Jak wybrać optymalną technologię budowy ścian zewnętrznych domu?

Jak wybrać optymalną technologię budowy ścian zewnętrznych domu?

Wybór technologii wznoszenia ścian zewnętrznych domu jest jedną z kluczowych decyzji na etapie planowania budowy, która wpływa na różne aspekty realizacji inwestycji, w tym na energooszczędne i użytkowe parametry budynku oraz harmonogram prowadzenia prac.

Inwestorzy mają różne możliwości wyboru w tym m.in.: tradycyjną metodę murowaną, drewnianą, czy prefabrykowaną. W Polsce najbardziej popularną jest technologia murowana, zapewniająca dużą wytrzymałość i stabilność konstrukcji.

Domy murowane są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także zmienne czynniki atmosferyczne i mogą służyć kilku pokoleniom mieszkańców. W technologii murowanej popularnym rozwiązaniem są ściany dwuwarstwowe, pozwalające na optymalny dobór warstwy konstrukcyjnej i izolacyjnej, co jest szczególnie korzystne w kontekście budowy domu energooszczędnego. Inwestorzy mają do wyboru szeroki asortyment materiałów budowlanych, z których można wykonać warstwę nośną, w tym pustaki ceramiczne, keramzytobetonowe, bloczki silikatowe, czy z betonu komórkowego.

Warstwa termoizolacyjna wykonywana jest z wełny mineralnej lub płyt styropianowych. Materiał izolacyjny wpływa na poziom energooszczędności domu, dlatego bardzo ważna jest zarówno grubość tej warstwy, parametry jakościowe, jak i szczelność montażu. Starannie ułożona termoizolacja zapewnia jednolitą ciepłochronność przegród zewnętrznych i zimą odpowiednio zabezpieczy wnętrze domu przed utratą ciepła, a latem przed nadmiernym przegrzewaniem, co pozytywnie oddziałuje na koszty ogrzewania i klimatyzacji. Konstrukcje murowane zapewniają również dobrą izolację akustyczną, a także możliwość elastycznego kształtowania bryły domu i przestrzeni wewnętrznej, co pozwala na realizację różnorodnych form architektonicznych. Przygotowując harmonogram budowy, należy uwzględnić konieczność zachowania przerw technologicznych pomiędzy poszczególnymi etapami prac, pamiętając także o tym, że niektórych robót nie można wykonywać przy zbyt niskiej ani zbyt wysokiej temperaturze.

Wybór innych technologii takich jak drewniana czy prefabrykowana pozwala zazwyczaj skrócić czas budowy domu, co dla wielu Inwestorów bywa istotnym atutem, warto jednak tę decyzję podjąć, analizując także dokładnie inne aspekty, a zwłaszcza jakość wykonania i trwałość konstrukcji.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz