Na co zwrócić uwagę wznosząc ściany z betonu komórkowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Na co zwrócić uwagę wznosząc ściany z betonu komórkowego?

Beton komórkowy jest materiałem chętnie wybieranym przez inwestorów, w szczególności w budownictwie jednorodzinnym. Na jego popularność wpływają zarówno korzystne właściwości fizyczne, jak i prostota wykonawstwa.

Przymierzając się do wznoszenia ściany z betonu komórkowego należy zadbać o odpowiedni komplet narzędzi, a następnie prowadząc prace należy używać ich zgodnie z przeznaczeniem - np. nie należy korygować ustawienia bloczka innym młotkiem niż specjalnie do tego przeznaczony młotek gumowy.

Aby zapewnić odpowiednią jakość wznoszonej przegrody, murując należy zadbać o przestrzeganie odpowiedniej długości przewiązań murarskich, to jedna z istotniejszych zasad sztuki murarskiej - elementy w kolejnych warstwach powinny się mijać o co najmniej 0,4×h elementu murowego.

Niemniej istotna jest także rola spoin. Począwszy od samego wyboru zaprawy (przeznaczonej do murowania elementów z betonu komórkowego), poprzez wykonywanie spoin we wszystkich miejscach, w których powinny być wykonane (np. wypełnienie spoin pionowych przy łączeniu dwóch elementów, z których co najmniej jeden ma gładką powierzchnię czołową) aż do kontrolowania i zapewnienia odpowiednich grubości spoin i odpowiedniego rozłożenia zaprawy.

Poprawne wykonanie przegrody, to nie tylko poprawne murowanie, to także właściwe jej połączenie ze ścianami sąsiadującymi - za pomocą przewiązania murarskiego lub specjalnie do tego celu przeznaczonych łączników metalowych (bezwzględnie należy unikać "doklejania" ścian).

Joanna Nowaczyk
Inżynier Produktu H+H Polska Sp. z o.o.
fot. otwierająca: H+H Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!