Konsekwencją powstania mostków termicznych są nie tylko straty ciepła, ale również zawilgocenia i przemarzanie ścian. Na przykład w okresie zimowym, przy niskiej temperaturze i niedostatecznej izolacji cieplnej, temperatura na ich wewnętrznej powierzchni może znacznie spadać przyczyniając się do kondensacji pary wodnej.
Mostki cieplne ze względu na ich geometrię można podzielić na liniowe i punktowe. Mostki liniowe występują najczęściej w miejscach połączenia różnych elementów budynku np. nadproża, wieniec, płyta balkonowa, okolice okien. Punktowy mostek termiczny może powstać podczas montażu np. płyty styropianowej do ściany za pomocą łączników mechanicznych lub mocowania rury spustowej do przegrody.
W celu ograniczenia powstawania mostków termicznych ważny jest prawidłowo wykonany projekt budynku, jego staranne wykonawstwo, ale również stosowanie "ciepłych" materiałów i systemowych rozwiązań. Beton komórkowy jest najcieplejszym z materiałów ściennych konstrukcyjnych. Jest materiałem jednorodnym i w każdym kierunku ma takie same parametry izolacyjności cieplnej. Wraz z pozostałymi elementami z betonu komórkowego jak nadproża, kształtki U, zaprawa do cienkich spoin, płytki tworzy kompletny system ciepłych ścian.
Dorota Kajka
Product Manager SOLBET
fot. otwierająca: Solbet