiosną na skutek znacznych wahań temperatury w cyklu dobowym jak i w dłuższych okresach.

Zawilgoceniu sprzyja też brak wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), gdyż nie ma różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Problem zawilgocenia rozwiązuje zapewnienie ogrzewania przynajmniej na poziomie 8–10°C, ale nie zawsze jest to możliwe i może nie mieć ekonomicznego uzasadnienia. Alternatywnym, choć mniej skutecznym sposobem, będzie zapewnienie intensywnej wentylacji przewiewnej (np. rozszczelnienie okien). Dzięki temu warunki cieplno-wilgotnościowe w środku stale zbliżone będą do tych na zewnątrz, a ewentualne zawilgocenie zostanie szybko usunięte dzięki ruchowi powietrza.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Po montażu okien i drzwi, niewykończony ale szczelnie zamknięty budynek często jest słabo wentylowany, bo nie wnika już do niego wiatr. Aby umożliwić napływ świeżego powietrza warto rozszczelnić okna. (fot. Soudal)

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny