Jak to jest z tą wilgotnością w trakcie budowania?
Jak to jest z tą wilgotnością w trakcie budowania?
Wokół tematu wilgotności materiałów i struktur budynków w trakcie realizacji budowy powstało wiele mitów. A przecież jest to zupełnie naturalna sprawa. Po pierwsze - warunki klimatyczne w naszej strefie geograficznej są takie, że część budowy jest realizowana w warunkach powodujących zawilgocenie budynku. Po drugie - do budowy stosuje się też technologie mokre, które również na to wpływają. Jest więc to naturalna sprawa. Ale mimo tego zachodzą obawy i nasuwają się pytania, czy jest się czego obawiać w trakcie budowy w kontekście podwyższonej wilgotności materiałów oraz struktur budynków? Czy traktować to jako rzecz oczywistą i normalną? A może są możliwości podejmowania działań w trakcie budowy, które może wykluczą wzrost wilgotności materiałów budowlanych w budynku?
Tomasz Rybarczyk
Data publikacji: 2024-02-14
Data aktualizacji: 2024-02-14
Wiadomo, że w trakcie budowy wszystkie materiały podlegają wpływom warunków atmosferycznych (opadów deszczu i śniegu, zalegającego topniejącego śniegu i lodu). Jest to normalna sprawa i nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. W zasadzie do momentu zamknięcia budynku, nie pozbędziemy się wilgoci technologicznej i wtórnej.
Budowa budynków w naszej strefie geograficznej to budownictwo oparte na zastosowaniu takich wyrobów jak: elementy murowe, beton, zaprawy murarskie i tynkarskie, posadzki cementowe lub anhydrytowe, drewno, materiały drewnopochodne, farby, gładzie itp. To oczywiście wpływa na zawilgocenie materiałów i struktur budynku, również to wtórne.
Przy budowaniu metodą tradycyjną można oszacować, ile wody zużywa się do wykonania podstawowych struktur budynku oraz ile wody może wniknąć w elementy budynku na etapie, kiedy się je wykonuje. Wystarczy się oprzeć o receptury przygotowania podstawowych materiałów budowlanych oraz ich zużycie i na tej podstawie oszacować ilość wody potrzebnej do ich wytworzenia na miejscu budowy.
W oszacowaniu wilgoci uwzględniono:
płytę z chudego betonu na gruncie,
mury zewnętrzne i wewnętrzne, murowane za zaprawy murarskie (opcjonalnie cienkowarstwowe i tradycyjne),
ściany działowe murowane na zaprawy murarskie (opcjonalnie cienkowarstwowe i tradycyjne),
strop żelbetowy,
tynki wewnętrzne,
jastrychy,
klej do styropianu, który styka się z murami zewnętrznymi.
W oszacowaniu pominięto elementy nie stykające się z częścią naziemną: fundamenty, ściany fundamentowe, ponieważ nie stykają się one z przestrzenią mieszkalną oraz są oddzielone od naziemnej części budynku za pomocą hydroizolacji poziomej. Pominięto również konstrukcję więźby dachowej oraz materiały stosowane na zewnątrz, te, które występują na styropianie, np. klej do warstwy zbrojonej oraz tynki zewnętrzne.
Wykres: Zużycie wody do wykonania najważniejszych elementów budynku
Z wykresu widać, jaki wpływ na poziom wilgoci w budynku mają poszczególne materiały i technologie. W przypadku wykonania murów (np. z betonu komórkowego na zaprawę murarską do cienkich spoin) ich wpływ jest symboliczny. Największy udział stanowią: płyta z chudego betonu na gruncie, strop żelbetowy, tynki, posadzki. Istotne jest to, że jednak jest to tylko część wilgoci technologicznej.
Wpływ warunków atmosferycznych i technologii mokrych na zawilgocenie budynku jest nieunikniony i jest to normalne zjawisko. To się dzieje przez cały czas budowy do zakończenia robót mokrych. Nie jest zatem istotne to, w jakim stopniu materiały i struktury budynku zamokną, ale o wiele bardziej istotną kwestią jest to, jak szybko one wyschną oraz czy zawilgocenie materiałów nie spowoduje wpływu na pogorszenie ich właściwości użytkowych. Jak życie pokazuje, jeśli budynek jest dobrze zaprojektowany, poprawnie wybudowany i nie ma poważnych awarii podczas jego użytkowania, to nie ma z nim żadnego problemu w kontekście wilgotności.
Przykładowe ilustracje:
Budynek budowany z ABK. Widać, że ściany są już suche, bo pozostały rdzawe zacieki po zażelazionej wodzie potrzebnej do pielęgnacji elementów żelbetowych (fot. SOLBET)
Efekt wykonania elementów żelbetowych w ścianach z pustaków (fot. SOLBET)
Tomasz Rybarczyk SOLBET Na zdjęciu otwierającym: Podczas wykonania stropu wylewa się hektolitry wody (fot. SOLBET)
Mgr inż. architekt, mgr inż. budownictwa. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Doktorant na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członek komitetów technicznych PKN. Praktyk w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych.